Hlavní navigace

Krátce - archív

10. 5. 
Barbora Tyllová bude řídit rozvoj digitálního obchodu Mastercard

Novou manažerkou rozvoje digitálního obchodu společnosti Mastercard byla jmenována bývalá country manažerka pro PayU Barbora Tyllová. Do nové společnosti přichází s velkými zkušenostmi z oblasti obchodu, marketingu a segmentu e-commerce. Jejími hlavními prioritami bude zejména vyhledávání dalších příležitostí k růstu společnosti, upevňování pozice na trhu bezhotovostních plateb a také podpora služeb Cyber & Intelligence, které jsou pro rozvoj digitálního prostředí velmi důležité.

6. 5. 
Nejlepší studentská firmu roku 2021 je z Ostravy

O absolutním vítězi soutěže JA Studentská firma roku 2021 se rozhodlo ve virtuálním národním finále 5. května. Stala se jím společnost PEAK žáků Gymnázia Ostrava–Hrabůvka, která uvedla na trh aplikaci posilující anglickou slovní zásobu pomocí filmů. V rámci ocenění studenti získali šek na 50 tisíc korun pro další investice. Finále probíhalo v anglickém jazyce a samotná prezentace firmy porotcům byla také významným kritériem hodnocení. Vítěz bude totiž reprezentovat Česko v 32. mezinárodním finále soutěže JA Europe Company of the Year Competition 13. až 15. července 2021 v litevském Vilniusu, kterého se zúčastní kolem 40 studentských firem z celé Evropy. Rolí porotců v národní soutěži se už tradičně ujali vrcholoví manažeři českých firem, kteří hodnotili výsledky fungujících studentských společností, počáteční nápad i schopnost studentů svůj produkt zpropagovat.

V letošním školním roce si v rámci vzdělávacího programu JA Studentská Firma v Česku vyzkoušelo reálné podnikání přes čtyři tisíce středoškoláků, vzniklo 194 nových studentských firem a 45 z nich se utkalo v soutěži JA Studentská firma roku v rámci 26. ročníku soutěžního veletrhu JA EXPO.

26. 4. 
Ceny pro autory nejlepších ekonomických diplomek

Motivovat a odměnit studenty a studentky ekonomických oborů za kvalitní diplomové práce – to je cíl třetího ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services, který právě odstartoval. Na autory šesti nejzajímavějších diplomek, zaměřených na ekonomii a podnikání, dohromady čeká částka 31 tisíc korun. Absolutní vítěz pak získá 20.000 Kč. Přihlásit se do soutěže může každý, kdo úspěšně obhájil diplomovou práci zaměřenou na ekonomii a podnikání. Přihlásit přitom lze i práce až tři roky staré, tedy obhájené v roce 2018 a později. Práce mohou být jak v českém, tak i slovenském a anglickém jazyce. Porota pak bude hodnotit originalitu, neotřelost či možnost praktického využití výsledků. Více informací o soutěži zájemci naleznou na stránkách www.CenaAtlasCopco.cz, kde mohou svoji práci rovnou i přihlásit, nebo na Facebooku. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční na podzim roku 2021 v Brně.

7. 4. 
Vývoj nezaměstnanosti v únoru 2021

Nezaměstnanost byla v únoru 2021 na 3,3 %, což je o 1,5 % lepší, než v loňském roce. Dopad koronavirové krize v oblasti oborů je největší na maloobchodní prodej, dopravu, letectví, pohostinství, služby a zábavu. Výhledově se ovšem očekává dodatečné zlepšení míry nezaměstnanosti z důvodu zmírnění koronavirových opatření díky větší proočkovanosti populace.
Na druhou stranu je ale od možného zlepšení nezaměstnanosti nutno odečíst umělou zaměstnanost, udržovanou různými podpůrnými balíčky. Ta není pro zaměstnance ideální, protože si nehledají práci, ačkoliv by mohli. Zároveň neví, jestli jejich pozice bude existovat po návratu zpět do práce. Jsou tedy v takovém vakuu. Navíc to má dopad na jejich schopnosti, které se nerozvíjejí. Po uvolnění těchto opatření tak lze očekávat lehkou korekci nezaměstnanosti, jelikož si lidé, které podniky propustí, začnou znovu hledat práci.
Zajímavým je také faktor dopadu nezaměstnanosti na jednotlivá pohlaví. Ženy častěji než muži pracují v krizí zasažených odvětvích. To se následně propisuje i v číslech nezaměstnanosti, kde se počet žen hledajících zaměstnání v porovnání s minulým rokem více než zdvojnásobil. To může mít negativní dopad na snahy o snižování rozdílů v platech mezi oběma pohlavími.
-- Karel Kotoun, manažer Consulting & Strategy společnosti Accenture

