Hlavní navigace

Cena ropy se vrátí na 55 dolarů, zlatu se bude dařit

7. 9. 2017

Sdílet

 Autor: © Tomislav Forgo - Fotolia.com
...předpovídá Ole Hansen.

Druhé čtvrtletí letošního roku se pro ropu ukázalo být velmi problematickým. Technologický pokrok v USA a zmírnění napěti v Nigérii a v Libyi odstartovaly prudký růst globální produkce. Tím se vykompenzovala nižší produkce dalších členů OPEC a Ruska. Cesta k vyrovnanému trhu je tak opět o něco složitější.

 

Schopnost OPEC udržet export na stávající úrovni by měla oslabit potřeba nasytit domácí trh, aby se pokryla zvýšená poptávka během letní špičky. V USA poklesl ve druhém čtvrtletí růst produkce o více než polovinu ve srovnání s prvním čtvrtletím. Může to být první známka toho, že američtí producenti nejsou připraveni nebo schopni udržet produkci při jakékoliv ceně. To je příležitost pro OPEC. Pokud ji využije, cena ropy Brent se během následujících měsíců pravděpodobně vrátí na 55 dolarů za barel. Tedy než přijde další oslabení, až se pozornost stočí k roku 2018 a k hrozbě, že se OPEC a Rusko nedohodnou na omezení produkce.

 

Co se zlata týče, domnívám se, že se mu bude dařit, protože jsou rizika pro americkou ekonomiku aktuálně slabší. Je možné, že Výbor pro otevřený trh amerického FED je příliš optimistický, pokud jde o zvýšení sazeb. To se už projevuje na trhu s dluhopisy, kde plošší výnosová křivka signalizuje zájem o dlouhodobé dluhopisy.

soutez_casestudy

 

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Byl pro vás článek přínosný?