Hlavní navigace

Power BI dává (nejen) finančním ředitelům sílu činit rychlá a efektivní rozhodnutí

 Autor: © Warakorn - Fotolia.com
Ještě loni, když se řeklo Business Intelligence, tak si každý představil robustní nástroj s extrémně komplikovaným ovládáním, astronomickou cenou a několikaměsíční náročnou implementaci. Jenže za posledních dvanáct měsíců se hodně změnilo.
30. 5. 2014

Sdílet

(PR článek)

BI nástroje lze využívat přímo z prostředí Microsoft Office a přehledné interaktivní finanční reporty lze připravit pouhým napsáním slovního dotazu do vyhledávacího okna stejně, jako to dnes a denně děláte ve vyhledávači. Revoluce ve finančním řízení společnosti je tak tu a může vás stát řádově méně než kdy dříve, respektive pár desítek euro měsíčně na uživatele.

 

Konec měsíčním reportům, BI se provádí v reálném čase a nad živými daty

Microsoft Power BI je komplexní platforma pro analytické a reportingové služby. Umožňuje velmi detailní a hlavně interaktivní analýzu dat prostřednictvím doplňků v Excelu a Office 365, libovolného webového prohlížeče či dotykové mobilní aplikace, a to úplně každému. Základní filosofií Power BI je tzv. self-service BI – neboli Business Intelligence, které si může sám uživatel upravovat a pracovat s ním dle svých potřeb. BI nástroje se tak přesouvají do rukou těm, kteří je ke své práci potřebují a budou s nimi pracovat, přičemž IT oddělení zajišťuje integraci a správu uvnitř organizace. Power BI umí pracovat se zdrojovými daty z databází (kromě Microsoft SQL Serveru jsou podporovány i konkurenční platformy), excelových souborů, Hadoop úložiště či dokonce veřejných zdrojů – včetně např. dat od ČSÚ, z Wikipedie anebo tzv. otevřených dat.

 

 

Ukázka reportu vytvořeného nástrojem Power View, populární vizualizační nástroj self-service BI v Excelu.

 

Každý zaměstnanec, kterému k daným datům povolíte přístup, si tak může provádět vlastní analýzy a jejich výstupy pak jednoduše sdílet s ostatními zaměstnanci. Tím, že data lze snadno vizualizovat na mapě, konkrétně ve formě interaktivních grafů či třeba animace jejich vývoje v čase, se stávají jednotlivé výstupy výrazně srozumitelnější a hledání souvislostí a zákonitostí ve vašich datech je tak podstatně jednodušší. Navíc, pokud třeba vložíte interaktivní graf do prezentace v PowerPointu, můžete jedním kliknutím data přímo z PowerPointu aktualizovat a diskutovat s kolegy na poradě nad aktuálními daty. Stovkám statických a jednotvárných tabulek plných dat je tak definitivně konec.

 

Platforma Microsoft Power BI boří zažitý způsob práce

Power BI mění od základu zažitý způsob práce při analýze klíčových údajů. Microsoft to nejlépe ilustruje na vlastním příkladu, neboť zaměstnanci firmy mají přirozeně k dispozici tyto nástroje ještě dříve, než jsou uvedeny na trh. Finanční ředitel české pobočky Microsoftu, Mikaël Zakarian, to nejlépe shrnul v nedávné prezentaci pro CFO českých firem: „Ještě před pár lety muselo naše finanční oddělení vypracovávat mnohostránkovou prezentaci plnou tabulek a statických grafů, pomocí kterých jsme analyzovali a prezentovali například průběžné finanční výsledky ve vybrané oblasti. Dnes, díky Power BI, jsme toto schopni nahradit jedním reportem složeným z několika vzájemně propojených a interaktivních grafů. Tento dynamický report nám umožňuje data filtrovat dle vybraných kritérií, rozpoznat hodnotnou informaci od “šumu“ a objevit souvislosti, které by jinak zůstaly skryté. V souhrnu to znamená úsporu času až o 90 % oproti předchozímu stavu, přesměrování zdrojů tam, kde přináší největší užitek, rychleji získané a přesnější informace a tím i výrazně vyšší dopad na řízení celé společnosti. Výsledkem je zásadní změna ve vnímání role a přínosu našeho finančního oddělení v rámci vedení společnosti.

 

Novinka od Microsoftu v oblasti self-service BI a vizualizací - Power Map zobrazuje data v několika vrstvách v 3D mapovém podkladu.

 

Microsoft přepsal historii BI

Power BI tak od základů mění zažitý způsob práce s finančními daty. Navíc díky provázání s cloudovými službami Office 365 mohou koncepční BI řešení začít využívat dokonce i malé firmy. Uživatelé Office 365 mají také k dispozici unikátní nástroj Power Q&A. Ten generuje graficky interpretované analytické výstupy zcela automaticky na základě textového dotazu nad datovými modely, které mu dáte k dispozici. Příprava interaktivního reportu prodeje všech bílých kusů oblečení ve vašich prodejnách ve Středočeském kraji za poslední rok pak zabere přesně tolik času, jako napsání této věty na klávesnici. Není proto divu, že Gartner v posledních letech označuje Microsoft jako leadera v oblasti BI řešení. Zároveň je základní kámen komplexních BI řešení, SQL Server, hodnocen jako nejbezpečnější platforma, a to posledních pět let v řadě dle nezávislé organizace NIST a mimo to s nejnovější verzí boří výkonnostní rekordy.

Více o Power BI včetně ukázek z oblasti financí najdete ZDE.