Hlavní navigace

Vývoj na Kypru vede k úvahám o runu na banky v periferních zemích eurozóny

2. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Itálie zůstává i nadále bez funkční vlády, zatímco kyperské banky poprvé po více než týdnu znovu otevřely pod podmínkou přísné kontroly pohybu kapitálu.

Euro v reakci na nejnovější události oslabilo na čtyřměsíční minimum vůči americkému dolaru a dvouměsíční minimum vůči britské libře. Rovněž zveřejněná data z eurozóny nebyla pro euro příliš příznivá a opět indikovala negativní výhled budoucího růstu. Na druhou stranu, nejnovější data z USA naznačila pokračující oživení americké ekonomiky. Vzhledem k poslednímu vývoji v eurozóně a zvýšenému geopolitickému napětí v souvislosti s KLDR, která pohrozila útokem na americké základny na Guamu a v Japonsku, a přerušila komunikační linku se svým jižním sousedem, se investoři znovu uchýlili do bezpečí amerického dolaru a švýcarského franku. Sentiment investorů byl prakticky po celý týden ovlivněn zprávami z Evropy a zvláště výroky šéfa Euroskupiny Dijsselboema, který zprvu naznačil, že návrh finanční pomoci Kypru by mohl posloužit jako modelový příklad pro další země eurozóny, jejichž bankovní sektor se ocitne v problémech. Hrozba spoluúčasti vkladatelů na špatných rozhodnutích bank investory otřásla, a některé přiměla spekulovat o možném „runu“ na banky v periferních zemích eurozóny.

 

Čekají nás intervence proti koruně?

Koruna během týdne oslabila ve vztahu k americkému dolaru až na sedmiměsíční minimum. Hlavním důvodem byl vývoj na eurodolarovém trhu a zvýšená averze investorů vůči riziku. Z domácí scény nebyly zveřejněny žádné nové makroekonomické ukazatele, a proto obchodníci s korunou vyčkávali na výsledek měnového zasedání ČNB. Centrální banka nakonec dle očekávání ponechala současné nastavení úrokových sazeb beze změny na historickém minimu 0,05 %. Investoři se i nadále obávají případných intervencí proti koruně, o kterých guvernér ČNB na tiskové konferenci uvedl, že v případě potřeby dalšího uvolnění měnové politiky, je centrální banka v souladu s předchozí komunikací připravena k nim přistoupit.

 

Hlavní události tohoto týdne 

Korunu tento týden čeká zveřejnění bilance státního rozpočtu spolu s nejnovějším indexem PMI, který bude později následován výsledky maloobchodních tržeb. PMI zůstává i nadále v oblasti kontrakce, zatímco ukazatel spotřebitelské poptávky s největší pravděpodobností zaznamená prudký pokles. Kombinace těchto faktorů bude udržovat spekulace kolem dalších měnových opatření ze strany centrální banky, což by mohlo korunu dále oslabit.

 

 

Autor je analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?