Hlavní navigace

Zlato na šestiletém maximu: 1574 dolarů za unci

7. 1. 2020

Sdílet

Cena zlata na počtátku týdne vzrostla o více než tři procenta na 1574 dolarů za trojskou unci, což je nejvíce za posledních šest let. Zájem o drahý kov podpořilo zejména rostoucí napětí mezi USA a Iránem. Podobně zareagoval i kurz bitcoinu.

 

Zlato posilovalo celý loňský rok. Jeho cena se od ledna do prosince zvýšila přibližně o 18 procent a rostla i hodnota platiny a palladia.

 

"Hned v pondělí ráno překonala cena zlata šestiletý vrchol z podzimu 2019. Za tímto nárůstem stojí eskalace konfliktu mezi USA a Íránem, která nutí investory hledat bezpečný přístav pro svůj kapitál. Prezident USA Trump se nechal o víkendu slyšet, že pokud bude Irán reagovat na zabití vůdce revolučních gard Sulejmáního, má USA vytipováno 52 cílů v Íránu k případnému protiútoku. V neposlední řadě má situace vliv na skokový narůst ceny ropy. Když výrazně roste cena ropy, zpomaluje obvykle ekonomický růst," uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

 

K investicím do zlata se investoři více uchylují právě v době rostoucí politické nestability nebo kvůli ekonomickým otřesům. Z dlouhodobého hledisla žlutý kov stále stabilně roste.

 

"Situace na globálních trzích velmi připomíná historii. Ropné šoky 70. letech a vpád USA do Vietnamu nebo do Iráku. Cena drahých kovů na okolnosti reaguje stejně jako vždy historii. Nicméně až se krize uklidní, lze očekávat opět korekci ceny zlata," dodává Brávník. 

 

Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin se v pondělí ráno obchodovala kolem 7524 USD, což znamená růst o 2,3 procenta. Proti pátku posílil bitcoin zhruba o 200 USD.

ICTZ24

 

Další růst zájmu o zlato i virtuální měny na začátku letošního roku může podpořit pokračující zpomalování světové ekonomiky doprovázené snižováním úrokových sazeb, měnové války i propad na akciových trzích, ale i odložený Brexit.

Byl pro vás článek přínosný?