17. 3. 
Český průmysl zůstal v zisku

Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku, ale kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to poslední průzkum Svazu průmyslu a dopravy, kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl – nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství. Celkově pak na vyšší nebo plánovaný zisk dosáhne 45 % firem, které se zúčastnily průzkumu, nižší zisk, než plánovaly, má 37 % firem a bez zisku či ve ztrátě skončí zhruba 12 % podniků.

I přes krizi firmy nepřestávají investovat. Více peněz než v roce 2020 plánuje letos investovat 37 % podniků. Téměř čtvrtina firem dokonce plánuje vyšší investice než v předkrizovém roce 2019, týká se to hlavně firem z chemického průmyslu nebo strojírenství.

16. 3. 
Český technologický fond PRIME FUND posílí Josef Síkela z Erste Group

Investiční fond PRIME FUND, který se zaměřuje na technologie, oznámil novou personální posilu. Na pozici spoluzakladatele a partnera přichází ze světa bankovnictví Jozef Síkela, který v minulosti působil v rakouské bankovní skupině Erste Group. V PRIME FUND hodlá zaměřit na inovativní technologie v oblasti e-commerce, cloudu, infrastruktury, IT vývoje, blockchainu či internetu věcí. O fondu psal letos třeba náš sesterský portál Lupa.cz.

15. 3. 
Komentář k průmyslové produkci - leden 2021

Prudké oživování průmyslu v posledních měsících zastavilo. Na meziměsíční bázi průmysl jako celek poklesl již třetí měsíc v řadě, což platí i pro zpracovatelský průmysl. Začátek letošního roku byl z pohledu průmyslu opět poměrně příznivý. I nadále platí, že se covidová pandemie se do průmyslové aktivity promítá jen omezeně, a to především prostřednictvím problémů v dodavatelsko-odběratelských řetězcích.
Kladně k růstu průmyslové produkce v lednu přispíval především kovodělný průmysl, chemický průmysl a výroba elektrických zařízení. Pokles produkce naopak zaznamenal potravinářský průmysl včetně výroby nápojů a také odvětví oprav a instalace strojů a zařízení. Pokles produkce se týkal i automobilového průmyslu, který je v úvodu nového roku negativně zasažen prodlevami v subdodávkách.
Předstihové indikátory naznačují, že se průmyslu bude celkem slušně dařit i v nejbližších měsících. Průmyslové podniky však zároveň stále více trápí rostoucí ceny vstupů a prodlevy v dodávkách. Rizikem zůstává hrozba omezení průmyslové činnosti vzhledem k probíhající pandemii, ale pravděpodobnost tohoto scénáře se oproti závěru února přeci jen snížila.
-- Miroslav Novák, Akcenta.CZ

11. 3. 
Josef Vajsejtl se stane generálním ředitelem ČSOB Leasing

S platností od 1. dubna 2021 nastoupí na pozici generálního ředitele ČSOB Leasing Josef Vajsejtl (41). Převezme tak roli po Pavlu Prokopovi, který od stejného data přechází na pozici výkonného ředitele Firemního bankovnictví ČSOB. Josef pracuje ve skupině ČSOB již od roku 2004. Ve své nové roli se chce zaměřit na pokračující digitalizaci klientských a interních procesů, efektivitu jednotlivých obchodních aktivit.

4. 3. 
Češi v únoru akcelerovali nákup kryptoměn

V únoru se v České republice prodaly kryptoměny za zhruba 900 milionů korun, tedy až o 400 milionů více než v lednu, a šestkrát víc meziročně. Důvodem je především rostoucí kurz bitcoinu a dalších kryptoměn, říká ředitel české společnosti Bitstock.com Martin Stránský. Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový. Cena bitcoinu se během února zvýšila ze zhruba 35.000 dolarů až na více než 57.000 USD. V současnosti se obchoduje okolo 50.000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun. Bitcoin nakupují i větší investoři, v poslední době například šéf Tesly Elon Musk.

