Hlavní navigace

EU sníží obchodníkům poplatky za transakce platebními kartami

19. 5. 2015

Sdílet

Akceptace bezhotovostních plateb zvedá obchodníkům obrat.

V Česku mají lidé v peněženkách více než 11 milionů platebních karet. Z údajů Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že oproti konci roku 2013 bylo na konci roku 2014 v Česku o celých 8 % karet více. Poměr bezhotovostních transakcí a výběrů z bankomatů však zůstává 30:70, a to i proto, že kartou se na mnoha místech platit stále ještě nedá. Pořídit si platební terminál se přitom obchodníkům vyplatí. Jednotlivé platby zákazníků dovedou platební karty zvýšit až o třetinu. EU navíc od září sníží obchodníkům poplatky za jejich akceptaci.

 

V Česku banky vydaly více platebních karet, než má země obyvatel. Navzdory tomu, že zavedení jejich akceptace zvedá podle statistik obchodníkům obrat, v některých restauracích či obchodech se po platebních terminálech stále zákazníci ptají marně. „Platba kartou bývá podle statistik až o 30 % vyšší než platba v hotovosti. Navíc se zvyšuje množství nákupů. Lidé totiž nejsou limitováni hotovostí v peněžence a častěji se pouštějí do impulzivních nákupů,“ popsala Lenka Bukalová ze společnosti Sonet. Pořízení karty má i další výhody – rozšiřuje okruh platících zákazníků například o cizince, kteří v peněžence nemají českou měnu. Bezhotovostní platby přinášejí i vyšší bezpečnost, protože omezují nakládání s bankovkami na provozovnách.

 

Evropská unie tlačí poplatky dolů


Zavedenou praxí je, že kdykoliv zákazník zaplatí v obchodě kartou, banka obchodníka za tuto transakci odvede poplatek bance, která kartu vydala. Ten dnes v Česku tvoří kolem 1 % z výše platby. Od září se ale podnikatelé mohou radovat. V platnost vstoupí nařízení Evropské unie, které výši mezibankovního poplatku limituje na 0,2 % pro debetní a 0,3 % pro kreditní karty. Provoz platebních terminálů se tak obchodníkům zlevní.

soutez_casestudy

 

Banky ovšem se tak snadno transkačních poplatků nevzdají a hrozí, že výpadek příjmů budou kompenzovat poplatky, které za používání karet uvalína své klienty. Argumentují tím, že poplatky od obchodníků jim kompenzují nejen tranakční náklady, ale také rizika zneužití platebních karet. Zavedení nebo zvýšení poplatků za vedení karet nebo za karetní transakce by zase mohlo ochladit zájem klientů bank o platbky kartou nebo vůbec o jejich vedení.

Byl pro vás článek přínosný?