Hlavní navigace

Vymahač není tak zlý, aneb fakta a mýty o vymáhání dluhů

20. 2. 2012

Sdílet

O vymáhání dluhů koluje spousta mýtů. Málo lidí však ví, že inkasní agentura může být poslední záchranou v situaci, kdy nemůžeme zvládnout své dluhy.

Nejčastějším mýtem o vymáhání dluhů je nelítostný vymahač, který najednou blokuje prostředky na našem bankovním účtu a zabaví bílou techniku v domácnosti. Ve skutečnosti nám samozřejmě žádný vymahač nic silou nevezme, a to z jednoduchého důvodu: jeho úkolem je něco úplně jiného. Nucenou exekucí se zabývá exekutor, který skutečně může zabavit majetek dlužníka bez jeho souhlasu, blokovat prostředky na účtu nebo dražit dlužníkovi nemovitosti a movité věci. „Našim cílem je takové jednání, aby zásah exekutora nebyl nutný a problém byl vyřešen smírnou cestou. KRUK International pomáhá dlužníkovi najít nejvýhodnější způsob splacení dluhů a návratu do běžného obchodního styku. Soudní řízení a exekuce dluhu je krajní řešení, kterou inkasní agentury využívají pouze v případě, že dlužník nechce spolupracovat a odmítá se dohodnout s věřitelem,” říká Vítězslav Kus, odborník ze společnosti KRUK International.

 

Žádné důrazné dopisy a telefonáty

Pomoc se splacením dluhu je asi jednou z nejvíce podceňovaných výhod vyplývajících z jednání s inkasní agenturou. Obáváme se, že vymahač převezme všechny naše závazky, protože pro něho je vymáhání spojeno jen s důraznými dopisy a telefonáty s výzvou k platbě a nakonec se soudním řízením. V praxi situace vypadá úplně jinak: inkasní agentura má mnoho možností přizpůsobit četnost a částky splátek našim aktuálním finančním možnostem. Přebírá náš dluh s vědomím, že nejsme schopni ho splácet, proto je zaměřena na vyhledávání takových řešení, aby naše závazky byly po určité době splaceny. Je také důležité, že při takovém smírném řešení inkasní agentura nepožaduje žádné další poplatky.

 

Promlčený dluh nezmizí 

Víme už, že nám inkasní agentura může pomoci splatit dluhy. Existuje však ještě něco, co se jmenuje promlčení pohledávky. Opravdu platí – dle dalšího rozšířeného názoru, že po uplynutí promlčecí lhůty dluh zaniká nebo je zrušen? „Jedna věc je jistá: kdyby existovala možnost zrušení dluhů, nikdo by je nesplácel. Jediným ochranným opatřením by pak bylo, že by banky pozastavily poskytování úvěrů a také by zmizely paušální tarify mobilních operátorů,” dodává Kus. Zatím banky poskytují úvěry, mobilní operátoři a plynárny nám vystavují účty a v prodejnách si můžeme koupit televizor na splátky. Všechno proto, že dřív nebo později jim budeme muset vrátit půjčené peníze. A bohužel, čím později, tím hůř. Promlčený dluh nezmizí a věřitel nebo jeho jménem jednající inkasní agentura má pořád nárok na jeho splacení. Jediný rozdíl je v tom, že ho již nepodporují státní orgány, jako například soudy a exekutoři (se kterými veřitel může počítat před uplynutím promlčecí lhůty). Místo toho, abychom se vyhýbali kontaktům s inkasní agenturou a počítali s tím, že dluh bude třeba promlčen a prominut, je mnohem lepší zkusit uzavřít dohodu se specialistou na pohledávky, zbavit se problému a získat zpět duševní klid. Protože vymahač není tak zlý... 

 

Zdroj: KRUK International

 

Foto: © olly - Fotolia.com

 

cybersecurity22