Hlavní navigace

Posilující dolar nutí především importéry zajišťovat se

25. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © dimasobko - Fotolia.com
Konec loňského a začátek letošního roku se nesl ve znamení výrazného oslabení české měny vůči americkému dolaru. Koruna ztratila jen během prvního měsíce v roce 2015 přes 7 %, za celý loňský rok si potom připsala ztrátu 15,4 %.

Především importéři proto hledali cestu, jak se proti nepříznivému vývoji bránit a neriskovat tak své obchodní marže kvůli výraznému pohybu na devizovém trhu. V lednu proto velmi významně narostl počet i objem uzavřených tzv. termínových obchodů, což potvrzuje také Milan Cerman, předseda představenstva a ředitel pro oblast obchod společnosti Akcenta CZ.

 

„Jen v letošním lednu jsme v porovnání s tím loňským poskytli našim klientům o 110 % více termínových obchodů, poskytnutý objem zajištění byl o 87 % vyšší. Výrazná volatilita české koruny především vůči americkému dolaru nutila firmy, které obchodují na tomto měnovém páru, ke kurzovému zajištění. V naprosté většině se jednalo o forwardové obchody a jejich modifikace, které máme v naší nabídce. Své klienty si však našly i opce, které z nebankovní konkurence nabízíme jako jediní,“ řekl k lednovým číslům Milan Cerman a dodal: „Forwardové obchody představují efektivní nástroje, které jsou mezi našimi klienty – exportéry a importéry - stále více využívány. Už také neplatí zažitý názor, že jsou tyto nástroje určeny pouze pro velké firmy. My je nabízíme i malým a středním firmám, které díky tomu mohou podstatně lépe řídit svoje finance a velmi výrazně snížit kurzové riziko.“

soutez_casestudy

 

Pro následující měsíce letošního roku převládají argumenty pro další oslabování koruny. Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ shrnuje některé z nich: „Především jde o růst americké ekonomiky, který je výrazně robustnější než růst hospodářství v eurozóně. K zásadnímu rozdílu došlo rovněž v přístupu tamních centrálních bank k měnové politice, když Evropská centrální banka oznámila v lednu spuštění výkupu cenných papírů.  A v neposlední řadě se jedná o úrokové sazby. Zatímco v USA lze letos očekávat růst sazeb a tím i atraktivity americké měny, tak v eurozóně je otázka zvýšení sazeb zcela mimo hru, a to nejenom pro tento, ale i pro celý příští rok.“ Podle Nováka je nákup dolaru za více než 25 korun pro nadcházející týdny a měsíce velmi reálný.

Byl pro vás článek přínosný?