Hlavní navigace

Nové latinské trhy pro český export? Všichni už jsou (nejen) v Mexiku….

20. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © lunamarina - Fotolia.com
Nárůst v objemu pojištěných pohledávek zaznamenal i Blízký východ. Zde opět v řádu stovek procent narostl objem zejména u zemí jako je například Kuvajt, Izrael, Spojené arabské emiráty, Libanon či Saúdská Arábie. Například u Izraele jde v portfoliu KUPEG o nárůst o 300 %.

Zdá se, že čeští exportéři správně analyzovali situaci a bez ohledu na rozsah a směřování státní podpory exportu sami aktivně vstupují na nová teritoria, která nejsou tak ovlivněna krizí eurozóny. Z údajů KUPEG úvěrové pojišťovny, a.s. vyplývá, že se v prvních třech čtvrtletí roku 2012 výrazně zvýšil export zejména do Latinské Ameriky. V řádech stovek procent se zvýšil objem pojištěných pohledávek a zájem o pojištění exportů zejména do Uruguaye, Peru, Bolívie, Brazílie, Argentiny a Mexika. Ve všech případech jde o nezanedbatelné částky – například u Brazílie se jedná o nárůst ze 44 milionů Kč na 141 milionů Kč pojištěného exportu.

 

Exotika volá…Pryč od Itálie, zemí Beneluxu či Skandinávie?

soutez_casestudy

Další oblastí, která zaznamenala nárůst v objemu pojištěných pohledávek je Blízký východ. Zde opět v řádu stovek procent narostl objem zejména u zemí jako je například Kuvajt, Izrael, Spojené arabské emiráty, Libanon či Saúdská Arábie. Například u Izraele se v portfoliu KUPEG jedná o nárůst o 300 %. Potěšitelná je i pozvolná penetrace českých exportérů na africké trhy, což dokumentuje i statistika českého exportu dle ČSÚ. Jednoznačnou reflexí aktuální ekonomické situace je i další trend, který vyplývá z objemu pojišťovaných transakcí KUPEG – jde o výrazný růst exportu na Ukrajinu, do Ruska či Bulharska a oproti tomu propad objemu pojištěných transakcí do Itálie, zemí Beneluxu či Skandinávie.

Pro KUPEG, který je členem skupiny ONDD, jež má desítky let zkušeností na těchto, pro Evropany ne příliš tradičních trzích, je tento vývoj velmi potěšující – může tak plně a více než dříve poskytovat ochranu svým klientům a podporovat jejich podnikání.

Byl pro vás článek přínosný?