Hlavní navigace

Krátce

19. 3. 
Novým generálním ředitelem Daktely je Jiří Havlíček

Do čela globální technologické společnosti Daktela se v únoru postavil její dosavadní technický ředitel Jiří Havlíček. Vystřídá tak Martina Skabu, který se po úspěšné akceleraci zahraniční expanze přesouvá do skupiny Sandberg Capital. V investičním týmu Sandbergu bude mít na starost rozšiřování portfolia o nové firmy z oblastí IT, FinTech a e-commerce. Daktela poskytuje firmám svůj software pro komunikaci se zákazníky, řízení zákaznické zkušenosti a také pro komunikaci uvnitř firem. Právě odcházející Martin Skaba (35 let) má zásluhu na tom, že Sandberg Capital investoval v roce 2021 do tehdy české telekomunikační firmy a během tří let ji přivedl mezi špičky oboru na evropské úrovni. Po dokončení investice vstoupila Daktela na maďarský, rumunský a srbský trh, zároveň posílila svou přítomnost na polském a vyspělém britském trhu. Navíc se jí podařilo uspět i v německy mluvících zemích (regionu DACH).

18. 3. 
Fintech Frenkee se spojuje s Patron GO, spolu budou kultivovat trh

Bojovat proti neférově vysokým finančním závazkům a poskytnout uživatelům příležitost ušetřit desetitisíce korun ročně – to je smyslem nové spolupráce českého online finančního poradce Frenkee a aplikace Patron Go, která identifikuje přemrštěné ceny na více než 100 tisících bankovních účtech. Patron Go vnímá Frenkeeho jako alternativu k tradičnímu sjednávání finančních produktů, které se dnes děje z více než 90 % offline, a touto spoluprací chce nabídnout řešení i lidem, kteří řeší své finance a poptávají finanční služby online. „Společně s PatronGo, který se zaměřuje na odhalování finančních příležitostí v účtech klientů, jsme připraveni lidem poskytnout rychlá, na míru šitá řešení, která nabídnou lepší podmínky, než jsou ty stávající. Na tuto spolupráci se velmi těším,“ uvádí Jiří Hluchý, zakladatel a CEO Frenkee.

15. 3. 
J&T Arch investuje do skupiny Emma Capital Jiřího Šmejce

J&T Arch Investments, fond kvalifikovaných investorů, se stal nepřímým minoritním podílníkem Emma Aplha Holding, hlavní investiční platformy skupiny Emma Capital Jiřího Šmejce. Výše jeho podílu bude činit 8,1 %. Investice ve výši 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun) navazuje na řadu úspěšných projektů a letité obchodní vztahy obou skupin a je naplněním dlouhodobé ambice rozšířit vzájemnou spolupráci z oblasti financování i do ekvitních investic. Podepsání dohody mezi fondem a společností Mef Holdings Limited o nepřímé minoritní investici do Emma Alpha Holding Limited, ve které kromě Jiřího Šmejce drží minoritní podíly i klíčoví manažeři, ji tak zpečetila.

14. 3. 
Novou generální ředitelkou Generali penzijní společnosti je Jana Zelinková

Jana Zelinková se stala novou generální ředitelkou Generali penzijní společnosti a od začátku března 2024 přebírá vedení největšího tuzemského poskytovatele penzijního spoření. Na pozici nahrazuje Lenku Kejíkovou, která se od února letošního roku stala členkou představenstva Generali České pojišťovny v roli pojistně-technické ředitelky pro oblast životního pojištění. Jana Zelinková se po pěti letech vrací zpět do skupiny Generali, kde v minulosti působila v oblasti risk managementu. S bohatými zkušenostmi a odbornými znalostmi získanými během svého působení v oblasti financí a pojištění bude nyní dále rozvíjet růst Generali penzijní společnosti.

