Hlavní navigace

Zelené fondy: víc než jen móda

19. 5. 2010

Sdílet

Z původní myšlenky „Nepoškodíš souseda svého prostřednictvím svého podnikání a obchodů“ nebo také zákazu výroby, která znečišťuje potoky a řeky, zásad prosazovaných metodistickou církví, se vyvinul zajímavý způsob investice.

Po prudkém růstu minulé pondělí, jímž akciové trhy reagovaly na záchranný balíček pro řeckou ekonomiku i rozsáhlou finanční pomoc, kterou v případě potřeby dostanou i další většinou jihoevropské státy, akcie znovu spíše oslabují. Přispělo k tomu šetření dalších amerických bank tamější Komisí pro cenné papíry a burzu (SEC). Jeho cílem je zjistit, zda banky při prodeji některých dluhopisů, vázaných na hypotéky, nepodváděly investory, ale i ratingové agentury.

Akciový trh, jak bývá zvykem, vlastně využil nejistoty, kterou investoři dál hodnotí situaci Řecka, případně dalších jihoevropských zemí, jako důvod ke korekci. Akcie sice minulý týden celkově zpevnily – index PX si připsal 4,2 procenta, o něco méně rostly i vyspělé evropské či americký trh. Ani tak ovšem nevymazal desetiprocentní, v případě indexu S&P 500 pak 6,4% a u německého Daxu téměř sedmiprocentní ztrátu z předchozího týdne.

Jsou již akcie na současných hodnotách dostatečně atraktivní pro investory? Ve prospěch jejich dalšího možného růstu hovoří příznivé makroekonomické zprávy, přicházející hlavně z USA, jako jsou pokles nezaměstnanosti, nebo nadobyčej příznivé výsledky amerických, ale i evropských firem.

Proti nim naopak působí dlouhodobá statistika. Pokud bychom vzali za bernou minci, že medvědí trh v poslední době obvykle trval 18 let a ten současný začal v roce 2000, není to důvod k jásotu. Trhy si navíc v 90. letech výrazně polepšily, což mohlo, jak se nyní zdá, výrazně snížit jejich další růstový potenciál. Existují ale i kratší cykly, během nichž akcie rostou. A tak bude třeba vše jinak. I řada zkušených investorů či profesionálů nicméně zůstává opatrná a akcie kupuje až po velké úvaze.

 

Zdaleka nejde jen o ekologii 

Jednu z alternativ, kam lze investovat, představují tzv. zelené fondy. Patří k nim samozřejmě fondy, zaměřené na ekologii, odtud ostatně jejich název, ale také tzv. sociálně zodpovědné fondy (SRI). Investování, které kdysi působilo jak móda, která brzy ztratí na významu, má ale určitý reálný základ.

Vyhýbají se investicím do akcií firem, poškozujících životní prostředí a neinvestují ani do akcií výrobců zbraní, alkoholu, cigaret, kasin nebo heren. Jiné dokonce svůj záběr rozšířily na tzv. sociálně zodpovědné investování (Social Responsability Investment – SRI), což je možné zjednodušit jako etické chování ke svému okolí, ale i v rámci vlastní firmy. To se samozřejmě může nepříznivě projevit v nižším zhodnocení těchto fondů. Vývoj indexů, mapujících tuto skupinu fondů, je ale v delším pohledu srovnatelný s klasickými akciovými indexy. Předčí je někdy?

Tato zdánlivá nelogičnost má svou logiku. SRI fondy mají sice určitá omezení, která mohou limitovat jejich výnosy, jejich portfoliomanažera to ale zároveň nutí k důkladnějšímu výběru společností, do jejichž akcií hodlá fond investovat.

 

Budoucnost už nepatří aluminiu… 

Z původní myšlenky „Nepoškodíš souseda svého prostřednictvím svého podnikání a obchodů“ nebo také zákazu výroby, která znečišťuje potoky a řeky, zásad prosazovaných metodistickou církví, se vyvinul zajímavý způsob investice. Podle některých odhadů existuje v členských zemích EU asi 400 takto zaměřených fondů, které spravují majetek za zhruba 100 mld. dolarů.

Ekologický aspekt, z něhož řada fondů vychází, má ostatně i svou praktickou dimenzi. Obavy z budoucího nedostatku surovin vedou k rozvoji alternativních zdrojů energie. Ne vždy jsou akcie těchto firem ideální investicí. Budoucnost ale nepatří aluminiu, jak kdysi ve své době tvrdil Jára da Cimrman, ale právě těmto zdrojům energie. Nemluvě o globálně klesajících zásobách pitné vody. A její stoupající potřebě, zejména v rychle rostoucích rozvíjejících se zemích.

 

Najdeme je i v Česku 

Český investor má k dispozici několik desítek zelených, respektive sociálně zodpovědných podílových či investičních fondů. K nejznámějším patří fond ČP Investu Živé planety či další akciový fond ČSOB Vodního bohatství. Tatáž banka nabízí rovněž několik fondů mateřské KBC. Patří k řadě těch, které jsou zaměřeny na využití alternativních zdrojů energie, respektive na společnosti, které se na tuto problematiku zaměřují.

Ekologie patří i do nabídky dalších fondů, které na českém trhu nabízejí francouzská finanční skupina BNP Paribas, nabídka skupiny Pioneer Investments zahrnuje i fondy Global Sustanaible Equity nebo Global Ecology, etické fondy nabízejí Raiffeisenbank, HSBC nebo i další zahraniční správci fondů, kteří působí na českém trhu. Kdo hledá dlouhodobě zajímavou investiční příležitost, neměl by je rozhodně opomíjet.

 

Cloud22

Autor je redaktorem serveru www.penize.cz