Hlavní navigace

Možnosti financování pro začínající podnikatele

 Autor: © Unclesam - Fotolia.com
Každého začínajícího podnikatele zaměstnává otázka, jakým způsobem nejlépe financovat své nové podnikání. Je třeba zajistit zázemí, zaměstnance, stroje, vybavení a další. I když začátky nemusí stát miliony, výrazně se prodraží. Dnes však existuje spousta možností.
9. 4. 2013

Sdílet

Získat investora pomocí perfektního podnikatelského plánu

Jedou z variant, jak zajistit finanční kapitál, je oslovit potenciálního investora, který je ochoten svěřit podnikateli své peníze. Investory lze získat na základě kvalitní prezentace a propracovaným podnikatelským plánem.

 

Jak na investory:

- plán musí přesvědčit o dlouhodobě udržitelné ziskovosti podnikání,
- důležité jsou dosavadní výsledky,
- zajímavý marketingový plán,
- nebát se vyjednávat.

 

Dotace z evropských fondů

Evropské strukturální fondy se rapidně tenčí, ale stále je možnost jich využít. Podnikatel si však musí připravit podrobný podnikatelský plán, jehož struktura je dána Evropskou unií. Tento záměr zhodnotí schvalovací komise, která rozhodne o udělení či neudělení dotace. Avšak ani po udělení dotace nemá podnikatel vyhráno. Musí dostát všem svým závazkům, které ve svém projektu naplánoval a zároveň musí vést pečlivou evidenci. V opačném případě by mohla být dotace odebrána a případně uvaleny sankce.  Administrativa je velmi náročná, a proto mnohdy začínající podnikatele odradí. 

 

Podnikání za pomoci půjčky

Asi nejjednodušším způsobem, jak opatři finance na podnikání je půjčka. Administrativa není nijak složitá a bankovní či nebankovní instituce nevyžadují tak podrobné podnikatelské plány jako v případě strukturálních fondů. Ke sjednání je třeba výpis z obchodní nebo živnostenského rejstříku, doklad totožnosti, daňové přiznání za předchozí období potvrzené finančním úřadem a v některých případech již zmíněný podnikatelský plán.

 

FO/PO si mohou sjednat následující druhy úvěrů:

- investiční úvěr – investice do majetku
- provozní úvěr – mzdy zaměstnanců, nájem, energie
- kontokorent – pro překlenovací období
- hypoteční úvěr – investice do nemovitého majetku
- neúčelová půjčka – cokoliv

 

Podnikatelům se vyplatí využívat nákupů na splátky v případě investičních výdajů.  Investici rozloží do několika období a peníze, kterými disponují, tak mohou efektivně využít na zajištění provozu podnikatelské činnosti.

V současné době existují i další možnosti, jak financovat nové podnikatelské záměry. Více informací poskytuje například česká agentura CzechInvest.