Hlavní navigace

S rostoucím zadlužením domácností se objevily nové typy půjček

 Autor: © paffy - Fotolia.com
V souvislosti se stále probíhající hospodářskou krizí a vyrovnávání se s jejími důsledky stoupá i zadlužení českých domácností. V návaznosti na horší finanční situaci se objevily nové typy půjček.
14. 10. 2013

Sdílet

(PR článek)

 

Několik tisíc na jeden měsíc

Produktem, který zažívá největší boom, jsou takzvané mikropůjčky nebo také půjčky před výplatou. Jedná se o velmi malé částky, nejčastěji do 10 nebo 15 tisíc korun, se splatností obvykle do 1 měsíce. Jsou postavené přímo proti velkým bankovním půjčkám, kde si zájemce počká i několik týdnů na schválení a potom také splácí dlouhou dobu. V podstatě stejný produkt, jen s ještě jednodušším získáním, je sms půjčka.

Princip obou spočívá v tom, že klient podepíše před první úvěrem smlouvu, která poté platí i u všech dalších půjček. Pokud tedy potřebuje peníze, jen na internetu vyplní rychlou žádost nebo v případě sms půjčky zašle textovou zprávu a peníze má do několika hodin na účtu.

 

Stačí trvalý příjem a české občanství

Tyto nebankovní půjčky mají oproti těm bankovním však i další specifika. Tou nejzásadnější, díky které jsou tak často využívané, je neověřování zájemců v bankovních registrech. Tak peníze získají i lidé, kteří by u banky neuspěli. Není to ale tak, že by tyto nebankovní instituce půjčili úplně každému. Podstatné je, jestli má žadatel nějaký stálý příjem – tedy zaměstnání, podnikání, důchod apod.

Další podmínky jsou už spíše jen formality. Nutná je plnoletost, české občanství, český doklad totožnosti a vlastní telefonní číslo.

Stejně jako každý úvěr, ani u takto malých částek nelze zapomínat na odpovědné půjčování. Ačkoliv je mnohem snazší splatit pár tisíc než celou hypotéku, i zde mohou nastat problémy. Mikropůjčky totiž mají svoji krátkou dobu na splacení a rychlé vyřízení vykoupenou celkem vysokým úrokem. Taktéž před vypršením data splatnosti lze lhůtu prodloužit, nicméně za poplatek. Je tedy třeba, stejně jako u všech ostatních úvěrů, půjčovat si s rozmyslem.