Hlavní navigace

Zájem investorů o nemovitosti strmě roste – do ČR přicházejí noví investoři z USA, Ruska a Číny

28. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © grki - Fotolia.com
O čtvrtinu vzrostl meziročně objem financí, za které investoři ve druhém čtvrtletí nakoupili komerční nemovitosti v Evropě. Vyjádřeno konkrétní částkou, od dubna do června změnily majitele reality za 36,6 miliardy eur, za celé první pololetí to bylo 72 miliard eur. Vyplývá to z aktuálních údajů mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

Nárůst investic do nemovitostí byl přitom nejstrmější ve Francii (meziročně o 71 %), v regionu Beneluxu (61 %) a překvapivě rovněž v Itálii, v Irsku a ve Španělsku (19 %). Mírně za očekáváním naopak zůstaly investiční transakce v tradičních „baštách“ investorů Německu a ve Velké Británii, kde se však odehrály největší jednotlivé převody. Sílící zájem investorů se nevyhnul ani České republice, kde již nyní poptávka převyšující nabídku tlačí dolů výnosy z nemovitostí. I na zdejší trh navíc přicházejí noví investoři, zejména pak privátní fondy ze Spojených států nebo investoři navázáni na kapitál z Ruska či Číny. „I s ohledem na to očekáváme, že konečný objem investic do tuzemských komerčních nemovitostí na konci letošního roku dosáhne 1,5-2 miliardy eur. To by znamenalo meziroční růst až o 75 %,“ konstatuje Ryan Wray, Head of Investment v pražské pobočce DTZ. Tento trend, podpořený navíc novými kapitálovými zdroji a větší ochotou bank financovat realitní transakce, se podle něj udrží i v roce 2015. 

 

Výrazně posílily investice do retailu

Oživení investičního trhu se týká celé Evropy, jakkoliv i nadále mezi kupující patří na národních trzích především lokální, domácí investoři. Ačkoliv převažovaly investice do kanceláří (43 %), výrazně posílily investice do retailu (30 %), především díky několika významným akvizicím nákupních center, jako například portfolio nákupních center Kleppiere-Carrefour ve Španělsku. Podle DTZ vše nasvědčuje tomu, že konečná investiční bilance bude na sklonku letošního roku 155 miliard eur. To by znamenalo 8% meziroční nárůst. Další rok analytici DTZ předpovídají investiční objem vyšší o dalších 10 miliard eur.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?