13. 3. 
Novým členem představenstva České fintechové asociace je William Jalloul

Česká fintechová asociace, která má za cíl podporovat inovace ve finančním sektoru, má nového člena představenstva. Je jím William Jalloul, zakladatel fintech společnosti Flowpay, která usnadňuje přístup k provoznímu financování malým a středně velkým firmám pomocí prediktivních AI modelů, automatizace & embedded finance. Svým působením v asociaci chce podpořit rozvoj fintech ekosystému v České republice a podpořit cíle organizace, mezi něž patří například spoluvytváření regulačního prostředí a prosazování moderní digitální ekonomiky bez překážek, papírování a hotovosti. Jedná se o další posun k posílení tuzemského fintechu. Na konci roku svou funkci ve vedení obhájil Miroslav Lukeš a Ondřej Machač. Do role místopředsedů asociace byli zvoleni členové představenstva Matěj Vácha a Maria Staszkiewicz.

12. 3. 
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil prodej mobilního operátora SAZKAmobil společnosti Vodafone

Společnost Vodafone už na konci minulého roku oznámila, že se dohodla se společností Sazka na odkupu jejího virtuálního mobilního operátora SAZKAmobil. Nyní schválil transakci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a vše tak směřuje k jejímu dokončení v dubnu letošního roku. Virtuální mobilní operátor SAZKAmobil se letos stane součástí společnosti Vodafone. Ta v prosinci 2023 podepsala smlouvu o koupi se společností Sazka. Pro zákazníky a zákaznice SAZKAmobilu, kterých má v České republice přes 200 tisíc, se teď nic nezmění. Už dosud firma využívala mobilní síť právě Vodafonu. Zároveň platí, že lidé budou moci i nadále využívat více než 7500 prodejních míst s terminálem Sazky pro dobíjení kreditu na předplacených kartách, platbu vyúčtování a nákup SIM karet. Stejně tak jim zůstane stejný zákaznický účet a budou využívat zákaznické centrum SAZKAmobilu.

11. 3. 
Fritz Øhlenschlæger jmenován generálním ředitelem české Unit IT

Společnost Unit IT jmenovala Fritze Øhlenschlægera do pozice generálního ředitele své pražské pobočky. Øhlenschlæger, který již dříve úspěšně vedl založení pobočky společnosti Itadel (nyní ITM8) se 160 zaměstnanci v České republice, přináší zkušenosti jak s provozem startupů, tak s mezinárodním získáváním IT talentů. Fritz Øhlenschlæger bude řídit a rozšiřovat pobočku v České republice. Fritz žije v Praze již pět let a má zkušenosti i houževnatost potřebné pro zvládnutí výzev spojených s budováním a rozšiřováním firem.

8. 3. 
Společnost Mastercard rozdělila prestižní ocenění bankám a platebním institucím

Společnost Mastercard udělila českým bankám a platebním institucím 13 prestižních ocenění Mastercard Awards. Dvě hlavní kategorie Issuer of the Year a Acquirer of the Year ovládla s nejvyšším meziročním nárůstem objemu transakcí ČSOB. V produktových a inovačních kategoriích si nejvíce cen odnesla Komerční banka. ČSOB získala ocenění i v kategorii Credit Card Issuer za nejvyšší absolutní meziroční nárůst objemu transakcí kreditními kartami a její výkonný ředitel pro oblast Daily Banking Vladimír Vojtíšek byl vyhlášen jako Payments Leader of the Year za podporu plateb a platebních inovací v České republice. Komerční banka ovládla kategorie Premium Card Issurer za nejvyšší absolutní meziroční nárůst objemu transakcí prémiovými kartami a Responsible Innovation za první uvedení platebních karet s výřezem Touch Card usnadňujícím orientaci nevidomým a slabozrakým. KB SmartPay si odnesla cenu Sustainability Award za přínos k udržitelnosti. V kategorii Commercial Card Issuer uspěla Raiffeisenbank s nejvyšším absolutním meziročním nárůstem objemu transakcí firemními kartami. Segment Digital Issuer za nejvyšší nárůst počtu transakcí tokenem ovládla Air Bank. mBank si jedinečným projektem podmanila kategorii Unique Issuing Project Award. Cenu eCommerce Acquierer za nejvyšší meziroční nárůst objemu transakcí v prostředí ecommerce získalo PayU. Fintech Innovation obdržela platební aplikace Twisto za nárůst jednorázových karet s možným nákupem na splátky. Global Payments získala cenu Unique Acquiring Project Award za nejvyšší objem transakcí a počet Tap On Phone zařízení v České republice.

