Hlavní navigace

Začalo nejoptimističtější 1. čtvrtletí od roku 2008: Propouštět se nebude

4. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce ukazují, že zaměstnavatelé v prvním čtvrtletí roku 2014, které je pro trh práce nejhorším obdobím roku, neočekávají žádné změny. Jedná se o nejnadějnější čtvrtletí od pádu Lehman Brothers.

V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro první čtvrtletí 2014 byla v prosinci všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2014 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro první čtvrtletí 2014 stagnaci v náborových aktivitách. 4 % zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 4 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2014 hodnotu 0 %.

„Prognózy na trhu práce bývají na první čtvrtletí tradičně nejslabší, navíc jsou nyní poznamenané rokem 2013, ve kterém rostl počet nezaměstnaných lidí a klesaly obraty, zvláště v oborech maloobchodu, službách a průmyslové výrobě. Manpower index trhu práce na 1. čtvrtletí 2014 předpovídá stagnaci v náborech firem, ale i tak se jedná o nejoptimističtější Q1 od roku 2008. Pokud se podíváme na sezonně očištěná data, vidíme, že bude nabírat více zaměstnavatelů, než je pro toto období obvyklé” řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

 

Porovnání podle odvětví

Zaměstnavatelé pouze ve dvou z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější hodnotu Čistého indexu trhu práce +5 % hlásí odvětví Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům. Velkoobchod a maloobchod vykazuje hodnotu +3 %. Výrazný útlum náborových aktivit hlásí odvětví Doprava, skladování a komunikace, kde má Index hodnotu -12 % a Ubytování a stravování s Indexem -10 %.

 

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé na Moravě očekávají pro první čtvrtletí 2014 zvyšování počtu pracovních sil. Čistý indexu trhu práce dosáhl +1 %. V Praze se očekává stagnace s hodnotou Indexu 0 %. Naproti tomu zaměstnavatelé v Čechách hlásí utlumený trh práce s hodnotou Indexu -2 %.

 

Globální pohled

Přestože ekonomické problémy a celková nejistota na světovém trhu práce stále přetrvávají, výsledky průzkumu pro první čtvrtletí roku 2014 ukazují na to, že většina zaměstnavatelů plánuje v různé míře zvyšovat počet pracovních sil. Zaměstnavatelé ve 34 ze 42 sledovaných zemí a oblastí předpovídají pozitivní náborové plány. Z celosvětového hlediska je nejsilnější předpověď v Indii, Tchaj-wanu a na Novém Zélandu. Oproti tomu nejslabší a zároveň negativní náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Itálii, Finsku, Španělsku, na Slovensku a v Belgii. V porovnání s předchozím čtvrtletím se optimismus zaměstnavatelů zvýšil ve 21 zemích a oblastech, a v meziročním srovnání poklesl v 17 zemích a oblastech.

Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 11. března 2014.

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?