1. 3. 
Pavel Kuhn se stal partnerem společnosti Kogi CON

Partnerem společnosti Kogi CON, která se jako jediná v České republice specializuje na měření a transformace firemních kultur, se stal expert na firemní transformace Pavel Kuhn. Do firmy přináší bohaté zkušenosti z oblasti digitální disrupce v menších společnostech i velkých korporacích.
Pavel Kuhn stojí za úspěšnými transformacemi a rozvojem firem jako je například virtuální operátor SAZKAmobil, P2P platforma Zonky, digitální pojišťovací makléř Rixo nebo online nástroj pro sběr zpětné vazby Surfey.

22. 2. 
Principal engineering roste

Principal engineering prochází v posledních letech transformací z dodavatele kapacit na dodavatele řešení, rozšiřuje své portfolio služeb a roste. Společnost loni s výsledkem 513 mil. korun poprvé překročila v obratu půlmiliardový milník. Společnost se historicky orientuje na oblast finančnictví, které tvoří hlavní část jejího obratu, konkrétně bankovnictví (48 %), leasing (5 %), pojišťovnictví (4 %) a fintech (4 %). Principal v roce 2020 pokračoval v mezinárodní expanzi. Po založení slovenské pobočky v roce 2019 se firma zaměřila na německy mluvící země DACH regionu a v regionu Severní Ameriky založila novou pobočku v Kanadě. 

18. 2. 
ING ukončí v ČR služby osobního bankovnictví

Banka ING oznámila, že ke konci roku 2021 u nás ukončí své služby osobního bankovnictví. ING zůstane v Česku nadále aktivním poskytovatelem služeb korporátního bankovnictví. Rozhodnutí ukončit služby osobního bankovnictví po více než 20 letech poskytování spořicích účtů a podílových fondů bylo přijato s přihlédnutím k současným nepříznivým ekonomickým podmínkám a nejistotě ohledně dosažení potřebného rozsahu v příštích letech.

ING v ČR obhospodařuje přibližně 375 tisíc klientů osobního bankovnictví, kterým nabízí spořicí účty a podílové fondy. Po dohodě s Raiffeisenbank budou moci současní klienti ING převést svá aktiva do RB za zvýhodněných podmínek. Dohoda ještě podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

16. 2. 
Bitcoin přesáhl hranici 50.000 dolarů

Nejznámější virtuální měna tak od začátku roku posílila o více než 70 procent. „Bitcoin jde nyní bez nadsázky nazvat digitálním zlatem, mohl by se také brzy stát výraznou alternativou zavedených měn. Novými zájemci o bitcoin již nejsou jen nadšenci, ale i zkušení a tradiční investoři. Jeho růst podporuje i příchod známých jmen, jako například majitele Tesly Elona Muska, nebo akceptace bitcoinu platební sítí PayPal. Za celý loňský rok se v ČR prodaly kryptoměny za zhruba čtyři miliardy Kč, což je o třetinu více než v roce 2019. Jen v lednu se v tuzemsku prodaly bitcoiny a jiné kryptoměny za zhruba půl miliardy korun. To je meziročně o polovinu více. Růstu napomáhá také snadný nákup prostřednictvím internetových a mobilních aplikací,“ komentoval to Martin Stránský, ředitel české společnosti Bitstock.com.

3. 2. 
Novým CFO Microsoftu je Miloš Nitran

Novým finančním ředitelem společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko se od 1. února stal Miloš Nitran. Ve své roli bude odpovědný za controlling, plánovaní, účetnictví a řízení rizik. Ve funkci nahradil Martina Štefíka, který se nedávno přesunul na pozici finančního ředitele pro centrálu celosvětové prodejní a marketingové organizace Microsoftu. Do společnosti Microsoft přišel Miloš před více než 12 lety. Poslední dva roky působil na pozici finančního manažera v regionu střední a východní Evropy, kde byl odpovědný za finanční řízení cloudových služeb Microsoft Azure. Miloš Nitran vystudoval Univerzitu Mateja Bela v Banské Bystrici.

28. 1. 
Šéfem IT v BDO Česká republika se stal Jiří Kubašta

Mezinárodní poradenská společnost BDO má nového IT ředitele Jiřího Kubaštu (51). Jiří Kubašta je zkušený expert na technologie a online komunikaci, jeho hlavními úkoly bude rozvoj digitalizace firmy a podpora při technologických inovacích služeb pro klienty. Nový CIO vystudoval Jadernou a fyzikálně inženýrskou fakultu ČVUT v Praze. Předchozí pracovní zkušenosti získal ve společnosti T-Mobile, kde působil jako šéf digitálního týmu a online komunikace, a především v Sazce, ve které zastával post ředitele technologií a výzkumu.

