Hlavní navigace

Krátce

12. 8. 
Západu ujíždí vlak. Čína chce do roku 2025 vybudovat metaprůmysl v hodnotě 52 miliard dolarů

Šanghaj plánuje do roku 2025 vybudovat metaprůmysl v hodnotě 52 miliard dolarů. Čína chce v rámci plánu zaměřeného na virtuální realitu a větší konektivitu vytvořit více než stovku společností, které budou působit ve virtuálním světě a budou ovládat klíčové technologie metaverzu. Statistiky naznačují, že zájem o NFT a metaverz je větší v Číně, Singapuru a Hongkongu než v Evropě nebo USA. Svět velkých financí zaskočila začátkem roku zpráva o vstupu amerického bankovního giganta JP Morgan do metaverza. Banka si otevřela pobočku v Decentralandu. Zákazník může navštívit virtuální Onyx Lounge banky. Jihokorejská banka Kookmin Bank začala nabízet individuální konzultace ve virtuálním světě. Banka HSBC si zase otevřela pobočku v jiném zavedeném regionu metaverzu. Stane se Asie v budoucnosti hlavním centrem moderních technologií? Ujíždí firmám v USA a Evropě vlak?

11. 8. 
Rezolv Energy zahajuje činnost jako nezávislý výrobce udržitelné energie

Firma byla založena s cílem vybudovat novou éru udržitelné energetiky ve střední a jihovýchodní Evropě. Sídlí v Praze a staví na patnáctileté tradici v oblasti udržitelné energie v České republice a regionu CEE. Je podpořena 500 miliony eur od společnosti Actis, světového investora do udržitelné infrastruktury, a bude poskytovat udržitelnou energii bez dotací za dlouhodobě stabilní cenu komerčním a průmyslovým uživatelům i dalším odběratelům. Mezi odběratele budou patřit supermarkety, pivovary, telekomunikační společnosti a velké podniky. Rezolv plánuje vybudovat portfolio větrných a solárních elektráren o výkonu v řádech gigawattů a řešení pro skladování energie. Bude realizovat projekty obnovitelné energie od pozdní fáze vývoje přes výstavbu až po dlouhodobý provoz.

10. 8. 
Poptávka po automatizaci vzrostla u více než 90 % společností

Společnost Salesforce provedla globální výzkum mezi 600 řediteli IT a osobami s rozhodovacími pravomocemi v oblasti IT s cílem pochopit, jak se IT oddělení staví k požadavkům na automatizaci a jakým výzvám čelí. Vzhledem k makroekonomické nejistotě na trzích, v oblasti náboru zaměstnanců, nákladů a dalších oblastech se nyní generální ředitelé a vedoucí pracovníci zaměřují na efektivní růst, úsporu nákladů a zvýšení produktivity. V důsledku toho se společnosti obracejí k automatizaci, aby dosáhly okamžité hodnoty ve všech částech podniku, od technických až po netechnická oddělení, jako je prodej, zákaznický servis, marketing a obchod. Většina (91 %) respondentů uvádí, že poptávka po automatizaci ze strany obchodních týmů za poslední dva roky vzrostla. Největší poptávka po automatizaci přišla ze čtyř oddělení: výzkum a vývoj (39 %), administrativa a provoz (38 %), zákaznický servis (33 %) a marketing (26 %).

9. 8. 
Absence bezpečnostního auditu se stává rizikem

Vzhledem k nárůstu útoků na SMB segment musejí i tyto organizace umět odhalit slabá místa dříve než útočníci. Vzhledem k tomu, že již 56 % SMB organizací se stalo terčem kybernetických útoků, vyplatí se provádět pravidelný bezpečnostní audit i malým a středním organizacím, jak konstatuje společnost GFI Software. Jeho cílem je odhalit zranitelnosti ve firemních sítích dříve, než se k nim dostanou útočníci, a tím minimalizovat rizika napadení firemních systémů. Bezpečnostní audit dokáže: vyhodnotit datové toky v organizaci, identifikovat zranitelnosti IT infrastruktury, detekovat problémy, vyhodnotit interní či externí procesy, identifikovat slabá místa, kudy by mohli hackeři proniknout a zajistit dosažení shody se stále větším počtem nejrůznějších předpisů a nařízení.

