Hlavní navigace

Krátce

26. 11. 
Průmyslu chybějí lidé, firmy je nahrazují investicemi do automatizace

Důraz na automatizaci průmyslu je zřetelný celosvětově. V českých podmínkách se odehrává ne kompletní výměnou strojů, ale formou upgradu stávajících výrobních technologií. „Cílem je zajistit, aby se v méně lidech dalo vyrábět více nebo alespoň stejně. Trendem je i zjednodušování technologicky náročných úkonů tak, aby je zvládl i krátce zaškolený pracovník,“ říká Josef Sláma, ředitel české pobočky společnosti Renishaw. Největší zájem je o inovativní snímací systémy, kterými lze stroje dodatečně vybavit a modernizovat. Lze tak automatizovat proces výroby od ustavení obrobku přes jeho opracování až po kontrolní měření. „Velký zájem je o bezkontaktní laserovou nástrojovou sondu NC4 s modrým laserem, která poskytuje přesnější měření než klasické dotykové sondy,“ shrnuje Sláma.

25. 11. 
Evropský výrobce prémiových palubních kamer, Nextbase Dash Cams, vstupuje na český trh

Navazuje tak na řadu let trvající působení v Evropě i Severní Americe. Poprvé se v tomto rostoucím odvětví objevil v roce 2012 a do dnešního dne získal podíl 60 % na evropském trhu. Segment palubních kamer, jehož hodnota může – podle průzkumu společnosti Orbis – do roku 2023 překročit 5 miliard amerických dolarů, získává stále větší popularitu. Všechny modely s označením „GW“ nabízejí GPS, Bluetooth a Wi-Fi konektivitu pro přesnou lokalizaci a snadné připojení k chytrému telefonu. Bezplatný softwarový balíček MyNextbase obsahuje aplikaci pro přenos videa, software pro přehrávání, nástroje pro úpravu záznamu a bezplatné cloudové úložiště.

24. 11. 
V ČR rostou prodeje elektromobilů, a ještě více hybridů

V České republice prodej elektromobilů čtvrtletně meziročně rostl o 18 %, hybridů o 68 %. Hybridní pohon je po benzinových agregátech druhým nejprodávanějším, předskočil diesely, jak uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Prodej nových hybridních vozů od ledna do října vzrostl o 97 procent na 18 641 aut. Z toho plug-in hybridy rostly o 140 procent na 3213 vozů. Odbyt elektromobilů se zvýšil o sedm procent na 2021 aut. Podle Svazu dovozců automobilů vozy s elektrickým pohonem (hybridy a elektromobily) se na prodejích podílely 12 procenty. Ve třetím čtvrtletí se u nás prodalo 563 elektromobilů a 5787 hybridů (hybrid + plug-in hybrid). „Hybridní pohon je pro dobu, kdy není tolik dobíjecích stanic, ideální. Lze jezdit ekologicky a mít jistotu dojezdu, která plně elektrickým autům chybí,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime carsharing.

23. 11. 
ChargeUp přebírá divizi elektromobility společnosti ELEXIM

Společnost ChargeUp spadající do skupiny Unicorn, oznamuje akvizici ELEXIM eMobility – divize elektromobility společnosti ELEXIM. ChargeUp tak posiluje svou roli dodavatele komplexních řešení pro elektromobilitu na evropském trhu a tento krok je vyústěním dlouhodobé spolupráce mezi společnostmi. ChargeUp tím rozšíří svou nabídku dobíjecích stanic, které společně se softwarem ChargeUp CPO a ChargeUP ESP tvoří komplexní řešení pro dobíjení elektromobilů na klíč. Zároveň se stává autorizovaným distributorem dobíjecích stanic společnosti Circontrol, Alpitronic a IES Synergy v České republice, na Slovensku a v dalších zemích EU.

22. 11. 
Tržby e-shopů během Black Friday budou atakovat čtyři miliardy korun

Odborníci z oblasti e-commerce očekávají rekordní zájem zákazníků o Black Friday. Podle společnosti Shoptet, která má pod správou přes 28 000 e-shopů, se letošní tržby během tohoto slevového období přiblíží čtyřem miliardám korun. Pro maloobchodníky je to hnací motor prodejů před blížícími se Vánocemi. Letošní svátek slev mnoho prodejců prodlouží z pátku 26. listopadu na celý víkend. „Během Black Friday víkendu očekáváme, že největší zájem bude o hračky, elektroniku a hry na počítače a konzole,“ říká CEO společnosti Shoptet Samuel Huba.

