Hlavní navigace

Krátce

20. 3. 
Termín pro podání ohlášení dle DAC 7 je 3. dubna 2023

Nová oznamovací povinnost DAC 7 se týká především online platforem, marketplace, ale například i některých inzertních portálů, které usnadňují propojení prodejců zboží nebo vybraných služeb s jejich zákazníky. Termín pro podání ohlášení ohledně této oznamovací povinnosti je už 3. dubna, nicméně data je nutné sbírat již od počátku roku 2023. Věnujte proto zpracování ohlášení patřičnou pozornost, abyste předešli případným komplikacím.

17. 3. 
Mall Group má nového generálního ředitele Jeana Charretteura

Do vedení Mall Group se postavil Jean Charretteur (51). Do firmy přichází s početnými zahraničními zkušenostmi z manažerských pozic ve společnostech Tesco, Metro AG či Carrefour. Z pozice generálního ředitele bude mít v Mall Group na starost aktivity spojené s integrací s mezinárodní e-commerce skupinou Allegro. V nové roli zastřeší jak aktivity Mallu v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku, tak i vedení e-shopu CZC, kde přebere část kompetencí od odcházející Jitky Dvořákové, generální ředitelky CZC.

16. 3. 
CZC se loučí s Jitkou Dvořákovou

CZC se po deseti letech loučí se svou generální ředitelkou Jitkou Dvořákovou. Na její pozici ji střídá Jean Charreteur, generální ředitel Mall Group, pod jehož vedením vstupuje CZC do další existence, zahájené transformací pod skupinu Allegro. CZC se chce i nadále profilovat jako nejlepší český expert na IT a elektroniku a rozvíjet svou osobitou komunikaci, díky které se stala pro zákazníky love brandem. Jitka Dvořáková se v e-commerce pohybovala od roku 2010 a do CZC nastoupila jako generální ředitelka v roce 2013. Přinesla si manažerské zkušenosti z působení ve vrcholovém managementu společností Panasonic a Philips. Pod jejím vedením se CZC přehouplo do zisku a dařilo se mu i v období pandemie. „Moje milé CZC, bylo to s tebou skvělých deset let plných radosti z kreativní práce v ohromně motivovaném kolektivu, s řadou inspirativních lidí i talentů, se kterými bylo potěšení pracovat. A i díky tvrdé práci vás všechny můžu nyní předat dál byznys, který se zlepšoval i v nelehkých časech, jež vstoupil do první ligy české e-commerce a stal se zaslouženě love brandem,“ loučí se Jitka Dvořáková.

15. 3. 
Nový PR manažer ve společnosti Hewlett Packard Enterprise

Do společnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE) nastupuje nový PR manažer pro střední Evropu Szymon Solnica. Bude zodpovědný za vztahy s médii a komunikační plánování se zaměřením na český, turecký a polský trh. Szymon bude také koordinovat spolupráci s PR agenturami v těchto třech zemích. Sídlit bude ve Varšavě. Szymon Solnica působil jako PR manažer ve společnosti Huawei Poland. Předtím jako regionální PR manažer ve společnosti ABC Data. Svou kariéru v PR zahájil prací pro agentury Monday a Edelman.

14. 3. 
Dozorčí rada Škoda Auto má nové členy

Na zasedání dozorčí rady společnosti Škoda Auto byli poprvé přítomni dva nově jmenovaní členové dozorčí rady a tři zvolení zástupci zaměstnanců. Patrik Andreas Mayer (vlevo), člen představenstva společnosti Volkswagen odpovědný za oblast financí, a Dirk Große-Loheide, vedoucí nákupu koncernu Volkswagen, vedoucí koncernového nákupu v rozšířeném výkonném výboru a člen představenstva značky Volkswagen Osobní vozy odpovědný za nákup. V souladu s českým zákonem o obchodních korporacích je třetina z devíti členů dozorčí rady volena zaměstnanci společnosti. Na základě výsledku těchto voleb byli Jaroslav Povšík, Martin Lustyk a Miloš Kovář – zástupci odborů KOVO – zvoleni členy dozorčí rady společnosti Škoda Auto na čtyřleté funkční období, které začalo 15. ledna 2023.

13. 3. 
Meziroční cenový růst zpomalil

Komentář odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic ke zveřejněným údajům ČSÚ o únorové inflaci: „Jednou z hlavních příčin mírného únorového poklesu tempa růstu spotřebitelských cen je vývoj na trhu s energiemi, který se postupně stabilizoval zhruba na úrovni stanovených cenových stropů. Stále však přetrvává silný růst cen v oddílech bydlení a potraviny, které jsou významnou položkou zejména pro domácnosti s podprůměrnými příjmy, na které tak inflace dopadá nejvíce,“ komentuje ekonom a partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička. „Ceny však výrazně rostou již druhý rok, také loni touto dobou dosahovala inflace dvouciferných hodnot. V porovnání s únorem 2021 tak vzrostla cena spotřebního koše téměř o 30 %.“

10. 3. 
Je TikTok bezpečnostní hrozba?

Přinášíme odborný komentář kyberbezpečnostních expertů DoxoLogic k tématu bezpečnostní hrozby plynoucí z této platformy: „U TikToku jsou hrozbou především čínské zákony, které tamní firmy nutí spolupracovat s vládními orgány na základě jejich žádosti bez přezkoumání soudem. Byť jsou podobné sítě na první pohled zdarma, v širším slova smyslu tomu tak není – platíme zpřístupněním svého soukromí. Algoritmy sbírají od uživatelů množství dat, s nimiž dále pracují a uživatele dokážou profilovat,“ upozorňuje expert kybernetické bezpečnosti Pavel Duchan z DoxoLogic. Sám TikTok dle něj není větší hrozbou než obdobné platformy, ale klíčové je navázání na čínské vládní orgány: „Kvůli práci algoritmů vznikají na sociálních sítích více než v reálném světě pověstné bubliny, které silně ovlivňují naše mínění. Nebezpečí TikToku není otázkou nejbližších dnů, ale střednědobého horizontu, kdy může Čína využívat informace ze získaných dat k cílenému ovlivňování veřejného mínění třeba v době volebních kampaní.“ Duchan dodává pro širší veřejnost, že není nutné rovnou rušit účet, ale je vhodné v nastavení aplikace zakázat přístup k funkcím, jako je přístup ke kontaktům, které k jejímu fungování nejsou nezbytně nutné.

9. 3. 
Red Hat jmenuje Agnes Doru Fabokovou novou generální ředitelkou pro střední a východní Evropu

Agnes Dora Faboková nastupuje do společnosti Red Hat jako nová generální manažerka pro země střední a východní Evropy (CEE) a doplňuje tak tým vedoucích pracovníků pro CEE region ve složení Dieter Ferner-Pandolfi (Country Manager Rakousko), Richard Zobrist (Country Manager Švýcarsko), Gregor von Jagow (Country Manager Německo) a Dinko Eror (viceprezident EMEA pro střední Evropu). Agnes přináší své více než dvacetileté zkušenosti s vedoucími úlohami v oblasti IT a bude podporovat zákazníky a partnery, včetně těch českých a slovenských, kteří chtějí plně využívat otevřené hybridní cloudové technologie společnosti Red Hat k podpoře tržního růstu v regionu.

8. 3. 
Progress byl jmenován lídrem pro oblast Network Detection and Response

Progress, dodavatel softwaru pro vývoj aplikací a infrastruktury byl v rámci SPARK Matrix jmenován jako technologický lídr pro oblast NDR (Network Detection and Response). Analytici z Quadrant Knowledge Solutions v rámci své komplexní analýzy SPARK Matrix hodnotili 22 předních dodavatelů z oblasti NDR, přičemž z pohledu přínosu pro zákazníka a technologické výjimečnosti zvolili jako technologického lídra pro tuto oblast Progress Flowmon ADS. Rostoucí množství nezabezpečených zařízení připojených k firemní sítím, stejně jako nárůst práce na dálku, způsobuje, že firmy jsou mnohem zranitelnější vůči kybernetickým hrozbám. Odpovědí na potřebu řešit hrozby, jež obcházejí tradiční bezpečnostní model zabezpečení koncových bodů a ochrany perimetru, představují nástroje definované jako NDR (Network Detection and Response) v čele s Flowmon ADS.

7. 3. 
CEIP spustil investiční fond zaměřující se na průmyslové podniky v Čechách a na Slovensku

Investiční společnost Central Europe Industry Partners (CEIP) spustila na území České republiky a Slovenska další investiční fond zaměřující se na rozvoj malých a střední podniků, které se zabývají nejen tradičním průmyslem, jako je například strojírenství, ale také automatizací, letectvím a energetikou a službami s tím spojenými. Nový private equity fond Central Europe Industry Partners II. má pod správou jednu miliardu korun a plánuje tento objem do konce roku navýšit na 1,75 miliardy a fond pro investory uzavřít. V investičním horizontu deseti let fond cílí na čistou vnitřní míru výnosu (net IRR) 20 %.

6. 3. 
DPDgroup se mění na Geopost

DPDgroup, největší balíková přepravní síť v Evropě a mateřská společnost lokální DPD mění svůj název na Geopost. Skupina se tak rozhodla pro větší zpřehlednění a zjednodušení komunikace v rámci nových strategií růstu, expanze na další světové trhy prostřednictvím akvizice nových značek a také svých závazků ohledně udržitelnosti. Geopost věří, že sjednocení pod jeden brand umožní posílení stávajících značek, snazší a rychlejší rozšiřování a také otevírání nových podnikatelských příležitostí po celém světě. Lokální brand DPD v České republice tato změna nijak neovlivní.

2. 3. 
Marketing Mastercard nově řídí Pavla Císařová a finanční ředitelkou je Jana Šachová

Marketingovou ředitelkou společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko je března Pavla Císařová (na obrázku vlevo). Ve své nové roli bude mít na starosti zejména rozvoj marketingových a public relations strategií na základě obchodních a brandových cílů. Pavla Císařová ve funkci vystřídala Tomáše Doležala, který se v rámci společnosti Mastercard od začátku roku přesunul do pozice evropského ředitele pro sponzoring. Český a slovenský Mastercard má i novou finanční ředitelku, do této pozice nastoupila Jana Šachová.

1. 3. 
Novou posilou HT týmu českého zastoupení Gartneru je Albert Krištof

Do společnosti KPC-Group, zastoupení Gartner pro Českou republiku, Slovensko a Rumunsko, přichází Albert Krištof. Na pozici Account Executive bude posilou obchodního týmu High-Tech. Do KPC Group z obdobné pozice ve společnosti GoodData, kde získal obchodní zkušenosti prací se startupy a firmami kategorie SMB (střední a velké podniky) globálního charakteru (zejména trhy USA, UK, Kanada). Před GoodData Albert nabral mezinárodní zkušenosti při studijních stážích v ABN AMRO nebo Rockaway Capital. Albert se připojuje do týmu High-Tech pod vedením Markéty Kudrnové, kde se jako obchodník zaměří na české či v České republice založené technologické firmy a startupy s ambicí expandovat na zahraniční trhy.

28. 2. 
Michal Augustin je novým CFO Glami

Do funkce CFO módního srovnávače Glami nastoupil Michal Augustin a střídá Terezu Mizerovou. Augustin se bude zaměřovat na oblast účetnictví, controllingu a reportingu, jeho cílem je zefektivnit procesy týkající se finanční sféry a zautomatizovat reporting. Do Glami Michal přichází z Rohlik.cz, kde měl na starost audity, účetnictví, finanční a business controlling, projektový management v oblasti financí, implementaci nového účetního softwaru a dohled nad efektivním hospodařením. Zaměřoval se i na nastavení procesů a finanční řízení holdingových a dalších neprovozních společností Rohlik.cz. Tereza Mizerová bude dál působit jako finanční ředitelka Biano, s Augustinem bude spolupracovat na finančních tématech celé skupiny.

27. 2. 
Odborník na oblast technologií Dustin Driggs bude řídit finanční strategii společnosti Veeam

Veeam Software jmenoval Dustina Driggse finančním ředitelem. Bude řídit globální finanční operace Veeamu včetně strategie a reportingu. Driggs je zkušený finanční manažer s více jak 30 lety zkušeností s budováním a řízením velkých nadnárodních společností. Do společnosti Veeam přichází ze společnosti Barracuda Networks, kde působil přes 16 let, naposledy ve funkci finančního ředitele a senior viceprezidenta se zodpovědností za finance a účetnictví. Před nástupem do společnosti Barracuda Networks zastával Driggs vedoucí pozice ve společnostech Cisco Systems a PwC.

Archiv