Hlavní navigace

Je výhodné koupit již založenou firmu?

 Autor: MIND AND I / Shutterstock.com
Založení firmy není jediným způsobem, jak společnost získat. Můžete se obrátit na profesionály a nechat si společnost založit podle svých požadavků.
6. 1. 2021

Sdílet

Pokud přemýšlíte o podnikání prostřednictvím vlastní společnosti, ale nechcete absolvovat složitý zakládací proces, dobrou zprávou pro Vás je, že existují další způsoby získání firmy.

Založení firmy není jediným způsobem, jak společnost získat. Můžete se obrátit na profesionály a nechat si společnost založit podle svých požadavků. V souladu se současnou právní úpravou je možné také koupit jež existující společnost. Existuje několik poskytovatelů, které se specializují na prodej s.r.o. nebo akciových společností.

Firmy, které jsou založeny pouze za účelem jejich následného prodeje, se v praxi označují jako tzv. ready made společnosti. Takové společnosti nevykazují ani nikdy nevykazovaly žádnou obchodní činnost, nemají tedy žádné dluhy. Společnost začne provozovat podnikatelskou činnost až po jejím prodeji.

Je ale koupě ready made společnosti výhodnější než založení společnosti vlastními silami?

UŠETŘÍTE SPOUSTU ČASU

Založení společnosti je administrativně složitý proces. Pokud nemáte právnické nebo jiné související vzdělání nebo zkušenosti, přenechání založení společnosti na profesionálech nebo koupě již založené společnosti Vám ušetří spoustu času i starostí. Nemusíte ztrácet čas čtením všech potřebných zákonů, ale můžete jej využít smysluplněji. Pokud plánujete založit pouze jednu společnost, studovat proces založení společnosti je zbytečné, protože příslušné právní předpisy se často mění. Jednou získané poznatky byste s odstupem času stejně nevyužili, protože už pravděpodobně budou pro založení firmy kladeny jiné požadavky. 

ZÍSKÁTE SPOLEČNOST S HISTORIÍ

Podstata ready made společností, spočívá v tom, že byly založeny v minulosti a až po nějaké době jsou prodány podnikateli k jeho činnosti. Právě v tomto spočívá velká výhoda získání společnosti prostřednictvím koupě již založené společnosti, protože společnost bude mít historii a bude působit jako dlouho fungující a zavedená společnost. Společnosti s historií vytváří lepší dojem vůči zákazníkům a také lépe působí na obchodní partnery.

Historie již založené společnosti je významná jen z hlediska časového. Nejedná se o historii spojenou s finančních transakcemi. Nemusíte se tak obávat, že by na Vás přešly dluhy společnosti, a to jednoduše proto, že společnost nikdy nevykazovala žádnou činnost, a proto žádné dluhy mít nemůže.

A CENA?

Cena za koupi společnosti je samozřejmě o něco vyšší než v případě, že byste si společnost založili sami. Musíte ale pamatovat na to, že Vám tak odpadnou všechny starosti se založením společnosti a také poplatky, který byste stejně museli vynaložit – třeba poplatek notáři za sepsání zakladatelského dokumentu společnosti, poplatek za zapsání společnosti do obchodního rejstříku a jiné.