Hlavní navigace

Zabezpečená platforma Samsung KNOX zvyšuje bezpečnost a snižuje náklady na ni

 Autor: Samsung Electronics
Častým důvodem, proč firmy neumožňují využívání chytrých telefonů ve firmách, jsou obavy z bezpečnostních rizik. Ty ale lze se zabezpečenou platformou Samsung KNOX eliminovat a těžit tak z výhod, které smartphony firmám přinášejí.
12. 5. 2015

Sdílet

Pro spoustu firem je užitečné, aby jejich zaměstnanci využívali aplikace v chytrých telefonech, zejména když jsou u zákazníků, ale musí se vypořádat s bezpečnostními otázkami a riziky. Zaměstnanci zase nechtějí mít firemní smartphone, kde kvůli bezpečnosti běží jen firemní aplikace.

 

Tyto na první pohled rozporné požadavky řeší zabezpečená platforma Samsung KNOX, která nabízí certifikovanou bezpečnost na nejvyšší úrovni a ponechává majiteli mobilu flexibilitu v jeho používání a přizpůsobení. Firmám pak přináší další výhody jako jednoduchou centrální správu připojených zařízení a aplikací a také možnost auditovat činnost, kterou zaměstnanci s takto vybavenými chytrými telefony či tablety provádějí.

 


Firmy se nemusí bránit smartphonům kvůli bezpečnostním rizikům

 

O přínosech využívání aplikací pro chytré telefony například pro obchodní zástupce, technické specialisty, ale i další pracovníky, kteří potřebují řešit přání a požadavky zákazníků mimo kancelář a potřebují se napojit na interní firemní systémy, není sporu.


Jenže spousta IT a bezpečnostních manažerů se brání tomu, aby k tomu zaměstnanci využívali svoje vlastní smartphony. Ty totiž nemá IT oddělení pod kontrolou a hrozí tak riziko, že takový telefon bude napadaný a může dojít ke kompromitaci dat, aniž by tomu mohlo IT oddělení firmy jakkoliv zabránit nebo se o to alespoň pokusit.

 

Na druhé straně zase zaměstnanci neradi používají firemní smartphony, kam si nemůžou instalovat vlastní aplikace, nemůžou si je přizpůsobit – zkrátka nemůžou je využívat pro osobní účely. Natož aby souhlasili s tím, že jim IT specialista takto nastaví jejich vlastní telefon.

 

Bezpečnostní incidenty stojí firmy velké peníze, nemluvě o případných reputačních škodách a snižování důvěryhodnosti ve značku, jejíž zaměstnanci svojí neopatrností způsobí únik citlivých dat.

 

Finanční oddělení a oddělení vnitřního auditu pak mohou přijít s dalšími požadavky – potřebují kvůli interním předpisům mít přehled o využívání jednotlivých aplikací a potřebují mít kontrolu nad tím, kdo přistupuje ke klíčovým firemním systémům, například v případě, kdy se přistupuje k osobním údajům.

 

Všechny tyto požadavky řeší platforma Samsung KNOX:

  • eliminuje bezpečnostní rizika a snižuje náklady na bezpečnostní řešení třetích stran, která je třeba integrovat do IT systémů, politik a nakonec samotných smartphonů a ke kterým je třeba vyškolit vlastní specialisty nebo je draze outsourcovat;
  • umožňuje bezpečně využívat nové aplikace pro chytré telefony, které zlepšují vztahy se zákazníky, umožňují uzavírat obchody nebo řešit obchodní případy, řešit technické záležitosti a poskytovat zaměstnancům aktuální informace. V neposlední řadě neomezuje zaměstnance ve využívání chytrého telefonu, a ti se tak nebudou bránit ani využívání firemních aplikací. A zejména nebudou nuceni obcházet bezpečnostní politiky, jako to dělají nyní, kdy smartphony v terénu používat nesmějí, ale kvůli usnadnění práce to dělají.
  • dokáže sledovat činnosti prováděné uživateli konkrétního smpartphonu a jeho aplikací a dokáže třeba i odděleně účtovat využívaní datových přenosů pro firemní a soukromé účely. Reportingové nástroje pak dokážou generovat další údaje, potřebné pro interní procesy.

 

Řešení Samsung KNOX bylo představeno v roce 2013 jako součást zabezpečené verze operačního systému Android a letos byla tato platforma oceněna GSM Asociací na Mobile World Congressu. Platforma má navíc certifikáty, které potvrzují, že splňuje nejpřísnější bezpečnostní požadavky na využití na vládní úrovni například v USA nebo Velké Británii.

 Veškerá data a komunikace zabezpečených aplikací jsou šifrována; spojení do firemní sítě a systémů probíhá bezpečně přes VPN. A v telefonech vybavených platformou Samsung KNOX jsou již předinstalovány nejčastější aplikace, například pro přístup k firemním e-mailům. K dispozici je dalších více než 500 certifikovaných firemních aplikací.

 

Smartphony s touto platformou je možné celé zašifrovat a v případě jejich odcizení nebo ztráty na dálku deaktivovat, zablokovat a vymazat. IT oddělení pak mají k dispozici nástroje na pohodlnou správu připojených chytrých telefonů. Nástroje na správu je pak možné propojit s dalšími platformami, které se ve firmách využívají.

 

Úroveň zabezpečení a nastavení je škálovatelné, takže každá firma si může nastavit platformu Samsung KNOX podle svých potřeb a v souladu s vlastními bezpečnostními politikami – například může přidat další úroveň ověření uživatele přes SmartCard, jednorázová hesla.


Možnosti platformy Samsung KNOX jsou ale mnohem širší, ať už v otázkách bezpečnosti, tak správy a využití aplikací, než může pojmout tento článek. Více informací najdete na stránkách www.samsungknox.com.

 

Samsung Galaxy S6 a Galaxy S6 edge

 

Operační systém: Android 5.0
Displej: 5,1" Super AMOLED Quad HD (2 560 x 1 440) 577 ppi (displej Galaxy S6 edge má navíc dvojí zakřivení)
Procesor: Quad 2,1 GHz + Quad 1,5 GHz, osmijádrový aplikační procesor (64bit, 14nm)
Fotoaparát: fotoaparáty se světelností F1.9 a snímači s rozlišením 5 Mpix (přední) a 16 Mpix (zadní)
Nabíjení: integrovaná certifikovaná technologie bezdrátového nabíjení, která podporuje všechny bezdrátové podložky, jež splňují normy WPC a PMA.
Design: Kov a sklo