Hlavní navigace

Zastarávající vybavení připravilo české malé a střední podniky o zakázky za 3,5 miliardy eur

7. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Laurent Renault - Fotolia.com
Firmy připouštějí, že za uplynulých dvanáct měsíců je nevyhovující zařízení připravilo o zakázky v celkové výši téměř 3,5 mld. eur, v průměru o 15,4 tisíc eur na jeden podnik. V porovnání se situací před půl rokem se objem ušlých příležitostí výrazně zvýšil: o 51 %.

„Náš aktuální průzkum potvrzuje, že investice do inovací a nových technologií neztrácejí význam ani v období ekonomické nejistoty. O tom, kdo získá klíčovou výhodu, může rozhodnout i relativně drobná investice do zařízení či vybavení firmy,“ říká Petr Gapko, hlavní ekonom GE Money Bank. Jde o pravidelný mezinárodní průzkum „Barometr kapitálových investic evropských malých a středních podniků“ realizovaný GE Capital EMEA.

 

V sousedním Polsku dopadli podnikatelé lépe

O možné zakázky přišla v posledních 12 měsících kvůli nevyhovujícímu vybavení každá čtvrtá firma. Nejvíce si dopad neuskutečněných investic uvědomují malé podniky s 10 až 49 zaměstnanci. Celá třetina jich připouští, že o zakázky přišly právě kvůli neuskutečněným investicím. Průměrně jim tak unikly objednávky v hodnotě přesahující 43 tisíc eur. V sousedním Polsku dopadli podnikatelé lépe, průměrná ztráta zakázek kvůli zastarávajícímu vybavení malých a středních podniků nepřesáhla 3 a půl tisíce eur na jednu firmu. Také malé a střední podniky v Maďarsku tratily méně než české, průměrná ztráta objednávek kvůli nerealizovaným investicím činila v Maďarsku přes 8 tisíc eur.   

 

Západní Evropa dokázala ztráty snížit 

Ztráty zakázek kvůli zastarávajícímu vybavení se týkají také západní Evropy. O celkem 52 mld. eur přišly v uplynulých měsících malé a střední firmy z Velké Británie, Německa, Francie a Itálie. Zatímco v Itálii v porovnání s posledním průzkumem situace zůstává obdobná, britským, francouzským i německým podnikatelům se podařilo objem zmařených obchodních příležitostí kvůli neuskutečněným investicím výrazně snížit, v Německu a Velké Británii dokonce o více než 50 %.

 

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?