Hlavní navigace

Daňových povinností neubylo, ale Čechy si na jejich žebříčku polepšily

21. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © OutStyle - Fotolia.com
ČR obsadila 119. místo v žebříčku jednoduchosti placení daní v právě zveřejněné studii Světové banky a PwC „Jak se platí daně“ (Paying Taxes) 2015. Oproti loňskému ročníku si polepšila o tři příčky (122. místo v Paying Taxes 2014).

Středně velká česká firma stráví v průměru 413 hodin zpracováním agend a přípravou podkladů spojených s výběrem daní. To je stejně jako loni. Za posledních pět let ale klesla tato doba o neuvěřitelných 517 hodin. Oproti loňsku nepatrně vzrostlo daňové zatížení modelové firmy – podíl všech daní a odvodů, které musí zaplatit, na zisku se zvýšil na 48,5 % z 48,1 %. Počet hodin strávený touto administrativou zůstal na loňských 413 hodinách.

 

Na obzoru příloha k daňovému přiznání právnických osob týkající se transakcí se spojenými osobami

„V českém daňovém prostředí se za poslední rok nic zásadního nezměnilo. Lepší pozice Česka je dána nárůstem daňových povinností v jiných ekonomikách. Pro firmy v Česku je na jednu stranu pozitivní, že byly letos ušetřeny výraznějších změn, na druhou stranu, český daňový systém patří k nejnáročnějším v EU. V následujících dvou letech neočekáváme výrazné zvyšování sazeb, ani celkové daňové zátěže. Je však pravděpodobné, že některé chystané změny mohou mírně zvýšit administrativní náročnost placení daní v Česku. Jedná se například o novou přílohu k daňovému přiznání právnických osob týkající se transakcí se spojenými osobami, nebo o nové kontrolní hlášení, které bude muset od roku 2016 podávat většina plátců DPH. Zároveň nedojde k dříve plánovaným změnám, které by bývaly mohly přispět ke snížení administrativní zátěže, jako např. zavedení jednoho inkasního místa,“ upozorňuje David Borkovec, vedoucí partner Daňových a právních služeb PwC Česká republika.

 

Hlavní globální závěry

Průměrně zaplatí středně velká firma ze svého zisku na všech daních a odvodech 40,9 % prostřednictvím přibližně 26 plateb. Daňovou administrativou stráví za rok 264 hodin. Za posledních deset let provedlo 78 % zemí světa významné změny ve svých daňových systémech. Z celkem 379 daňových reforem, které studie Paying Taxes od roku 2004 zaznamenala, se jich 105 týkalo elektronizace daňových přiznání.

„Aktuální výsledky studie Paxing Taxes ukazují, že velký počet ekonomik dělá pokrok ve svých daňových reformách. Zbývá ale stále veliký prostor pro další zjednodušení a zefektivnění daňových systémů,“ říká Andrew Packman, vedoucí oddělení pro daňovou transparentnost (Tax Transparency and Total Tax Contribution) v PwC.