Hlavní navigace

Zaměstnavatelé budou počet zaměstnanců ve 3. čtvrtletí 2013 pozvolna zvyšovat

12. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © designsoliman - Fotolia.com
Jarní a letní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví a zemědělství. V letošním třetím čtvrtletí jsou tyto dva sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech. „Nejsou“ řemeslníci, obchodní zástupci, IT specialisté nebo technici.

Společnost Manpower Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2013. V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2013 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2013 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Všechna data jsou sezonně neočištěná. 

 

Blýskání na časy?

Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro třetí čtvrtletí 2013 pomalé náborové aktivity. 5 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů

vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2013 hodnotu +2 %. 

„Jarní a letní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví a zemědělství. V letošním třetím čtvrtletí jsou tyto dva sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech. I přes částečnou zdrženlivost v náborových plánech, firmy podle průzkumu Manpower Nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací nadále těžko hledají řemeslníky, obchodní zástupce, IT specialisty nebo techniky,” řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

 

Porovnání dle odvětví 

Zaměstnavatelé v osmi z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové aktivity hlásí odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Indexem +10 %. Zvýšení počtu pracovních sil očekávají zaměstnavatelé v odvětví Ubytování a stravování a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura +7 %. Negativní náborové plány očekávají zaměstnavatelé ve dvou odvětvích. Nejhorší situaci na trhu práce hlásí Stavebnictví, kde je Index na úrovni -6 %. Zpracovatelský průmysl hlásí Index -2 %.

 

Regionální srovnání v rámci ČR 

Zaměstnavatelé v Praze očekávají pro třetí čtvrtletí 2013 mírné zvýšení počtu pracovních sil s hodnotou Čistého indexu trhu práce +4 %, stejně tak na Moravě. Zaměstnavatelé v Čechách hlásí stabilní prostředí s hodnotou Indexu 0 %.

 

Globální pohled 

Zaměstnavatelé ve 31 zemích a oblastech plánují zvyšování počtu zaměstnanců. Avšak průzkum ukázal, že nelze očekávat, že globální náborové aktivity se významně zvýší. Naopak, nejistota stále snižuje důvěru zaměstnavatelů a z průzkumu vyplývá, že v porovnání se stejným obdobím minulého roku se náborové aktivity zpomalí ve většině zemí a oblastí. Čistý index trhu práce se v meziročním srovnání zlepšil nebo zůstal relativně stabilní pouze v 19 zemích a oblastech. Z celosvětového hlediska je nejsilnější předpověď na Tchaj-wanu, v Brazílii, Panamě, Peru a Turecku. Oproti tomu, nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Itálii, Irsku a Španělsku.

 

Nejhůře obsaditelné pozice v roce 2013 v ČR 

1. Řemeslník

2. Inženýr

3. Management / Executive management

4. Lékař a jiný neošetřující zdravotní personál

5. Nákupčí

6. Účetní a finanční pozice

7. Marketing a PR specialisté

8. Obchodní zástupce

9. Dělník

10. Sales manažer

 

Nejhůře obsaditelné pozice v roce 2012 v ČR  

1. Řemeslník

2. Obchodní zástupce

3. Marketing, PR a komunikace

4. IT pracovník (především programátor a vývojář)

5. Šéfkuchař/kuchař

6. Lékař a jiný neošetřující zdravotní personál

7. Řidič

8. Dělník

9. Uklízečky a hospodyně

CS24

10. Technik

 

Byl pro vás článek přínosný?