Hlavní navigace

Žádný credit crunch se nekoná

Sdílet

Pokles firemních úvěrů není znakem úvěrové tísně, tvrdí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podniky restrukturalizují, racionálněji využívají kapitál a poptávají méně krátkodobých úvěrů.

Hlavní ekonom UniCredit Bank sice potvrzuje, že objem úvěrů poskytnutých bankami tuzemským nefinančním podnikům již více než rok systematicky klesá. Proti svému maximu z listopadu 2008 dosáhl meziroční propad 7 %, neboli 61 miliardu korun. Důvodem však podle něj není to, že by banky půjčovaly méně ochotně. Po vypuknutí finanční krize zpřísnily podmínky pro poskytován půjček, financování ekonomiky ale nezastavily. Vysvětlením je podle Sobíška v tom, že podniky prostě úvěry tolik nepoptávají a také neuvádějí nedosažitelnost úvěrů mezi hlavními brzdami svého rozvoje. Pokles zaznamenaly jen krátkodobé firemní úvěry, zatímco dlouhodobé, převážně investiční úvěry, nadále rostou. A za třetí, pokles krátkodobých úvěrů objemově zcela koresponduje se snížením zásob v ekonomice, jak o něm referuje Český statistický úřad.

Posledně uvedené zjištění podle Sobíška zásadně mění pohled na vývoj firemních úvěrů. Jejich pokles se jeví jako součást strukturálních změn v ekonomice, zejména snahy firem o racionálejší využití pracovního kapitálu. S obnoveným růstem ekonomiky přijde i potřeba zvýšení zásob a s ní nová poptávka po úvěrech.

Byl pro vás článek přínosný?