8. 8. 
Do roku 2024 bude 54 % příjmů z obchodů realizováno digitálně

Společnost Salesforce analyzovala nákupní chování a provedla průzkum mezi více než 4000 globálními profesionály v oblasti obchodu – State of Commerce. Přechod spotřebitelů a firemních zákazníků k digitálním kanálům začal dávno před nástupem covid-19, ale pandemie tento přechod urychlila. Samostatná studie totiž zjistila, že odhadem 60 % interakcí se zákazníky nyní probíhá online a že více než polovina (53 %) zákazníků dává přednost nákupu prostřednictvím digitálních kanálů – tento trend vedou mileniálové a generace Z.

5. 8. 
GOPAS vytvořil s Microsoftem studijní portál Microsoft Fundamentals Academy

Zkoušky Microsoft Fundamentals pomohou zorientovat se v cloudových konceptech, nástrojích pro strojové učení i bezpečnostních technologiích a pochopit jejich výhody. Absolventi kurzu se naučí získané znalosti vnést do každodenní práce a reálně je využívat. Zkoušky Microsoft Fundamentals jsou mezinárodně uznávaná certifikace, která prověřuje znalosti aktuálních technologií Microsoft. Jednotlivé typy zkoušek se zaměřují na Microsoft Azure – ve vztahu k AI, cloudu a zpracování dat, Dynamics 365 nebo Power Platform. Jsou určené nejen pro technické profesionály, ale i lidi na manažerských a obchodních pozicích, kterým se otevře cesta k lepší komunikaci s IT profesionály.

4. 8. 
Komentář k zasedání bankovní rady ČNB

Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic, k dnešnímu zasedání bankovní rady ČNB uvádí: „S ohledem na poslední data statistiků, která ukázala slábnoucí meziměsíční růst spotřebitelských cen, je ponechání základní úrokové sazby na stejné úrovni pro ekonomiku dobrou zprávou. Očekávám, že v nejbližších měsících začnou protiinflačně působit první zvýšení úrokové sazby z loňského roku. To ale bohužel nemění nic na tom, že nadále porostou náklady firem a mnohé z nich budou muset přistoupit k drastickým úsporným opatřením, včetně propouštění zaměstnanců, mají-li toto těžké období přežít.“

3. 8. 
Počet hacknutých počítačů se meziročně zvedl o 60 %.

Počty kybernetických hrozeb neustále rostou a Česká republika není na okraji zájmu. Jsme pátým nejčastějším terčem útoků v Evropě, hackeři cílí zejména na firmy a státní úřady. Zajištění bezpečnosti firemních systémů a dat se tak stává nezbytnou podmínkou úspěšného podnikání. IT specialisté se zaměřením na bezpečnost by měli mít dobrý přehled o tom, čemu se aktuálně mají bránit. Ten jim poskytne odborná konference HackerFest 2022. Největší tuzemskou událost orientovanou na IT bezpečnost a etický hacking připravuje Počítačová škola GOPAS na 22. září.

2. 8. 
Novým CEO mediální divize Mind2FLO se stal Martin Králík

Mediálně technologická skupina Mind2FLO obsadila další klíčovou pozici v nejužším vedení. Jako CEO mediální divize Mindsquared nastupuje od srpna Martin Králík (47), který donedávna působil v roli ředitele mediální agentury MediaCom. Pod jeho vedením skupina kompletuje personální obsazení mediální divize. Ta se plánuje zaměřit na velké tendry a v příštím roce překročit prví miliardu v objemu zakázek. Skupina současně pracuje na regionální struktuře hubu, přes který chce pracovat na mezinárodních projektech.

1. 8. 
Týmy Workplace Advisory a Office Agency v Colliers povede Jana Vlková

Česká pobočka Colliers spojuje od srpna 2022 řízení oddělení Workplace Advisory (WPA) a Office Agency (OA). Řízení se ujímá Jana Vlková. V oddělení Office Agency pomáhá Colliers pronajímatelům i nájemcům službami v oblasti nemovitostí. Pro pronajímatele vyhledává nájemce, poskytuje marketingovou podporu a konzultace, vyjednává podmínky nájmu a zajišťuje i další služby. Nájemcům pomáhá dojednat podmínky, zajišťuje relokaci, konsolidaci, expanzi a pronájmy pro firmy vstupující na český trh. Oddělení Workplace Advisory se zaměřuje na restrukturalizace pracovních prostor, tvorbu pracovního prostředí a nasazování nových způsobů práce, analýzy požadavků na pracoviště a návrh řešení. Zpracovává strategie pro pracoviště, pomáhá firmám s transformací na hybridní styl práce, zaváděním sdílení pracovních míst a řízením změn.

