Hlavní navigace

Myslí si, že postaví most mezi bankovnictvím a kryptosvětem

 Autor: xixoio
Česká firma XIXOIO již brzy představí zcela nový nástroj, který zásadně změní možnosti v získávání firemního kapitálu. Klíčem je unikátní řešení založené na technologii blockchain. Více prozradí Richrad Watzke, ředitel společnosti XIXOIO.
26. 10. 2018

Sdílet

Jste jedna z prvních společností na světě, která vyvíjí nástroj, který umožní firmám získávat kapitál pomocí technologie blockchain. Jakou vidíte budoucnost tohoto řešení?

 

Jedná se o jasný trend, který sledují jak banky, finančníci, fintech společnosti, tak investoři i klienti. Demografie je zcela jasná. Za 7 let, bude většina lidí z generace mileniálů v produktivním věku. Donutíme tyto lidi chodit na pobočky, vyplňovat v bankách sady papírových formulářů a přepočítávat kurzovní rozdíly? Už dnes je jasné, že takový člověk si otevře bankovní účet přes mobil raději u zahraničního fintechu, karta mu přijde poštou do 3 dnů a související služby jsou jen otázkou času. Proto nástroj, kde firmy využijí tokenizaci, je nadmíru potřebný.

 

Můžete přiblížit, co tedy znamená tokenizace v praxi?

 

Firma díky našemu řešení vydá tzv. Token, a ten slouží jako peníze. Lidé si jej nahrají do mobilu. Mobil vždy přesně a mnohem lépe než člověk pozná, čím je výhodnější v daný moment platit. A to je celé kouzlo. Je to jednoduché, komfortní a levné. Drtivá většina lidí, kteří se snaží vytvořit funkční bankovní řešení na Blockchainu jde cestou invazivní a proto tvrdí: banky vy vymřete, my na blockchainu přežijeme. Podle mě je to nesmysl. Bankéři umí velmi dobře pracovat s riziky. Proto jsou podstatnou součástí celého procesu. Proto role XIXOIO, konkrétně nástroje pro tokenizaci firem (získávání kapitálu prostřednictvím technologie Blockchain), spočívá v propojení klasického bankovního světa s novým světem blockchainu. Jsme takovým mostem mezi těmito světy.

 

 

Kdybyste tady měl mého desetiletého syna, tak jak byste mu celý proces této “tokenizace” vysvětlil?

 

Úplně jednoduše. Milý chlapče, máš rád nanuka? Tak firma, co ty nanuky vyrábí, teď vydává Token. Když si ho koupíš, získáš v nanukárně podíl. Ten může růst nebo klesat. Pokud klesá, získáš za Token nanuků méně. Pokud však roste, získáš jich více. Sám můžeš posoudit, jestli nanukárna je tak dobrá, že podle tebe o ní bude stále větší zájem. Token je lepší než peníze. Token jsou chytré peníze.  Token je krytý skutečnou hodnotou firmy. I pro nanukárnu je dobré, když si její Token koupíš. Pokud si Token koupíš, může nanukárna investovat do rozvoje. Třeba postaví novou výrobnu nanuků anebo investuje do nových příchutí.

 

Zkusme se na to podívat z pohledu majitele firmy. Co například přinese emise vlastního Tokenu majiteli stavebnin?

 

Skutečná hodnota firmy je ve službě, v procesu, která je s ní spojena. Podstatnou součástí procesu jsou zákazníci. A pokud si zákazníci koupí Token, jehož hodnota roste, protože kopíruje poptávku po produktech a službách dané firmy, je naprosto zřejmé, že majitel stavebnin, to co dělá, dělá dobře. Může růst a sloužit více lidem než doposud. A to díky kapitálu, který díky tokenizaci získává.

 

 

Dobře, tak chápu přínos pro ty samotné firmy. Jak ale na tom může vydělat samotný investor, který si tokeny koupí?

 

Může vydělat i prodělat. Pokud je firma dobrá, jsou za ní dobří manažeři a činí správná rozhodnutí, firma roste – a s ní i hodnota Tokenů. To není nic nového, podobně to funguje s akciemi. Ovšem tokenizace má jednu drobnou, ovšem zcela zásadní odlišnost. S Tokeny může obchodovat kdokoliv, a to bez prostředníka. Díky sociálním sítím, transparentní komunikaci a přístupu k informacím je možné vyhodnotit, zdali firma má nebo nemá dostatečně kredibilní rating. Pokud má a historicky roste, vyplatí se její Token koupit. Navíc nyní, na úplném začátku, kdy tokenizační nástroje teprve vznikají, budou tokenizovat výhradně skvělé firmy. Tím důvodem je zcela jednoduchý fakt. Pokud někdo vlastní tokenizační nástroj, který splňuje všechny zákonem dané regulace, vybere si pro tokenizaci nejprve to nejlepší z nejlepšího. Proto ze začátku, podle mého názoru, na tom ekonomicky vyroste mnoho investorů.

 

Zní to velice zajímavě. Kde se čtenáři mohou o tokenizaci dozvědět více?

 

Za pár týdnů se v České republice odehraje zásadní událost. Vůbec poprvé se na mezinárodním poli setkají na společném fóru zástupci bankovních a finančních institucí s předními světovými kapacitami krypto komunity. 29. a 30. listopadu se v Praze uskuteční XIXOIO First Crypto Banking Conference in the World.  A hlavním tématem bude právě tokenizace. Jak funguje a jak může zásadně ovlivnit úspěšnost a rozvoj podniků a společností. Pokud nechcete, aby vám utekla tato jedinečná příležitost mezi prsty, měli byste se rozhodně konference zúčastnit.