25. 1. 
Obchodní rejstřík vymazal statutární ředitele

Novela zákona o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), která je jednou z důležitých právních změn roku 2021, od počátku roku kompletně zrušila orgán statutárního ředitele. Jediným orgánem akciové společnosti s monistickým systémem řízení je nyní správní rada. Obchodní rejstřík přistoupil k okamžitému vymazání této pozice z obchodního rejstříku ve všech dotčených společnostech.

22. 1. 
Finance skupiny APS bude řídit Petr Kohout

Petr Kohout se stal novým finančním ředitelem skupiny APS. Ta se zabývá investicemi, správou a inkasem problematických pohledávek v rámci střední, východní a jihovýchodní Evropy. Pražská centrála spravuje pohledávky v nominální hodnotě 9,4 miliardy eur. Petr Kohout přebírá štafetu po Antonínu Pflegerovi, který opouští skupinu. Hlavním úkolem nového finančního ředitele bude připravit firmu na akvizice v době po koronavirové pandemii. Petr Kohout má více než 25 let zkušeností ze sektoru finančních služeb, zejména z oblasti úvěrování. Zastával pozici finančního ředitele ve skupině Homecredit a celkem 12 let pracoval pro skupinu Société Générale, pro kterou řídil dceřinou firmu poskytující spotřebitelské úvěry ve Vietnamu nebo společnost poskytující operativní leasing v České republice. Mimo to působil v PricewaterhouseCoopers a v ING. Vystudoval Vysokou školou ekonomickou v Praze a absolvoval rovněž postgraduální studium na Colorado State University.

20. 1. 
Zaměstnanci by měli získat právo „odpojit se“

Evropský parlament právě projednává vznik směrnice, která by zaměstnancům garantovala právo neudržovat profesionální kontakty mimo pracovní dobu bez toho, aby se museli obávat negativních reakcí zaměstnavatele. Iniciativa vznikla již před vypuknutím pandemie koronaviru, s větším využíváním práce z domu je ale o to více aktuální. V současné době neexistuje v EU zvláštní právní úprava, která by specifikovala podmínky pro výkon práce z domova a ve většině států vše funguje pouze na domluvě zaměstnavatele a zaměstnance. „Někdo mluví o flexibilní pracovní době, v praxi se však může jednat spíše o nekonečnou pracovní dobu, kdy je zaměstnanec k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, a to opravdu není dobře. Mizí tak rovnováha mezi soukromým a pracovním životem, která v konečném důsledku může vést k problémům v osobním životě nebo k vyhoření, a potažmo horším pracovním výkonům,“ přibližuje legislativu europoslanec Tomáš Zdechovský, který je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci a zároveň jedním ze zpravodajů legislativy.

15. 1. 
2020: Nejméně nově založených firem za posledních 5 let

Propad tuzemské ekonomiky způsobený pandemií COVID-19 se odrazil na zájmu podnikatelů zakládat nové firmy. Vloni vzniklo 27.038 nových společností, což je nejméně od roku 2016 a téměř srovnatelně jako v roce 2015. „Uplynulý rok byl pro podnikatele a živnostníky jeden z nejtěžších v novodobé historii. Musí se vyrovnat s novými podmínkami a výzvami. Byznys paralyzují vládní opatření, jejichž cílem je zpomalení šíření nového onemocnění. V ohrožení jsou celé segmenty podnikání. Přes to na trhu vznikají nové příležitosti,“ říká analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.

13. 1. 
Josef Ďurík se ujímá financí v develperské skupině Crestyl

Nový CFO Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor účetnictví a finanční řízení podniku a svou profesní kariéru spojil právě se skupinou Crestyl. Začínal zde před deseti lety jako finanční analytik, následně stal vedoucím controllingu. Postupně se vypracoval až na pozici vedoucího řízení finančních zdrojů a financování, na které působil posledních šest let. Jozef (34) je ženatý a má jedno dítě. Ve svém volném čase nejraději čte a rád běhá.