19. 11. 
Domluveno: Avast se stane součástí NortonLifeLock

Společnost NortonLigeLock, gigant na poli ochrany proti kybernetické bezpečnosti, vezme pod svá křídla společnost Avast, kterou v roce 1988 založili matadoři bezpečnostních řešení Eda Kučera a Pavel Baudiš. Akcionáři společnosti Avast budou vyrovnáni formou financí a nově vydaných akcií NortonLifeLock. Částka, o kterou se jedná, má být ve výši až 186 miliard korun. Pavel Baudiš se má stát členem představenstva společnosti NortonLifeLock jako nezávislý ředitel. Generálním ředitelem zůstane stávající CEO NortonLifeLock Vincent Pilette a pozici finanční ředitelky má nadále vykonávat Natalie Derse. Generální ředitel Avastu Ondřej Vlček má být jmenován do pozice prezidenta NortonLifeLock a stane se i členem představenstva. Společnost bude mít po spojení dvě sídla, jedno v Tempe v Arizoně, druhé v Praze, a bude kótována na newyorské burze NASDAQ.

19. 11. 
Zástupci ČLFA byli zvoleni do vedení evropské federace Eurofinas

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) bude mít příští dva roky své zástupce v nejvyšším vedení Eurofinas – Evropské federace asociací finančních domů. Do představenstva Eurofinas byli zvoleni Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA a generální ředitelka společnosti ESSOX, a Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA. Eurofinas na celoevropské úrovni zastupuje 16 národních asociací sdružujících finanční domy, specializované banky a nebankovní finanční společnosti, leasingové firmy a další finanční instituce. Dohromady v Bruselu zastupuje 490 finančních institucí s objemem financování 1,1 bilionu eur. „Eurofinas řeší na evropské úrovni témata, která jsou členům ČLFA i mně osobně blízká: udržitelné a odpovědné financování, podporu finanční gramotnosti, digitalizaci i zlepšování legislativy. Česká republika dělá v těchto oblastech obrovské pokroky. Nominaci zástupců ČR do představenstva Eurofinas vnímám jako ocenění dobré práce všech členů ČLFA,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace.

19. 11. 
První tři banky v ČT spouští zaručený digitální podpis SIGN

Česká spořitelna, ČSOB a KB přinášejí od 18. listopadu službu BankID SIGN, zaručený podpis smlouvy nebo PDF dokumentu. Ta garantuje totožnost osoby díky identifikaci bankovní identitou a zpětně lze ověřit, kdo se podepsal. „Zaručený podpis BankID SIGN je přelomová služba, ekvivalent písemné formy právního jednání, který přispěje v rozvoji digitalizace. I proto, že v České republice žádná všeobecně používaná forma digitálního podpisu rozšířená zatím není,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita. BankID SIGN ověří klienta bankovní identitou, jednoznačnou identifikací, a vytvoří jednorázový podpisový certifikát pro podpis dokumentu. Digitální podpis může využít každý, kdo má aktivní bankovní identitu v uvedených bankách. Další zaručený podpis plánují zavést ještě letos. BankID SIGN už poskytují firmy Digital Solution a Sefira a doplní digitální službu BankID – bezpečné přihlašování k firemním službám přes bankovní identitu. Tu zavedlo přes 40 firem a další ji chystají. Bankovní identita je pro občany prostředek, pomocí kterého se mohou bezpečně a snadno elektronicky prokázat při používání klientských portálů firem, ale i online služeb státu.

18. 11. 
Finance ve skupině Packeta bude řídit David Soukup

Novým CFO skupiny Packeta, majitele Zásilkovny, je David Soukup, který předtím zastával pozici obchodního ředitele Linet Group. Soukup bude v Packetě zároveň členem nejužšího vedení a podílí se na strategických rozhodnutích a směřování Packety.

18. 11. 
CFO Pale Fire Capital bude Jiří Ponrt

Investiční skupina Pale Fire Capital má nového finančního ředitele. Stal se jím Jiří Ponrt, který stejnou funkci zastával donedávna ve společnosti Alza.cz Jiří Ponrt. V Pale Fire Capital bude mít na starost řízení financí skupiny, podporu finančního řízení v jednotlivých firmách v portfoliu a hledání nových investičních příležitostí.

