Na celkové hodnotě úspěšných exportních případů za pomoci agentury na podporu obchodu CzechTrade se podílejí také české firmy z Moravskoslezského kraje. S pomocí CzechTrade jich úspěšně exportovalo nebo exportuje celkem 114 nejčastěji do Německa, loni se firmy začaly soustředit i na Spojené arabské emiráty nebo USA. CzechTrade pomáhá firmám v exportu asistencí na zahraničních trzích, pořádáním vzdělávacích akcí či poskytováním konzultací v regionu v rámci Roadshow. CzechTrade od roku 2005 zaznamenává celkem 3410 úspěšných exportních případů. „Zájem o export v Moravskoslezském regionu byl vždy, o čemž svědčí fakt, že jsme pro tamější firmy celkem zpracovali 2191 zakázek. Firmám v teritoriích pomáhají naše dlouhodobé zkušenosti a perfektní znalost prostředí, firmy tak díky tomu mohou získat drahocenné kontakty, kterých mohou využít pro své byznysové aktivity,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.
Společnost GFI Software uvedla, že připravovaná směrnice EU v oblasti kybernetické bezpečnosti přinese nové nároky na IT bezpečnost pro řadu organizací včetně poskytovatelů IT. Při dotazování lokálních prodejních partnerů se NIS-2 dotkne až dvou třetin z nich nebo jejich koncových zákazníků. NIS-2 je zaměřena na posílení IT bezpečnosti evropských organizací kritické infrastruktury (energetika, zdravotnická zařízení, dopravní infrastruktura, finanční organizace, výroba apod.), a to nejen na finální dodavatele, ale také na všechny subjekty v jejich dodavatelském řetězci. Cílem je eliminovat či minimalizovat následky útoků na kritickou či důležitou infrastrukturu. Hlavním cílem směrnice je unifikace a harmonizace kybernetické bezpečnosti napříč Evropou a vytvoření jednotného přístupu ke kybernetickým hrozbám pro důležité sektory. Podle odhadů se NIS-2 v rámci celé EU dotkne zhruba 160 000 subjektů, přičemž její implementace v ČR bude vyžadována již od října 2024. Jedním z nástrojů GFI je GFI LanGuard pokrývající důležité požadavky NIS-2, jako je auditování a reportování sítě, v rámci které dokáže rozpoznat zařízení v síti a využívaný software, hodnotit zranitelnosti a distribuovat záplaty.
Přinášíme komentář odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic k vývoji Indexu důvěry v ekonomiku: „Důvěra v českou ekonomiku v květnu ochladla u podnikatelů i u spotřebitelů. Index důvěry klesl z dubnových 97,2 na květnovou hodnotu 94,1. Souhrnný indikátor důvěry podnikatelů v ekonomiku se snížil o 2,8 bodu na hodnotu 95,2, nejhlubší ochlazení důvěry se projevilo v průmyslu (–8,2 bodu). Kritickým signálem byly údaje o průmyslové produkci, která rostla jen díky výrobě aut. Ve většině ostatních průmyslových odvětví poklesla, a v březnu se poprvé od podzimu roku 2021 v meziročním srovnání snížila hodnota nových zakázek. Tahoun růstu průmyslové výroby – automobilový průmysl – těžil v letošních prvních měsících z odložené poptávky z doby čipové krize. Až se poptávka vyčerpá, bude automobilový průmysl při stagnaci ostatních odvětví a velmi opatrně utrácejících domácnostech obtížně hledat další růstový impuls. Podle vývoje indexu důvěry si tento problém uvědomují i manažeři firem,“ uvedl partner Moore Czech Republic Petr Kymlička. „I když se českému průmyslu podařilo do jisté míry přizpůsobit výkyvům na trhu s energiemi, výpadkům dodávek a krizi způsobené válkou na Ukrajině, nemá ještě vyhráno, tomu napovídá i vývoj indexu důvěry, jež u spotřebitelů klesl o 4,4 bodu na 88,5. To lze chápat jako korekci překvapivého růstu z minulého měsíce. Může v tom ale hrát roli i obava domácností z vývoje ekonomiky. V době sběru dat pro index probíhala diskuse ohledně vládního ozdravného balíčku a nejistota ohledně dopadů na peněženky spotřebitelů, což mohlo přispět k poklesu indexu.“
Na pozici marketingového ředitele pro značky Mall a CZC nastupuje Jan Suchý (42). Nový ředitel má za sebou přes patnáct let zkušeností z agenturního prostředí – od tvorby a realizací marketingových strategií v nadnárodních agenturách až po založení a vedení agentury vlastní. V Mall Group bude mít Suchý na starost veškeré marketingové aktivity spojené s dalším směřováním značek CZC i Mall napříč všemi zeměmi, kde je skupina aktuálně aktivní. Suchý působil v několika mediálních agenturách, jako je např. globální společnost Omnicom Media Direction. Jeho další profesní kroky směřovaly ke spoluzaložení vlastní mediální agentury zaměřené na online marketing, v jejímž vedení strávil dva roky. Necelé tři roky působil také ve společnosti Wavemaker. Ve společnosti Mall působil Suchý již před svým nástupem na pozici ředitele marketingu, dva a půl roku totiž ve firmě vedl tým mediálního plánování.
Generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Michal Čarný se rozhodl po sedmi letech své působení ve společnosti neprodloužit a zaměřit se na nové kariérní příležitosti. Jeho mandát tak 31. srpna 2023 skončí. V Mastercard pracoval nejdříve jako ředitel rozvoje obchodu pro Česko, Slovensko a Rakousko a během posledních čtyř let jako generální ředitel zodpovědný za český a slovenský trh.