12. 1. 
Počet nespolehlivých plátců DPH stoupl loni o desetinu

V loňském roce v ČR přibylo 2.077 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o desetinu, což byl nejpomalejší přírůstek od roku 2015. Aktuálně na černé listině nespolehlivých firem registruje poradenská společnost Bisnode 22 166 subjektů, z toho 5.792 nespolehlivých plátců DPH a 16.374 nespolehlivých osob. Registr nespolehlivých plátců a osob nejvíc plní společnosti s ručením omezeným. Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Z regionálního pohledu se nespolehliví plátci DPH koncentrují v okolí metropolí. Konkrétně v hlavním městě Praze má registrované sídlo 12.466, tedy 56,2 % nespolehlivých subjektů.

8. 1. 
Kyjov se připravuje na vlastní měnu

Jihomoravský Kyjov se chystá na oficiální start projektu na oživení lokální ekonomiky Corrency, který přichází s myšlenkou unikátní měny corrent. Původně plánované zahájení se odsouvá z důvodu uzamčení české ekonomiky na okamžik, kdy se zmírní skóre Protiepidemického systému České republiky (PES) z aktuálního stavu 5 na stupeň 3. V prosinci se již začaly stovky občanů a desítky kyjovských obchodníků registrovat do pilotního projektu Corrency. Plánovaný start 11. 1. 2021 však zastavil PES 5. Zaplatit correntem bude možné jakmile, se epidemiologická situace zlepší a obchody a služby se v Kyjově otevřou. Registrace do pilotu bude nadále pokračovat. Během měsíce se přihlásilo o příspěvek ve výši 400 korun ve formě correntů 600 obyvatel Kyjova. Celková kapacita obyvatel, kteří jej mohou využít, je 2000, obchodníků se zatím zapojilo téměř třicet. Od místní prodejny biopotravin, lékárny, několika kaváren, papírnictví, přes obchod s látkami a opravnu aut, po nejrůznější poskytovatele služeb včetně kadeřnictví a masáží. Pamětníkům to možná připomene nouzovky (Notgeld), které instituce a obce vydávaly ve chvílích politické a ekonomické krize.

8. 1. 
Zbyněk Bolcek se stává Managing Partnerem poradenské části Grant Thornton

Na postu střídá Davida Pirnera, který bude nadále pokračovat ve své dosavadní roli generálního ředitele celé skupiny Grant Thornton v České republice. Zbyněk Bolcek je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. V poradenství působí již 20 let, z toho 12 let v Grant Thornton. V průběhu své dosavadní kariéry získal zkušenosti ve společnosti Telefónica O2 Czech Republic, Český Telecom, GTS CZECH či Mobile Entertainment Company, kde zastával pozici marketingového ředitele. Zbyněk má bohaté zkušenosti zejména v oblasti strategie, ekonomické regulace a rozvoje obchodu, prodeje a marketingu. V poradenské divizi Grant Thornton byl Zbyněk Bolcek doposud zodpovědný za projekty v sektoru telekomunikací, dopravy a energetiky.

7. 1. 
Velcí hráči kamenného obchodu slavili úspěch i on-line

V porovnání s rokem 2019 se vloni obraty velkých kamenných hráčů z on-line prodejů vyšplhaly na dvojnásobnou hodnotu. Někteří z prodejců zaznamenali dokonce vícenásobné nárůsty. Průměrná výše objednávky se nezvýšila a konverzní poměr vzrostl meziročně o 25 %. Statistiky přináší společnost Shopsys. Podstatným dílem k tomu přispěli lidé, kteří upřednostňují běžné nakupování právě v kamenných prodejnách a kterým v době pandemie nezbylo než zvolit on-line formu nakupování. A právě z toho nejvíce těžili tradiční obchodníci, kteří disponují silnými brandy a velkými databázemi často věrných zákazníků, které dokázali zmobilizovat k on-line nakupování. Paradoxně to tak byli právě velcí kamenní hráči, kteří si z rostoucího on-line koláče ukousli velké sousto právě na úkor zavedených on-line prodejců.

6. 1. 
Radek Cerha se stává manažerem akvizic nových projektů ve Star Group

Pozici manažera akvizic nových projektů ve společnosti Star Group Ltd., která se specializuje na výstavbu rezidenčních projektů, získává od ledna 2021 Radek Cerha. Do minulého roku zastával místo manažera investičních nákupů pro fondy a společnosti v soukromé investiční skupině RSBC. Ve Star Group bude Radek Cerha zodpovědný za akvizice nových projektů a business development. Radek Cerha studoval na Anglia Ruskin University ve Velké Británii se specializací na obchodní administrativu. Kariéru zahájil ve společnosti Colliers International, kde začínal jako asistent ředitele oceňování nemovitostí. Po úspěšných jedenácti letech opouštěl firmu z pozice ředitele investičních služeb. Před nástupem do RSBC Group působil jako partner ve firmě 1. znalecká.

