Hlavní navigace

Východní Evropa má větší zastoupení žen ve vrcholovém managementu než Západ

21. 7. 2020

Sdílet

 Autor: Geralt, pixabay.com
Napříč světem se podíl žen ve vrcholovém managementu meziročně nezměnil. Nejvíce žen v seniorních pozicích je na území Afriky, kde jejich podíl činí 38 %, dále pak ve střední a východní Evropě a jihovýchodní Asii s 35 %.

Vyplývá to z výzkumu globální poradenské skupiny Grant Thornton, který se pravidelně zpracovává již více než patnáct let. Ve firmách ženy nejčastěji působí na pozicích HR či finančních ředitelek. Minulý rok získalo téma žen v businessu více pozornosti díky hnutí #MeToo, letošní rok se již čísla ustálila.

 

„Když jsem se zamýšlel, jak téma pojmout, rozhodl jsem se vyjít z vlastních zkušeností. Od počátku své kariéry jsem jako manažer v bance nijak nerozlišoval mezi pohlavím. Šlo mi v první řadě o schopnosti a přístup. Je pravda, že jsem byl tehdy součástí relativně mladého týmu a všichni jsme byli svou prací pohlceni možná více, než je tomu dnes. S postupujícími roky se v mé vlastní firmě přidal zájem o poměr mužů a žen v týmu. Zkušenost mě naučila, že přínos žen ve vrcholovém vedení týmu je nesporná. Jednání jsou produktivnější a probíhají v mnohem přátelštější a věcnější atmosféře“ vysvětluje David Pirner, zakládající společník skupiny Grant Thornton Czech Republic.

 

V Africe je podíl žen na vedoucích pozicích až 38 %, což je celosvětově nejvyšší zastoupení. Hned v závěsu je střední a východní Evropa a území jihovýchodní Asie s 35% podílem žen, v Evropské unii jako celku je podíl žen ve vrcholových pozicích 30 %. V Jižní Americe došlo k nejvyššímu nárůstu oproti minulému roku, a to o 8 % na celkových 33 %. To je o celé 4 % více než v Severní Americe.

 

Z výsledků za rok 2020 vyplývá, že mezi téměř 5 000 podniky, které se zúčastnily mezinárodního průzkumu, se podíl žen ve vrcholovém managementu od roku 2019 nezměnil. Stagnace růstu ale nemusí nutně odrážet neschopnost firem se v této oblasti posouvat dále. Minulý rok totiž podíl žen ve vrcholném businessu stoupl mimo jiné také kvůli kampani #MeToo a reportování rozdílů v platovém ohodnocení mužů a žen, díky čemuž si právě téma podílu žen na významných pozicích firem získalo více pozornosti.

 

Za rok 2019 tak podíl žen výrazně stoupl oproti roku 2018, letos již ale k významnému navýšení podílu žen nedošlo, ačkoliv z dlouhodobého hlediska můžeme dle analýzy sledovat meziročně vzestupnou tendenci.

 

Ženy dle výzkumu nejčastěji pracují na pozici HR ředitelky v podílu 40 % oproti 60 % mužů. Právě oblast HR je pro ženy tradičním segmentem, ale i přesto podíl žen v této oblasti od minulého roku klesl o tři procenta. Údaje z roku 2020 svědčí i o povzbudivém nárůstu počtu žen na úrovni pozic generálních ředitelek se zvýšením o pět procentních bodů na celkových 20%, ale poklesem na úrovni finančních ředitelek na celkových 30%. Pozice finančních ředitelek je tak druhou nejčastější pozicí žen ve zkoumaných firmách za rok 2020.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku