Hlavní navigace

Je možné se vyhnout statistickým zjišťováním?

4. 5. 2015

Sdílet

 Autor: © Gina Sanders - Fotolia.com
Každý ekonomický subjekt může být požádaný, aby se zúčastnil statistického zjišťování Českého statistického úřadu nebo zjišťování prováděného ministerstvy. Ekonomický subjekt nemůže účast v zjišťování odmítnout a za nedodržení zpravodajské povinnosti hrozí sankce až 100.000 Kč.

Jak zjistím, že mě vybrali pro statistická zjišťování?

Každého, kdo je vybraný pro statistická zjišťování informuje ČSÚ pomocí datové schránky nebo dopisem. „V tomto oznámení se dozvíte, že jste se stali respondenty (zpravodajskou jednotkou) a bude vám představen přibližný počet výkazů, které budete daný rok vyplňovat. Jednotlivé výkazy vám potom budou posílány stejným způsobem jako úvodní dopis,“ popisuje Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

 

Musím se zúčastnit zjišťování?

Nelíbí se vám, že vám někdo prostě oznámil, že budete vyplňovat výkazy, které vás budou stát čas a případně i náklady, protože se nebudete moci věnovat práci? To je možné, ale to je tak to jediné, co s tím můžete dělat. Dle Zákona č. 89/1995 Sb. Paragraf 10 je každý, kdo je osloven povinný, splnit svou zpravodajskou povinnost, které nemůže být zbaven. V případě jejího nedodržení hrozí subjektu sankce až ve výši 100.000 Kč.

 

Proč zrovna já?

Ptáte se, proč jste ke zjišťování byli vybráni zrovna vy? Výběr probíhá dle převažující činnosti subjetku, jeho velikosti nebo výše obratu. Podle toho jsou subjekty zařazeny do kategorií k jednotlivým výkazům. Obsazení kategorií se každý rok mění a cílem je, aby zvolené subjekty byly v co nejmenším počtu kategorií. Firma totiž může být zařazena například jak k výkazu „Měsíční výkaz v obchodě a službách“, tak k výkazu „Roční výkaz o úplných nákladech práce“.

Přesto v letošním roce bude potřeba vyplnit 323 000 výkazů, které jsou rozeslány mezi 112 000 respondentů. V průměru tedy na jednoho respondenta připadají 3 výkazy. „I jeden výkaz může být administrativně a časově hodně náročný. Natož, když potom má firma zpracovávat tři a více s měsíční či čtvrtletní frekvencí. Pak může tato neproduktivní činnost stát firmu nemalé peníze,“ říká Jan Vaněk.

 

K čemu výkazy jsou?

A na co tolik práce a úsilí? Poskytnuté údaje slouží k výpočtu HDP, míry inflace, tvoří základ pro tvorbu hospodářské politiky, ovlivňují příspěvky ČR do EU a čerpání dotací z evropských fondů. Účel výkazu tedy není vytvářet statistiky, ale na základě statistik rozvíjet společnost. Česká republika má také informační povinnost vůči mezinárodním organizacím.

 

CS24

Nemáte na vyplňování čas?

Nemáte jinou možnost, zjišťování se zúčastnit musíte. Vy ale opravdu nemáte čas se zabývat dalšími papíry? Zkuste využít služeb své účetní firmy. „V rámci zastupování klienta na úřadech za něj provádíme i statistické vykazování. Pravdou je, že právě této práce nám v poslední době přibývá,“ uzavírá Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Byl pro vás článek přínosný?