Hlavní navigace

Zdenka Volkánová, Loma Systems: Úspěšně jsem stabilizovala účetní metodiky

31. 5. 2012

Sdílet

„Za nejdůležitější lze považovat souhrn následujících vlastností: asertivita, komunikativnost, profesionalita, nasazení, analytické schopnosti, říká Zdenka Volkánová, finanční controller ve společnosti Loma Systems.

Zdenka VolkánováJaký typ činnosti tvoří největší část vaší práce? Které činnosti se nejvíc opakují? 

V současné době pracuji u nadnárodní společnosti na pozici s názvem financial controller, ale v podstatě se jedná o náplň pozice finanční ředitel. Největší část práce v současné době tvoří nastavení metodiky účtování a reportování, finanční a nákladový controlling. Mezi opakující se činnosti patří – mimo měsíčních uzávěrek – sledování nákladů. Jsme výrobní společnost, kde materiálové náklady tvoří podstatnou část našich nákladů a tedy se i výrazně promítají do operativního zisku.

 

Co považujete za svůj největší úspěch v rámci své současné pozice? 

Za největší úspěch považuji stabilizaci účetních metodik tak, aby byly přijatelné pro finanční úřad a auditorskou společnost. Cenná je stabilizace pracovního týmu v ekonomickém oddělení. A jako rozpracovaný "úspěch" považuji zprůhlednění nákladových položek variabilních nákladů tak, že je možné analyzovat příčiny jejich kolísání.

 

S kým nejčastěji v rámci své práce komunikujete? 

Nejčastěji jednám s výrobou a výrobním ředitelem. Dále jednám s oddělením enginneringu, kde se tvoří kalkulace ve spolupráci ze zákaznickým oddělením. Nelze ale nekomunikovat ani s nákupem, protože i zde jsou potřeba informace. Dá se říci, že se jde o týmovou spolupráci napříč naší společností. Dále komunikuji s nadřízenými v zahraničí (Velká Británie, USA) a potom s externími uživateli: auditory, daňovými poradci, finančním úřadem, celním úřadem.

 

Co je pro výkon vaší pozice podle vás nejdůležitější?

Za nejdůležitější lze považovat souhrn následujících vlastností: asertivita, komunikativnost, profesionalita, nasazení, analytické schopnosti. Domnívám se, že nelze "vypíchnout" pouze jednu věc jako nejdůležitější. Vše musí být vyvážené a v harmonii.

 

Jaké máte pracovní priority na nejbližší období, co byste chtěli zlepšit? 

V nejbližší době bych byla ráda, kdyby se ještě více podařilo stabilizovat analyzování materiálních nákladů a jejich vývoj a příčiny kolísání. Dále bych ráda zavedla zlepšení informovanosti o hospodaření společnosti směrem k interním uživatelům. To velice úzce souvisí se zlepšením validity dat a reportingu. V osobní sféře bych se ráda dále vzdělávala a více se i zapojila do akademické sféry v rámci výzkumu a vývoje ekonomické problematiky.

 

Ing. Zdenka Volkánová vystudovala Západočeskou univerzitu v Plzni, nyní ve studiu pokračuje na Ústavu soudního inženýrství při VUT v Brně se zaměřením Soudní inženýrství, Oceňování podniků. Od r. 1996 působila jako lektorka v několika vzdělávacích společnostech (např. Tutor, TOP VISION), v současnosti je činná jako lektorka na Vysoké škole ekonomie a managementu. Pracuje jako finanční controller ve společnosti Loma Systems.

 

Rozhovor vznikl za laskavé součinnosti České asociace pro finanční řízení a společnosti Wolters Kluwer ČR

 

Blíží se prestižní 15. Jubilejní Controllingové fórum, každoroční setkání finančních a ekonomických ředitelů, které se v režii Controller-Institutu koná 13. a 14. 6. v Roztokách u Prahy.

 

cyber23

 

Ilustrační foto: © gunnar3000 - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?