7. 3. 
Každý druhý Čech hledá práci přímo u budoucího zaměstnavatele

Při hledání nové práce 48 % lidí osloví přímo zaměstnavatele, u kterého chce pracovat, ukázal reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ. „Většina zaměstnavatelů ocení, pokud má potenciální nový kolega jasno, jakou práci chce dělat. Uchazeč by měl přesvědčivě doložit, že je ideálním uchazečem o práci,“ říká František Boudný, šéf personálky. Nejčastěji lidé hledají práci na internetu (69 %), zejména na pracovních portálech (62 %). Na sítě přátel a známých spoléhá 47 % dotázaných a 24 % respondentů se na volná místa poptá v rámci rodiny. S rostoucím věkem přibývá podíl těch, kteří napřímo osloví konkrétního zaměstnavatele. Nejvíc takový postup uplatňují obyvatelé Karlovarského kraje (77 %), nejméně tak postupují Pražané (37 %). Data pro reprezentativní průzkum sesbírala agentura Talk Online Panel na vzorku 500 pracujících ve věku 18-59 let.

6. 3. 
ComSource se rozšířil do Brna, kde vybuduje technologické centrum

Česká společnost ComSource zaměřená na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku otevřela novou pobočku v Brně. Zde chce vybudovat své technologické centrum a pořádat i školení. „Chceme využít potenciálu Brna v oblasti technologického know-how a náš tým tak zde budou tvořit především techničtí odborníci. Samozřejmě nám ale nové kanceláře umožní být i blíže našim zákazníkům z Moravy. Kromě běžných obchodních setkání se zde pro ně chystáme pořádat i školení v rámci naší ComSource akademie,“ říká Jaroslav Cihelka, spolumajitel společnosti ComSource (na obrázku vlevo). „Stávající počet několika brněnských zaměstnanců budeme postupně navyšovat. Vidíme zde díky řadě zajímavých univerzitních studijních programů velký potenciál, ostatně zvažujeme i přímou spolupráci s místními univerzitami a jejich studenty,“ dodává druhý spolumajitel společnosti ComSource Michal Štusák.

5. 3. 
Marek Steiger je novým ředitelem komunikace Seyforu

Seyfor posiluje manažerský tým. Na pozici ředitele komunikace nastupuje Marek Steiger, který se zaměří na posílení povědomí o nedávno rebrandované ryze české společnosti. Jeho cílem bude i sjednocení komunikace všech 34 platforem, které Seyfor vyvíjí a dodává podnikatelům, firmám i korporacím v 38 zemích. V rámci přípravy a realizace komunikačních aktivit bude spolupracovat s agenturou FYI Prague. Marek Steiger má v oblasti komunikace, brand buildingu, vedení velkých projektů i týmů bohaté zkušenosti. Kromě nové pozice v Seyforu si zachovává i dosavadní post šéfa brandu a komunikace v sesterských společnostech Imper a Mediaboard (dříve Monitora). V rámci svých dalších aktivit se Marek Steiger dlouhodobě věnuje pedagogické činnosti se zaměřením na etologii a životní prostředí a ve volném čase aktivně sportuje.

