Hlavní navigace

Víte, co je faktoring a znáte jeho alternativy?

 Autor: pexels.com
Chcete peníze na rozvoj podnikání a zvažujete úvěr od banky? Zkusit můžete i jiné alternativy. Například faktoring.
25. 1. 2022

Sdílet

Co je faktoring

Faktoring (factoring) je jednou z možností krátkodobého financování. Nejedná se však o půjčku, ale o prodej pohledávky – tedy neproplacené faktury – externí společnosti.

Společnosti, která se na odkup neproplacených faktur specializuje, je říká faktor. Klient prodejem pohledávky faktorovi získá peníze z neproplacené faktury ihned.

Díky tomu získá peníze na podnikání a jeho rozvoj a současně přenáší riziko neproplacení faktury právě na faktora.

Jakých částek se faktoring týká a kdy vám poslouží?

Pokud máte menší společnost, můžete faktoring využít klidně u faktur v řádu tisícikorun, nejčastěji se proplácení faktur týká desetitisícových částek.

Faktoring je tak skvělým řešením pro malé a střední podniky. Pokud potřebujete proplatit statisícové či dokonce milionové částky, bude vás zajímat forfaiting, který většinou figuruje u velkých mezinárodních zakázek.

S čím vším vám faktoring pomůže?

Jedná se o skvělý nástroj pro stabilizaci cash flow i k získání kapitálu na rozvoj společnosti bez nutnosti zadlužení. Dále vám faktoring může pomoci získat lepší přehled o finančních tocích uvnitř firmy.

Kdo využívá faktoring nejčastěji?

Faktoring většinou využívají větší společnosti. V minulosti tuto možnost nabízely pouze banky, které s menšími podniky spolupracovat odmítaly. V dnešní době už se však jedná o řešení i pro malé a střední podniky.

Službu nejčastěji využívají segmenty IT, zdravotnictví a stavebnictví. Často se jedná také o společnosti z oblasti e-commerce, velkoobchodu a samozřejmě také o start-upy.

Většina těchto oborů má společného jmenovatele. Tím je fakt, že je jejich chod ovlivňován více proměnnými, jako je například závislost na dodavatelích a subdodavatelích.

Přes všechny své výhody má však faktoring stále spoustu omezení.

Naštěstí existují i alternativy, které vychází vstříc menším podnikatelům i drobným živnostníkům. Například fintech start-up Cashbot, který vám proplatí fakturu ihned už od 3 000 korun. Cashbot vám dokonce umožní i naopak odložit splatnost faktur od vašich dodavatelů, čímž může zásadně ulevit vašemu cash flow.