Hlavní navigace

Vykradení může vyvolat dlouhodobé trauma, nespavost, ale i posttraumatickou stresovou poruchu

22. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © silent_47 - Fotolia.com
V souvislosti s vloupáním se v první řadě počítají hmotné škody a napravují nedostatky v zabezpečení vykradeného bytu či domu. Vzápětí však přichází ne tak patrný, ale o to závažnější problém – pocit ztráty soukromí, jistoty a bezpečí. Obnova jedné ze základních potřeb člověka může trvat léta a úplná jistota se již nikdy nevrátí.

„Majetkové škody při vloupání jsou samozřejmě nepříjemné, ale lidé se často mnohem hůře vyrovnávají se ztrátou pocitu soukromí a bezpečí, který se nedá vyčíslit penězi,“ říká Ivan Pavlíček z firmy Next, odborník na zabezpečení domácností. „Každopádně vykradení bytu je velmi nepříjemná záležitost s velkým zásahem do našeho soukromí, narušující intimitu našeho domova,“ říká MUDr. Dana Dufková, psychiatr.

 

Kdo žije stmeleně, uklidí

„Jak se člověk s vykradením vyrovná, záleží na mnoha faktorech. Silnější osobnosti nebo rodiny, které žijí stmeleně, většinou reagují tak, že uklidí, rozhodnou se pro nové a lepší zajištění bytu, nakoupí si nové věci a snaží se vyrovnat s tím, že jim byly odcizeny i drahocennosti, které již nebude možné nahradit. Slabší jedinci, kteří žijí často osamoceně a senioři mohou reagovat velmi silně a může se u nich vytvořit posttraumatická stresová porucha, která jim následně značně komplikuje život. Trpí například poruchami spánku, kdy se jim ve spánku opakuje celá situace vykradení. Dále trpí úzkostmi, které mohou gradovat do nejrůznějších fobií, celkové sociální staženosti a nedůvěry k ostatním lidem,“ popisuje možné důsledky vykradení MUDr. Dana Dufková, psychiatr.

 

Policie neutěší

CS24

Výše škody a fakt, zda policie dopadne viníka, nehraje při opětovném získávání pocitu jistoty a bezpečí ve vlastním bytě či domě téměř žádnou roli. K lepšímu pocitu pomůže vylepšení zabezpečení bytu. „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře zloději neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Prostě obecně stále platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ doplňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT. „Zloději v minulém roce způsobili obyvatelům domů a bytů škody na majetku téměř 600 milionů korun. Obrovskou psychickou újmu však penězi vyčíslit nelze,“ uzavírá Ivan Pavlíček. 

 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku