Hlavní navigace

Zvládněte umění prezentace – budete úspěšnější

29. 8. 2016

Sdílet

 Autor: © Eisenhans - Fotolia.com
Prezentujeme stále. Svou práci a výsledky kolegům a nadřízeným, doma zase například představu o stráveném víkendu či dovolené. Ne každému je ale dáno přirozeně vystupovat před lidmi a účinně představovat své záměry.

Dobrou zprávou je, že prezentování se naučit dá. Je třeba si osvojit několik základních principů, a především získat praxi.

Cenné rady pro úspěšné zvládnutí prezentace nabízí Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas.

 

Klíčové rady pro úspěšnou prezentaci

 

cyber23

 1. Ujasněte si, komu a proč prezentujete
  Přizpůsobte se publiku. Prezentujete pro něj, ne pro sebe. Cílem prezentace je zaujmout posluchače a podat své téma tak, aby si z něj co nejvíce odnesli, ne prezentovat to, jaký jste odborník.
 2. Sepište si scénář
  Většina prezentací vytvářených v programech typu PowerPoint trpí společnou nectností – jde o snůšku faktů řazených za sebe, bez jakéhokoli rytmu, dynamiky a závěru. Proto si nejprve sestavte osnovu. Myslete na gradaci - začněte méně důležitými věcmi a skončete tím nejpodstatnějším. Ale pozor – na začátku záleží!
 3. Důležitý začátek
  Aniž byste si to uvědomili, začátek a konec prezentace rozhodují o výsledku prezentace. Zaujměte během prvních 30 sekund, jinak vám publikum nebude věnovat takovou pozornost. Vtáhněte je dobře mířenou otázkou, uvedením něčeho překvapivého, nebo osobním příběhem. Na závěr přidejte krátké shrnutí.
 4. Nezahlťte posluchače
  Zobrazte vždy jen to, o čem chcete právě mluvit – posluchači budou přirozeně číst vše, co jim promítnete. Zbytečně nezatěžujte dlouhými texty. Publikum pak čte a neposlouchá.
 5. Myslete na čas
  Hlídejte si čas. Pečlivě rozvrhněte, kdy co říci. Pokud nejste zkušený prezentátor, zkuste si prezentaci „nanečisto“ předem - zjistíte, jak si vystačíte s časem, a můžete se rozhodnout, kde krátit. Zařaďte jen takový počet snímků, který stihnete probrat. Nezapomeňte si nechat prostor na případné dotazy.
 6. Mluvte výrazně a zřetelně
  Prezentujte, jako hovoříte s přáteli, nikoli jako když čtete z poznámek. Mluvte nahlas a pracujte s tónem hlasu, mezi zásadními sděleními dělejte krátké pauzy. Strohý mechanický projev nefunguje, stejně jako rozmáchlá teatrálnost plná dramatických gest, která odvádí pozornost od obsahu sdělení. Ne každý hned zvládne sympatický přirozený projev, ale většina jej zvládne nacvičit.
 7. Věnujte pozornost designu
  PowerPoint a jiné prezentační nástroje nabízejí nepřeberné množství možností, jak dodat prezentacím na pestrosti. Mizející, blikající a otáčející se texty ale prezentaci na poutavosti nepřidají. Držte se toho, že méně je někdy více. Pro texty používejte jednoduché a snadno čitelné fonty (například Arial, Helvetica nebo Calibri). Dekorativní řezy písma používejte výjimečně pro nadpisy, a pouze pokud jsou dobře čitelné. Používejte tmavý text na světlý podklad. Pokud musíte využít tmavý podklad (například pokud je to standardní template firmy), zvolte velmi světlou barvu a o 2-3 body větší velikost písma. Jednoduchou strukturou se vyhnete zmatku. Stačí nadpis, pár bodů, maximálně obrázek nebo graf - nepřehledné snímky vedou ke ztrátě pozornosti posluchačů.
 8. Naučte se využívat technické prostředky
  Málo platné – žijeme ve vizuální době. Skvělý řečník sice zaujme, ale to samo o sobě nestačí. A pokud se během prezentace potýkáte s tím, co by vám mělo pomoci, sebelepší obsah posluchači prostě nevnímají.

 

Zdroj: Počítačová škola Gopas

Byl pro vás článek přínosný?