Hlavní navigace

Jan Mládek: Evropě chybí její Lehman Brothers

6. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Sammy - Fotolia.com
„Je stoprocentně jisté, že eurozóna přežije. Jen bude mít – možná – menší počet členů,“ říká ekonom a stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.

Kde vidíte hlavní problém současné krize eurozóny? 

Je jím společná měna, tedy euro. Euro je přímý důsledek německého sjednocení. V době, kdy se zavedlo, chyběly dvě základní věci, a to politická unie a vůle přerozdělovat. Zatímco Spojené státy americké přerozdělují zhruba dvacet procent HDP, Evropská unie jako subjekt pouze jedno procento, a tak tomu bude nejméně do roku 2020. Neexistuje pohříchu dostatečná konvergence států. Došlo k masivní socializaci dluhu a jeho rizika. Před třemi lety bylo osmdesát procent řeckých úvěrů v rukou soukromých věřitelů, dnes se tento poměr obrátil. A chybná rozhodnutí bankéřů nejsou trestána bankroty, ale jsou převáděna na bedra daňových poplatníků V Řecku došlo k plýtvání veřejného sektoru, který následně selhal, na rozdíl od ostatních „problémových“ zemí, kde selhal soukromý sektor. Kde je evropská paralela ozdravného účinku pádu banky Lehman Brothers?

 

Jan MládekCo říkáte snahám o stabilizaci dluhové krize na regionální úrovni? 

Jako příklad nesprávného postupu bych uvedl praxi, kdy malé španělské banky jsou spojovány s většími, aby nemohly padnout. Varovné je, když si problémové státy jako Řecko nebo Kypr půjčují „na provoz“, tedy aby dokázaly pokrýt svoje služby. Mají vysoký deficit běžného účtu, potřebovaly by řešit svoji konkurenceschopnost. Té by mohly dosáhnout vnitřní devalvací, tedy poklesem reálné mzdy ve všech sektorech, snížením důchodů a dávek. Jenže tento krok je pro většinu vlád velice problémový. Zatím se podařil jen pobaltským státům a částečně Irsku, ale Lotyšsko zaplatilo emigrací asi jedné pětiny obyvatelstva, čili „odlivem mozků“.

 

Jak by na uvedenou situaci měla reagovat Česká republika? 

CS24

Stav, v jakém se Evropa a eurozóna nachází, se samozřejmě odráží i v naší ekonomice. Mělo by se zlepšit fungování veřejného sektoru, který je poznamenán plýtváním a nesmyslnými projekty. Dále by měla být zavedena daňová spravedlnost, kdy daně platí všichni, i bohatí. Zavedení zákona o státní službě by pomohlo veřejnému sektoru i společenskému klimatu. Jsem přesvědčen, že je stoprocentně jisté, že eurozóna přežije. Jen bude mít – možná – menší počet členů.

 

Byl pro vás článek přínosný?