Hlavní navigace

Počet nových živnostníků byl loni nejnižší za posledních 9 let

2. 3. 2015

Sdílet

Aktuálně má v České republice živnostenský list necelých 2,1 milionů osob. V průběhu loňského roku bylo zaregistrováno přes 62.000 nových podnikatelů. „To je o 10% méně než v roce 2013 a nejméně od roku 2005. Počet nově registrovaných živnostníků poklesl, na druhou stranu loni vzniklo nejvíce nových firem za posledních sedm let. Zdá se, že Češi podnikají raději prostřednictvím společností s ručením omezeným. To podporuje i fakt, že k založení firmy potřebují jen minimální základní kapitál,“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.


Nejvíce nových živnostníků bylo zaregistrováno v Praze (16,9%), Středočeském (11,6%), Jihomoravském (10,4 %) a Moravskoslezském (9,2%) kraji. „V těchto pěti krajích začala v loňském roce podnikat téměř polovina nových podnikatelů – živnostníků. Ze statistik je zřejmé, že nejvíce příležitostí se naskýtá v blízkosti tuzemských metropolí jako je Praha, Brno a Ostrava,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode. Naopak nejméně v Karlovarském (2,5%) a Libereckém (3,5%) kraji.

V rámci celé podnikatelské základny jsou živnostenská oprávnění v Česku nejčastěji vydávána v oblasti zprostředkování (11 %), obchodu (7 %) a provozování restaurací (5%). V loňském roce byly nové živnostenské listy nejčastěji vydávány, stejně jako v předchozích letech, v oblasti zprostředkování, zatímco zájem o obchod, ve srovnání s celkovou podnikatelskou základnou poklesl. V počtu platných živnostenských oprávnění jsou maloobchody na 2. místě co do počtu v rámci celé základny, v roce 2014 byl tento segment mezi nově registrovanými živnostníky až na 9. místě. Zdá se, že ohlášená opatření ohledně vyšší komplikovanosti evidence plateb, se již projevují prakticky.

 

Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?