Hlavní navigace

Český model amerického kongresu se koná 13. až 17. září 2013 v Plzni

31. 8. 2013

Sdílet

Český model amerického kongresu je studentský vzdělávací projekt pro studenty středních a vysokých škol. Za projektem stojí iniciativa skupiny studentů, kteří v roce 2010 začali organizovat v České republice zcela ojedinělý projekt simulace Kongresu Spojených států amerických. Na rozdíl od jiných projektů se nezaměřuje čistě na simulaci diplomatických jednání na půdě OSN nebo EU, ale simuluje komplexnější model přijímání legislativy na národní úrovni. Studenti se ujímají role poslanců, senátorů z různých politických stran a frakcí, ale zároveň je zde prostor pro soukromý sektor, zahrnující občanské iniciativy i korporátní lobby. Třetím vrcholem pomyslného trojúhelníku je skupina novinářů, která glosuje a hodnotí počínání předchozích dvou aktérů, odhalují možnou korupci a informují o jednání na půdě komor Kongresu.

 

Setkat se skutečnými poslanci, lobbisty i novináři

Cílem projektu je tak formou simulace vzdělávat mladé lidi o fungování demokracie a připravit je tak na jejich roli občanské společnosti. Přestože původně byl projekt tvořen pro zájemce spíše tematicky zaměřené, letošní třetí ročník hostí přes 200 studentů ze všech koutů republiky. O zájmu o projekt svědčí i fakt, že den po otevření registrace byla polovina kapacit již vyčerpána. Český model amerického kongresu je koncipována jako pětidenní akce, kdy první dva dny jsou určeny přednáškám a besedám s politiky, vědci a odborníky. Studenti tak mají možnost se setkat se skutečnými poslanci, lobbisty i novináři. Cílem je účastníky připravit na jejich modelové role, ale zároveň jim poodklopit pokličku jak se tvoří legislativa v českém i celoevropském prostředí. Na letošní ročník přijali mimo jiné pozvání Vladimír Špidla, Jiří Bis, Jindřich Šídlo, Lenka Andrýsová, předseda redakční rady CFO Worldu Jan Vinter, Roman Kodet a dalších dvacet hostů různých specializací.

Projekt si za dobu své existence vydobyl již velmi dobré jméno, o čemž svědčí i zástup partnerů projektu, kterými v průběhu ročníků byli KPMG Česká republika, Bayer, Crosscafé, časopis Respekt, Plzeňský kraj, Americká obchodní komora, Americká ambasáda v Praze, Západočeská univerzita nebo projekt Evropské Unie Mládež v Akci.

Projekt se koná 13. až 17. září 2013 v Plzni

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality