Hlavní navigace

Krátce

10. 5. 
Barbora Tyllová bude řídit rozvoj digitálního obchodu Mastercard

Novou manažerkou rozvoje digitálního obchodu společnosti Mastercard byla jmenována bývalá country manažerka pro PayU Barbora Tyllová. Do nové společnosti přichází s velkými zkušenostmi z oblasti obchodu, marketingu a segmentu e-commerce. Jejími hlavními prioritami bude zejména vyhledávání dalších příležitostí k růstu společnosti, upevňování pozice na trhu bezhotovostních plateb a také podpora služeb Cyber & Intelligence, které jsou pro rozvoj digitálního prostředí velmi důležité.

6. 5. 
Nejlepší studentská firmu roku 2021 je z Ostravy

O absolutním vítězi soutěže JA Studentská firma roku 2021 se rozhodlo ve virtuálním národním finále 5. května. Stala se jím společnost PEAK žáků Gymnázia Ostrava–Hrabůvka, která uvedla na trh aplikaci posilující anglickou slovní zásobu pomocí filmů. V rámci ocenění studenti získali šek na 50 tisíc korun pro další investice. Finále probíhalo v anglickém jazyce a samotná prezentace firmy porotcům byla také významným kritériem hodnocení. Vítěz bude totiž reprezentovat Česko v 32. mezinárodním finále soutěže JA Europe Company of the Year Competition 13. až 15. července 2021 v litevském Vilniusu, kterého se zúčastní kolem 40 studentských firem z celé Evropy. Rolí porotců v národní soutěži se už tradičně ujali vrcholoví manažeři českých firem, kteří hodnotili výsledky fungujících studentských společností, počáteční nápad i schopnost studentů svůj produkt zpropagovat.

V letošním školním roce si v rámci vzdělávacího programu JA Studentská Firma v Česku vyzkoušelo reálné podnikání přes čtyři tisíce středoškoláků, vzniklo 194 nových studentských firem a 45 z nich se utkalo v soutěži JA Studentská firma roku v rámci 26. ročníku soutěžního veletrhu JA EXPO.

26. 4. 
Ceny pro autory nejlepších ekonomických diplomek

Motivovat a odměnit studenty a studentky ekonomických oborů za kvalitní diplomové práce – to je cíl třetího ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services, který právě odstartoval. Na autory šesti nejzajímavějších diplomek, zaměřených na ekonomii a podnikání, dohromady čeká částka 31 tisíc korun. Absolutní vítěz pak získá 20.000 Kč. Přihlásit se do soutěže může každý, kdo úspěšně obhájil diplomovou práci zaměřenou na ekonomii a podnikání. Přihlásit přitom lze i práce až tři roky staré, tedy obhájené v roce 2018 a později. Práce mohou být jak v českém, tak i slovenském a anglickém jazyce. Porota pak bude hodnotit originalitu, neotřelost či možnost praktického využití výsledků. Více informací o soutěži zájemci naleznou na stránkách www.CenaAtlasCopco.cz, kde mohou svoji práci rovnou i přihlásit, nebo na Facebooku. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční na podzim roku 2021 v Brně.

7. 4. 
Vývoj nezaměstnanosti v únoru 2021

Nezaměstnanost byla v únoru 2021 na 3,3 %, což je o 1,5 % lepší, než v loňském roce. Dopad koronavirové krize v oblasti oborů je největší na maloobchodní prodej, dopravu, letectví, pohostinství, služby a zábavu. Výhledově se ovšem očekává dodatečné zlepšení míry nezaměstnanosti z důvodu zmírnění koronavirových opatření díky větší proočkovanosti populace.
Na druhou stranu je ale od možného zlepšení nezaměstnanosti nutno odečíst umělou zaměstnanost, udržovanou různými podpůrnými balíčky. Ta není pro zaměstnance ideální, protože si nehledají práci, ačkoliv by mohli. Zároveň neví, jestli jejich pozice bude existovat po návratu zpět do práce. Jsou tedy v takovém vakuu. Navíc to má dopad na jejich schopnosti, které se nerozvíjejí. Po uvolnění těchto opatření tak lze očekávat lehkou korekci nezaměstnanosti, jelikož si lidé, které podniky propustí, začnou znovu hledat práci.
Zajímavým je také faktor dopadu nezaměstnanosti na jednotlivá pohlaví. Ženy častěji než muži pracují v krizí zasažených odvětvích. To se následně propisuje i v číslech nezaměstnanosti, kde se počet žen hledajících zaměstnání v porovnání s minulým rokem více než zdvojnásobil. To může mít negativní dopad na snahy o snižování rozdílů v platech mezi oběma pohlavími.
-- Karel Kotoun, manažer Consulting & Strategy společnosti Accenture

17. 3. 
Český průmysl zůstal v zisku

Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku, ale kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to poslední průzkum Svazu průmyslu a dopravy, kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl – nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství. Celkově pak na vyšší nebo plánovaný zisk dosáhne 45 % firem, které se zúčastnily průzkumu, nižší zisk, než plánovaly, má 37 % firem a bez zisku či ve ztrátě skončí zhruba 12 % podniků.

I přes krizi firmy nepřestávají investovat. Více peněz než v roce 2020 plánuje letos investovat 37 % podniků. Téměř čtvrtina firem dokonce plánuje vyšší investice než v předkrizovém roce 2019, týká se to hlavně firem z chemického průmyslu nebo strojírenství.

16. 3. 
Český technologický fond PRIME FUND posílí Josef Síkela z Erste Group

Investiční fond PRIME FUND, který se zaměřuje na technologie, oznámil novou personální posilu. Na pozici spoluzakladatele a partnera přichází ze světa bankovnictví Jozef Síkela, který v minulosti působil v rakouské bankovní skupině Erste Group. V PRIME FUND hodlá zaměřit na inovativní technologie v oblasti e-commerce, cloudu, infrastruktury, IT vývoje, blockchainu či internetu věcí. O fondu psal letos třeba náš sesterský portál Lupa.cz.

15. 3. 
Komentář k průmyslové produkci - leden 2021

Prudké oživování průmyslu v posledních měsících zastavilo. Na meziměsíční bázi průmysl jako celek poklesl již třetí měsíc v řadě, což platí i pro zpracovatelský průmysl. Začátek letošního roku byl z pohledu průmyslu opět poměrně příznivý. I nadále platí, že se covidová pandemie se do průmyslové aktivity promítá jen omezeně, a to především prostřednictvím problémů v dodavatelsko-odběratelských řetězcích.
Kladně k růstu průmyslové produkce v lednu přispíval především kovodělný průmysl, chemický průmysl a výroba elektrických zařízení. Pokles produkce naopak zaznamenal potravinářský průmysl včetně výroby nápojů a také odvětví oprav a instalace strojů a zařízení. Pokles produkce se týkal i automobilového průmyslu, který je v úvodu nového roku negativně zasažen prodlevami v subdodávkách.
Předstihové indikátory naznačují, že se průmyslu bude celkem slušně dařit i v nejbližších měsících. Průmyslové podniky však zároveň stále více trápí rostoucí ceny vstupů a prodlevy v dodávkách. Rizikem zůstává hrozba omezení průmyslové činnosti vzhledem k probíhající pandemii, ale pravděpodobnost tohoto scénáře se oproti závěru února přeci jen snížila.
-- Miroslav Novák, Akcenta.CZ

11. 3. 
Josef Vajsejtl se stane generálním ředitelem ČSOB Leasing

S platností od 1. dubna 2021 nastoupí na pozici generálního ředitele ČSOB Leasing Josef Vajsejtl (41). Převezme tak roli po Pavlu Prokopovi, který od stejného data přechází na pozici výkonného ředitele Firemního bankovnictví ČSOB. Josef pracuje ve skupině ČSOB již od roku 2004. Ve své nové roli se chce zaměřit na pokračující digitalizaci klientských a interních procesů, efektivitu jednotlivých obchodních aktivit.

4. 3. 
Češi v únoru akcelerovali nákup kryptoměn

V únoru se v České republice prodaly kryptoměny za zhruba 900 milionů korun, tedy až o 400 milionů více než v lednu, a šestkrát víc meziročně. Důvodem je především rostoucí kurz bitcoinu a dalších kryptoměn, říká ředitel české společnosti Bitstock.com Martin Stránský. Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový. Cena bitcoinu se během února zvýšila ze zhruba 35.000 dolarů až na více než 57.000 USD. V současnosti se obchoduje okolo 50.000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun. Bitcoin nakupují i větší investoři, v poslední době například šéf Tesly Elon Musk.

1. 3. 
Pavel Kuhn se stal partnerem společnosti Kogi CON

Partnerem společnosti Kogi CON, která se jako jediná v České republice specializuje na měření a transformace firemních kultur, se stal expert na firemní transformace Pavel Kuhn. Do firmy přináší bohaté zkušenosti z oblasti digitální disrupce v menších společnostech i velkých korporacích.
Pavel Kuhn stojí za úspěšnými transformacemi a rozvojem firem jako je například virtuální operátor SAZKAmobil, P2P platforma Zonky, digitální pojišťovací makléř Rixo nebo online nástroj pro sběr zpětné vazby Surfey.

22. 2. 
Principal engineering roste

Principal engineering prochází v posledních letech transformací z dodavatele kapacit na dodavatele řešení, rozšiřuje své portfolio služeb a roste. Společnost loni s výsledkem 513 mil. korun poprvé překročila v obratu půlmiliardový milník. Společnost se historicky orientuje na oblast finančnictví, které tvoří hlavní část jejího obratu, konkrétně bankovnictví (48 %), leasing (5 %), pojišťovnictví (4 %) a fintech (4 %). Principal v roce 2020 pokračoval v mezinárodní expanzi. Po založení slovenské pobočky v roce 2019 se firma zaměřila na německy mluvící země DACH regionu a v regionu Severní Ameriky založila novou pobočku v Kanadě. 

18. 2. 
ING ukončí v ČR služby osobního bankovnictví

Banka ING oznámila, že ke konci roku 2021 u nás ukončí své služby osobního bankovnictví. ING zůstane v Česku nadále aktivním poskytovatelem služeb korporátního bankovnictví. Rozhodnutí ukončit služby osobního bankovnictví po více než 20 letech poskytování spořicích účtů a podílových fondů bylo přijato s přihlédnutím k současným nepříznivým ekonomickým podmínkám a nejistotě ohledně dosažení potřebného rozsahu v příštích letech.

ING v ČR obhospodařuje přibližně 375 tisíc klientů osobního bankovnictví, kterým nabízí spořicí účty a podílové fondy. Po dohodě s Raiffeisenbank budou moci současní klienti ING převést svá aktiva do RB za zvýhodněných podmínek. Dohoda ještě podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

16. 2. 
Bitcoin přesáhl hranici 50.000 dolarů

Nejznámější virtuální měna tak od začátku roku posílila o více než 70 procent. „Bitcoin jde nyní bez nadsázky nazvat digitálním zlatem, mohl by se také brzy stát výraznou alternativou zavedených měn. Novými zájemci o bitcoin již nejsou jen nadšenci, ale i zkušení a tradiční investoři. Jeho růst podporuje i příchod známých jmen, jako například majitele Tesly Elona Muska, nebo akceptace bitcoinu platební sítí PayPal. Za celý loňský rok se v ČR prodaly kryptoměny za zhruba čtyři miliardy Kč, což je o třetinu více než v roce 2019. Jen v lednu se v tuzemsku prodaly bitcoiny a jiné kryptoměny za zhruba půl miliardy korun. To je meziročně o polovinu více. Růstu napomáhá také snadný nákup prostřednictvím internetových a mobilních aplikací,“ komentoval to Martin Stránský, ředitel české společnosti Bitstock.com.

3. 2. 
Novým CFO Microsoftu je Miloš Nitran

Novým finančním ředitelem společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko se od 1. února stal Miloš Nitran. Ve své roli bude odpovědný za controlling, plánovaní, účetnictví a řízení rizik. Ve funkci nahradil Martina Štefíka, který se nedávno přesunul na pozici finančního ředitele pro centrálu celosvětové prodejní a marketingové organizace Microsoftu. Do společnosti Microsoft přišel Miloš před více než 12 lety. Poslední dva roky působil na pozici finančního manažera v regionu střední a východní Evropy, kde byl odpovědný za finanční řízení cloudových služeb Microsoft Azure. Miloš Nitran vystudoval Univerzitu Mateja Bela v Banské Bystrici.

28. 1. 
Šéfem IT v BDO Česká republika se stal Jiří Kubašta

Mezinárodní poradenská společnost BDO má nového IT ředitele Jiřího Kubaštu (51). Jiří Kubašta je zkušený expert na technologie a online komunikaci, jeho hlavními úkoly bude rozvoj digitalizace firmy a podpora při technologických inovacích služeb pro klienty. Nový CIO vystudoval Jadernou a fyzikálně inženýrskou fakultu ČVUT v Praze. Předchozí pracovní zkušenosti získal ve společnosti T-Mobile, kde působil jako šéf digitálního týmu a online komunikace, a především v Sazce, ve které zastával post ředitele technologií a výzkumu.

Archiv