16. 11. 
Pokračující práce na dálku vyžaduje lepší ochranu koncových bodů

Pokračující práce zaměstnanců z domova klade na IT administrátory a MSP poskytovatele vyšší nároky. Ti se tak musejí přizpůsobit a rozšířit své služby o nástroje IT bezpečnosti v oblasti ochrany koncových bodů. Mezi ně nepatří už jen počítače či notebooky, ale do firemních sítí se připojují i soukromá PC, tablety, chytré telefony a hodinky či IoT zařízení. Pokud nejsou koncové body chráněny, vystavují se sítě organizací hrozbám útoku v důsledku neaktualizovaného softwaru, nakažených e-mailů, domácích sítí zabezpečených slabými hesly nebo malwaru staženého z podezřelých webů. Vedle funkčností vzdálené správy a monitoringu je třeba rozšíření MSP portfolia o poskytování služeb ochrany koncových bodů s pomocí nástrojů Endpoint Detection and Response (EDR), centrálně řízeným antivirem, správou hesel aochranou e-mailů. „Před poskytovateli MSP služeb stojí úkol – chránit sítě svých zákazníků, ale i koncové body jejich vzdálených pracovníků,“ řekl Ondřej Šabata, Sales Engineer pro řešení N-able ve společnosti Zebra Systems.

15. 11. 
Huddle rooms jsou ve firmách stále populárnější

V kancelářských budovách i moderních prostorech firem se prosazuje nový trend – budování takzvaných „huddle rooms“, komorních místností ideálních pro krátkou, spontánní spolupráci. Neznamená to však, že by větším zasedačkám odzvonilo. V závislosti na velikosti a potřebách firmy můžete najít vedle velké, konvenční konferenční místnosti i několik huddle rooms. Jde o nový trend v pojetí pracovního prostoru, který si získává stále větší oblibu i mezi českými firmami. „Jedná se o malou a flexibilní zasedací místnost pro tři až šest osob, která je dobře vybavena technologiemi pro komunikaci a spolupráci,“ říká Ondřej Mareček ze společnosti SSI Group.

12. 11. 
Infor kupuje Lighthouse Systems

Dodavatel cloudového softwaru, společnost Infor, oznámila akvizici Lighthouse Systems, dodavatele softwaru pro řízení výrobních operací (MES – Manufacturing Execution System). Jeho vlajkovou lodí je řešení Shopfloor-Online, které pomáhá výrobním společnostem řídit a zefektivňovat výrobní operace v oblasti řízení výrobní linky, kvality, zásob a údržby. MES řešení od Lighthouse Systems, které lze plně integrovat se systémy Infor CloudSuite ERP, pomůže společnosti Infor reagovat na požadavky svých zákazníků a aktuální nároky na moderní, chytrou výrobu. Infor očekává, že tak bude moci zákazníkům chystajícím se na implementace ERP a MES systému nabídnout jedno integrované řešení, jež významně zkrátí návratnost investice.

11. 11. 
Skupina EFG posiluje tým, finančním ředitelem se stal Roman Lesný

Tým společnosti Energy Financial Group, českého lídra v oblasti výroby biometanu, od 1. listopadu posílil Roman Lesný, který nastoupil na pozici finančního ředitele. Lesný se pohybuje v sektorech dopravy, logistiky a strategického řízení firem, působil na manažerských postech v ČR a USA nebo jako poradce ministra dopravy. V EFG bude mít na starosti finanční strategii, do společnosti přichází s cílem posunout ji do vyšší korporátní úrovně, aby byla připravena na další rozvoj a na strategické spojení s významnými hráči na trhu. Jeho hlavním úkolem bude tvorba finanční a investiční strategie skupiny, včetně emise zelených dluhopisů v souladu s probíhající transformací evropského energetického sektoru. Součástí strategie bude i úspěšné zavedení nefinančního reportingu (CSRD), který nově ukládá Evropská unie vybraným účastníkům finančního trhu, firmám, bankám a investorům.

10. 11. 
Snazší spolupráce nad smlouvami

Společnosti Salesforce a DocuSign rozšířily své strategické globální partnerství s cílem vytvořit nová řešení, která zákazníkům usnadní a urychlí zpracování smluv kdekoli na světě. Nejnovější možnosti automatizují proces uzavírání smluv pomocí chytrých řešení založených na umělé inteligenci, která zlepšují zákaznickou zkušenost při přípravě, uzavírání a správě smluv, urychlují návratnost investic a zlepšují spolupráci díky funkcionalitám platformy Slack. Rozšířená spolupráce nabídne snazší způsoby přípravy smluv, nabídek a faktur, ale i sledování a vymáhání dodržování smluvních podmínek. Zefektivnění řízení celého životního cyklu smlouvy je nyní možné díky platformám DocuSign, Salesforce a Slack.

Archiv