5. 1. 
Pražský inovační institut posílil Tomáš Lapáček

Lapáček bude řídit klíčový projekt na podporu výzkumu, podnikání a inovací v metropoli - Prague Smart Accelerator II (PSA). Jeho úkolem bude mimo jiné vybudovat Regionální inovační značku Prahy a zlepšit spolupráci výzkumu a podniků v hlavním městě. Osmatřicetiletý Lapáček do Pii přišel z Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR), kde téměř čtyři roky působil jako ředitel sekce strategií a politik. Projekt PSA je spolufinancován z evropských dotací a potrvá do konce roku 2022.

Pražský inovační institut (Pii) založilo formou zapsaného ústavu v lednu 2020 hlavní město Praha. Zaměřuje se na podporu rozvoje vzdělávání, města a životního prostředí.

21. 12. 
Bitcoin překonal 400 miliard dolarů v tržní kapitalizaci

Virtuální měna dne 17.12.2020 dosáhla celkové hodnoty 421,28 miliardy USD, to je výrazně více než je tržní kapitalizace největší globální banky JP Morgan Chase (367,82 miliard USD). Zprávu o tom přinesl finanční zpravodaj banks.nl.

16. 12. 
Index očekávání firem po 2. vlně pandemie

Polovina firem musela omezit činnost, pomáhají jim digitalizace a odklady splátek. Nálada měřená Indexem očekávání firem ČSOB spadla na historicky nejnižších -39,4 bodu. Úbytek poptávky vede k omezování investic a škrtání rozvojových plánů. „Už loni optimismus firem slábl v souvislosti s uvadající ekonomikou. Pandemie a dvě vlny nouzového stavu vše umocnily,“ doplňuje Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB. Při zvládání koronakrize pomáhá zejména zavádění digitalizace a online řešení, což uvedlo 37 procent dotazovaných, hlavně zástupci z odvětvíobchodu a IT. Zhruba sedm podniků z deseti přiznává, že si tvoří finanční rezervy, které nyní mají v průměru asi na sedm měsíců. Příznivé je, že bezmála dvě třetiny firem předpokládají do konce tohoto roku zachování a přibližně desetina dokonce navyšování počtu zaměstnanců.
> Index očekávání firem ke stažení
Zdroj: ČSOB

16. 12. 
Moneta zakládá nadaci na oddlužení

Klienti Skupiny Moneta, kteří se ne vlastní vinou ocitnou v extrémním případě finanční tísně a akutní nouze, budou moci zhruba od druhého čtvrtletí 2021 požádat o částečné či úplné odpuštění svých finančních závazků. Pomůže jim v tom Nadace Moneta, jejíž založení bankovní skupina oznámila. Nadace bude primárně sloužit těm, kteří o to nejenom stojí, ale jejich tíživou situaci způsobila například tragická událost v rodině nebo jiné neočekávané neštěstí. Typickým příkladem klienta, kterému bude pomoc vznikající nadace určena, jsou například nezletilé děti, které v rámci dědického řízení zdědí po svých zemřelých rodičích půjčku, hypotéku nebo komerční úvěr,“ uvedl v této souvislosti předseda představenstva Tomáš Spurný.

15. 12. 
Covid-19 změnil způsoby placení

Z posledního průzkumu Mastercard z podzimu 2020 vyplývá, že 45 procent respondentů začalo kvůli koronaviru častěji platit bezhotovostně. Hlavním důvodem k této změně nebyly vyšší nároky na hygieničnost, ale potřeba rychle a bezproblémově zaplatit bez nutnosti přepočítávat hotovost a nezdržovat ostatní nakupující. Celkem 27 procent Čechů již někdy zaplatilo mobilním telefonem, což je o 8 procentních bodů více než loni. Téměř polovině Čechů by nevadilo úplné zrušení hotovosti. Celkem 39 procent respondentů uvedlo, že jim kvůli koronaviru klesl příjem v domácnosti, a 34 procent tvrdí, že je koronakrize naučila šetřit.