Hlavní navigace

Zpráva ukazuje na četné radikální změny v oblasti českých průmyslových nemovitostí

2. 11. 2017

Sdílet

 Autor: pixabay.com
Objem skladových a logistických prostor vzrostl za posledních 5 let vlivem e-commerce o 66%

Společnost Colliers International zveřejnila průzkum Barometr zaměřený na trh s průmyslovými a logistickými nemovitostmi v České republice ve druhém čtvrtletí roku 2017 (Czech Industrial & Logistics Market Barometer, Autumn 2017). Podle studie tento trh prošel za posledních pět let kompletní proměnou. Celkový objem logistických a skladových prostor se v tomto období zvýšil o 66 %, a to v důsledku silného růstu e-commerce a maloobchodu.

 

Developeři reagují na snižující se dostupnost volných prostor k okamžitému nastěhování na trhu (-11 % v průběhu pětiletého období) zvýšenou mírou výstavby, přičemž objem skladových prostor ve výstavbě se ve druhém čtvrtletí 2017 meziročně zvýšil o přibližně 144 %. Stanovené výše nájmů se rovněž podobně zvýšily, průměrné nájemné za metr čtvereční dosáhlo v Praze ve druhém čtvrtletí roku 2017 přibližně 4,80 eura/měsíc, ve srovnání s pouhými 2,60 eura/měsíc před pěti lety.

 

Sektor průmyslových nemovitostí se díky zlepšujícím se podmínkám stává častějším cílem investic. V roce 2016 jejich objem překonal hranici 1 mld. eur s celkovou hodnotou 1,043 mld. eur, ve srovnání s pouhými 36 miliony eur v roce 2012. „Růst trhu potvrzuje i jeho rostoucí popularita mezi investory, i přesto se ale trh stále potýká s nerovností mezi nákupním apetitem a dostupností produktu; mnoho developerů v České republice má tendenci spíše ‚vlastnit‘ než ‚prodávat‘. To také odráží silný tržní podíl některých velkých hráčů na trhu,“ řekl Ondřej Vlk, vedoucí výzkumného oddělení Colliers International pro Českou republiku.

 

Rozmach tuzemského trhu s průmyslovými a logistickými nemovitostmi je od druhého čtvrtletí roku 2012 doprovázen prudkým poklesem nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných se snížil ve všech 14 krajích České republiky, přičemž v některých regionech, jako jsou Pardubice a Hradec Králové, za posledních pět let klesl o přibližně 50 %. „Nedostatek pracovních sil se stává největším omezením a ohrožením dalšího rozvoje odvětví průmyslových skladů v České republice,“ doplnil Petr Zaoral, ředitel oddělení průmyslových prostor společnosti Colliers International pro Českou republiku.

 

Dalším omezením tržního rozvoje je silniční síť. Proces povolování a výstavby je v České republice zdlouhavý a za posledních pět let se dálniční síť rozrostla jen nepatrně, shrnuje report Colliers. Největší dokončenou komunikací byla dálnice D8 do Německa (Drážďan), díky níž téměř okamžitě vzrostla poptávka po průmyslových nemovitostech v přilehlém regionu Ústí nad Labem.

 

Další dálniční úseky stále chybějí, stejně jako výhledy pro jejich dokončení v krátkodobém až střednědobém horizontu: D11 do Polska, R35 jako alternativy k nadměrně používané D1 mezi Prahou a Brnem či jakéhokoli dálničního spoje s Rakouskem.

 

Byl pro vás článek přínosný?