Hlavní navigace

Poptávky po kancelářských prostorech ve velkých městech

7. 12. 2014

Sdílet

 Autor: © Frank Boston - Fotolia
Přehled poptávek v Praze, Brně a Ostravě podle statistik portálu kancelare.cz. Vedou lukrativní oblasti Prahy, v Brně roste zájem o malé kanceláře - na rozdíl od Ostravy.

Přehled poptávek v Praze, Brně a Ostravě ukazuje sílu stávajících lukrativních lokalit, kterými jsou oblasti v centru Prahy. Zajímavější však je, že kancelářské prostory v Brně začaly být více vyhledávány společnostmi do 5 zaměstnanců, zatímco v Ostravě je trend opačný.

 

V Praze vedou tradiční luktrativní centra

 

Nejlukrativnější částí Prahy zůstává Praha 1, nájem zde hledalo až 31 % firem, což je sice pokles o 3 % v porovnání s předešlým čtvrtletím, ale stále jde o dominantní postavení. Nejblíže Praze 1 jsou co do objemu poptávek Praha 4 (13%) a Praha 5 (13%), naopak nejmenší zájem o Prahu 6.


V Brně je zájem o malé kanceláře

 

V Brně eviduje portál Kancelare.cz u firem do 5 zaměstnanců, které poptávají prostory do 60 čtvretečních metrů, nárůst z 34% na 62%, a to na úkor firem s 5-10 zaměstnanci (pokles ze 43% na 15%) a firem s 20-50 pracovníky (pokles z 19% na 5%).

Kancelářské prostory v Brně mezikvartálně aktivněji vyhledávají firmy do 5 zaměstnanců (62%). Za celé sledované období od 1.Q 2013 firmy s 10-20 zaměstnanci poprvé překročily hranici 13%, což je také skok o plus 10 % oproti minulému čtvrtletí a skok o 4% oproti nejsilnějšímu 4. čtvrtletí roku 2013.


Ostrava bez podstatných změn, méně se hledají malé kanceláře

 

V Ostravě se struktura poptávek měnila jenom málo. Firmy do pěti zaměstnanců vyhledávaly volné kanceláře méně (pokles z 84 % na 58 %), ale stále ještě dominují celému sledovanému trhu. Poptávka ze strany firem s 5-10 zaměstnanci v Ostravě vykazuje ročně jisté výkyvy s prvním vrcholem v prvním kvartálu roku a druhým vrcholem ve 3 kvartálu. Relativní stabilitu s poptávkou nad hranicí 57% eviduje portál u firem do 5 zaměstnanců.


Údaje vyplývají z pravidelné kvartální analýzy poptávek po kancelářských prostorech na portálu Kancelare.cz.

soutez_casestudy

 

Zdroj a infografika: www.kancelare.cz

Byl pro vás článek přínosný?