29. 7. 
Skladon vyrost o 6000 metrů čtverečních

Společnost Skladon, poskytovatel outsourcingu logistiky, rozšířila své prostory o dalších šest tisíc metrů čtverečních na celkových 16 000 m2. Reaguje tak na zvyšující se poptávku obchodníků, pro které je fulfillment stále častější volbou. Poukazuje na to i fakt, že je nově vzniklá plocha obsazena již od prvního dne svého fungování. Navzdory rostoucímu zájmu o své služby však společnost na své kapacitní limity nenaráží. Vděčí za to především mošnovskému areálu, který jí díky svým dispozicím poskytuje téměř neomezené možnosti růstu. V plánu je rovněž vertikální rozšíření skladu.

28. 7. 
Říká vám něco pojem omnichannel?

Jde o pojem, jež se hojně rozšířil v posledních letech. Pro zákazníky je nakupování na internetu a v kamenných obchodech stejné, aniž by pociťovali rozdíl. Obchodníci se zaměřují na propojení tradičních offline marketingových aktivit s moderními online kanály. „Z pohledu komunikace omnichannel vnímám jako příležitost pro klienty potvrzovat kompetenci a branding v celém spektru prodejních kanálů. Omnichannel v závislosti na velikosti a segmentu klienta je různě prioritní. Pokud se bavíme o retailerech, je strategickou součástí realizace komunikace. A pokud mi vadí značka v některém kanálu, přes který přistupuji k jejímu nákupu, tak mi to rozředí mojí akceptaci a vytváří prostor pro natlačení se konkurenční značky do mého nákupního koše,“ přibližuje Daniel Abrahám z agentury EFFE Bratislava. „Dobrým a kvalitním omnichannel marketingem si zabezpečuji loajalitu zákazníka a monetizuji investice do taktické a strategické komunikace. Mám správně obsazeno maximální spektrum kanálů, kterými zákazník u mě nakupuje. A jak víme, nejdražší zákazník je nový zákazník. Nejlevnější naopak je ten existující, který opakuje nakup. Méně ztracených zákazníků je zjednodušeně řečeno potenciál, a tedy největší výhoda omnichannel marketingu.“

27. 7. 
Česká pobočka Dell Technologies má nového Channel Sales Directora Milana Hrabovského

Novým Channel Sales Directorem české pobočky Dell Technologies byl jmenován Milan Hrabovský. Do Dell Technologies přichází ze společnosti QED Group, největší část profesního života však strávil v Microsoftu. Na nové pozici je jeho cílem pomoci partnerům dosahovat společných cílů a technologických inovací na straně zákazníků. Na pozici střídá Pavla Halfara, který ze společnosti po 17 letech odchází.

26. 7. 
Bankovnictví se mění – ubývá poboček, mění se struktura zaměstnanců

Změny v bankovnictví zrychlil ciovid, mění se komunikace bank s klienty, ubývá poboček a aktivity se přesunují do online prostředí. Bankovní sektor bude i letos aktivní v náboru zaměstnanců a stále platí, že v bankovnictví jsou vyšší mzdy a škála benefitů. Zaměstnání v bankovnictví platilo dlouho za perspektivní a dobře placené. Nyní se situace mění – komunikace s klienty se přesunuje do online, s měnícím se chovánín klientů se ruší pobočky. Bankovní domy se globálně slučují. To by nasvědčovalo propouštění v tomto segmentu. Ale bankovnictví a pojišťovnictví budou letos patřit mezi nejaktivnější v náboru zaměstnanců. Mění se totiž zaměstnanecká struktura – víc lidí zajišťuje zákaznický servis, panuje poptávka po IT specialistech pro tvorbu a správu online řešení i zajištění bezpečnosti.

25. 7. 
Petr Vančura se jako nový Commercial Director agentury Mindsquared

Na pozici Commercial Directora v agentuře Mindsquared nastoupil Petr Vančura, který obdobnou roli zastával ve společnosti GroupM. Za sebou má pětileté působení ve společnosti MediaCom. V mediální agentuře Mindsquared se chce zaměřit na obchodní jednání s klienty i externími dodavateli a přizpůsobení služeb i souvisejících procesů současným tržním potřebám. Petr Vančura bude mít na starost budování vztahů s klíčovými partnery a nastavování obchodních podmínek. Jednou z priorit je pro Vančuru také adaptace agentury na probíhající změny klientských potřeb a modernizace zaběhlých procesů.

Archiv