4. 3. 
Capgemini uzavřela strategické partnerství s Mistral AI pro efektivnější nasazení generativní umělé inteligence

Společnost Capgemini uzavřela dohodu o aliančním partnerství s jedním z nejinovativnějších hráčů v oblasti umělé inteligence, společností Mistral AI. Obě společnosti plánují pro firmy v daleko větším měřítku urychlit vývoj a zajistit dostupnější, všestrannější a nákladově efektivnější implementaci generativní umělé inteligence. Partnerství umožní Capgemini začlenit inovativní modely generativní umělé inteligence od Mistral AI do svých služeb, čímž posílí svou nabídku a přinese zákazníkům významnou konkurenční výhodu.

1. 3. 
StartupJobs se posouvá vpřed

Kariérní portál StartupJobs změnil svou vizuální identitu. Pana Žraloka, který společnost provázel od jejího založení, nahradí nová identita z dílny Studia Najbrt, postavená na myšlence neustálého posunu vpřed. V rámci nové koncepce StartupJobs rozšiřuje i cílovou skupinu. Kvalifikované pracovníky přes portál budou moci nově hledat také velké firmy, které si však zachovávají inovační mindset a posouvají sebe i své zaměstnance vpřed. Aktuální proměna vizuální identity je největší vizuální změnou, kterou portál od svého založení prošel. Dodnes kandidáty provázel Pan Žralok, který pomohl s hledáním práce již téměř sedmi stům tisícům uchazečů. Portál StartupJobs eviduje přes 3 200 registrovaných společností. V portfoliu inzerujících dávno nejsou jen malé projekty. Se změnou vizuální identity umožní StartupJobs inzerci i velkým firmám.

29. 2. 
V O2 nově na finance bude dohlížet Jan Bechyně

Od března na pozici CFO v O2 nastoupil Jan Bechyně, který nahradil Tomáše Kouřila. Ve firmě deset let působil jako Chief Controller a měl na starosti finanční výkonnost a zdraví firmy. Současně se stává i členem představenstva. Bechyně vystudoval mezinárodní vztahy na VŠE v Praze a další zkušenosti nasbíral v rámci studia na École de Commerce et de Gestion v Orléans ve Francii. Přes deset let působil na různých finančních pozicích ve společnosti Unilever v Česku a v Nizozemí. Do O2 nastoupil v roce 2007 na pozici finančního ředitele pro B2B a postupně se propracoval až na pozici Chief Controllera.

27. 2. 
Většina firem není na novou úroveň kyberbezpečnosti připravena

Jen 2 % českých firem dosahuje úrovně kybernetické bezpečnosti definované směrnicí o síťové a informační bezpečnosti (NIS2). Vyplývá to z průzkumu společnosti EY ČR. Lhůta pro transpozici směrnice do legislativy končí v říjnu, a platnost povinností se tak dá předpokládat do konce roku 2025. Určující bude novela Zákona o kybernetické bezpečnosti, předložený vládě Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Přes polovinu respondentů (52 %) uvedla, že největší výzvy spatřuje v nedostatečných personálních kapacitách a ve výši nákladů spojených s implementací NIS2. Přes čtvrtinu dotazovaných nemá o NIS2 dostatečné povědomí, i když se jich má týkat. „Podle našich odhadů se jedná o více než tisíc firem, jež se na regulaci nepřipravují,“ upozornil Jan Pich, Cyber Security Manager ve společnosti EY Česká republika. „Polovina z respondentů s nedostatečným povědomím zastává vrcholné řídicí pozice nebo jsou členy představenstva. Podle NIS2 ale právě vedení nese přímou odpovědnost za její zavedení.“ Společnosti, které jsou již regulovány jinými normami kyberbezpečnosti, přistupují k NIS2 systematicky a pragmaticky. Nově regulované společnosti očekávají navýšení nákladů na kyberbezpečnost až o 40 %, již regulované počítají s navýšením nákladů o 15 %. Tyto společnosti do své počítačové bezpečnosti v minulosti již významněji investovaly.

Archiv