Hlavní navigace

Mezinárodní firmy směřují do regionů

22. 3. 2019

Sdílet

Značný přetlak na pražském trhu práce, vyšší fluktuace a růst nákladů na nájmy i mzdy způsobují, že se firmy stále intenzivněji snaží pronikat do regionů.

Z průzkumu ABSL vyplynulo, že již více než polovina zaměstnanců center podnikových služeb působí mimo hlavní město. Pro investory z tohoto oboru jsou atraktivní zejména Brno, Ostrava, Olomouc a Plzeň; stále častěji se však zajímají i o další města, zejména ta, ve kterých jsou vysoké školy. Obor v regionech v následujícím období poroste dokonce rychleji než v Praze. 

 

Z celkového počtu 100 000 zaměstnanců působících v tomto sektoru jich v Brně pracuje 22 %, v Ostravě 13 %, v Olomouci 2% a Plzni 2 %. V hledáčku firem se ovšem stále častěji objevují i Hradec Králové, Liberec, České Budějovice nebo Pardubice – na tato a další menší města připadá až 13 % zaměstnanců oboru. Ve všech těchto městech fungují vysoké školy, které produkují vhodné kandidáty s technickým, ekonomickým či jazykovým zaměřením. Mezinárodní firmy tím potvrzují, že se dobrá pověst, kterou má Česká republika v jejich očích, netýká pouze hlavního města. Disponujeme dalšími lokalitami, které nabízejí jak kvalitní infrastrukturu, tak i dostatek vhodných kancelářských prostor i kvalifikovaných uchazečů o zaměstnání. Náklady přitom mohou být výrazně nižší než v Praze.

 

Významnou výhodou regionů je i větší nabídka lidských zdrojů. Velkým zdrojem zaměstnanosti v oboru podnikových služeb jsou absolventi vysokých škol a dále pracovníci ze zahraničí, zejména ze zemí Evropské unie. V pomyslném žebříčku zájmu sice u cizinců vede Praha, popularitu ale postupně získávají i další města.

 

Zatímco v Brně, Ostravě a Olomouci je patrná silná orientace center na IT a kvalifikovanější služby, v menších městech ještě jako náplň převažuje zajišťování kancelářských služeb. I zde se však situace bude měnit, protože tyto procesy budou ve stále větší míře automatizovány. Zajímavé postavení si v posledních letech vydobyla Olomouc díky svým odborníkům z oblasti biotechnologie, biomedicíny a nanotechnologie. Brno má zase silné postavení v oblasti výzkumu a vývoje, ve srovnání s celorepublikovým průměrem v této oblasti působí o deset procentních bodů více pracovníků. Obecně sektor podnikových služeb v Brně v uplynulých třech letech vzrostl o 50 % a dnes se může pochlubit větší hustotou lidí zaměstnaných v podnikových službách (10 %) než Praha (8 %).

soutez_casestudy

 

Podle prognózy asociace ABSL sektor podnikových služeb dále poroste, přičemž důvody pro provoz těchto center mimo metropoli přetrvají nebo se ještě zvýrazní. Centra sdílených podnikových služeb také stále častěji nepůsobí jen v univerzitních městech, ale i v jejich okolí. Vedle Liberce a Jablonce nad Nisou je to Stráž pod Ralskem, vedle Prahy Rakovník, Kladno či Mladá Boleslav, vedle Pardubic Chrudim. I tento trend bude patrně pokračovat, a z decentralizace oboru budou profitovat i obyvatelé těchto menších měst.

Byl pro vás článek přínosný?