Hlavní navigace

Rok 2018 přinese celosvětově méně fúzí a akvizic

1. 8. 2018

Sdílet

 Autor: © Dreaming Andy - Fotolia.com
Pokles může signalizovat globální zpomalení ekonomiky.

Auditorská a poradenská společnost BDO očekává, že letošní rok nebude na poli fúzí a akvizic na takové úrovni jako rok 2017. První čtvrtletí 2018 zatím přineslo 1.620 těchto transakcí, což je o 26 % méně než v posledním kvartále minulého roku. Na druhou stranu průměrná výše jedné M&A transakce byla v letošním prvním čtvrtletí ve výši 115 milionů dolarů, čímž se překonal rekord z roku 2014. Současná situace ve světě ohledně počtu M&A transakcí ale není tak špatná, jak se může zdát. První kvartál bývá tradičně nejslabším obdobím téměř každého roku a hodně investorů v poslední době cílí na velké společnosti mimo jiné proto, že střední trh je již nasycen. Co se týče počtu akvizic, tak oproti světovému trendu je v Česku situace zcela odlišná. Podle analytiků BDO počet akvizic naopak roste. Jedním z hlavních důvodů je generační obměnám ve vedení podniků.

 

Výrazně úspěšný rok 2017

 

Velký počet fúzí a akvizic v posledním kvartále roku 2017 byl mimořádný, první kvartál letošního roku ale tento výsledek rozhodně nekopíroval. Ohledně objemu M&A transakcí přinesl více než čtvrtinový pokles (26 %). První letošní tři měsíce byly v oblasti středně velkých firem nejslabším čtvrtletím od čtvrtého kvartálu 2016. Rok 2017 byl výrazně úspěšný se zhruba 2 100 transakcemi na jedno čtvrtletí.

 

Globální pokles transakcí

 

Pokud porovnáme první kvartál minulého roku s letošním, kromě Středního východu, všech ostatních 16 sledovaných světových regionů zaznamenalo pokles objemů fúzí a akvizic. Nejvýraznější snížení hlásí Afrika (57 %), Velká Británie a Irsko (38 %), Indie (34 %) a bývalý východní blok s Tureckem (33 %). „Severní Amerika, tradičně nejsilnější M&A region, vygenerovala v rámci letošního prvního čtvrtletí 436 transakcí v celkové výši 50,6 miliard dolarů. V porovnání s prvním čtvrtletím 2017 se jedná o 24% pokles co do počtu uskutečněných transakcí a 0,8% pokles souhrnné částky“, uvádí Lukáš Hendrych ze společnosti BDO. Nejvíce M&A transakcí zaznamenal průmysl, výroba a zpracování chemikálií, technologické firmy a média. Společně v prvním letošním kvartále uvedené obory tvořily 44 % všech transakcí v oblasti středně velkých firem.

 

Opačný trend v Česku i Číně

 

Naopak zvýšený počet transakcí zaznamenala Čína, a to převážně domácích. Obdobná situace je i v České republice: „Oproti většině ostatních světových regionů množství fúzí a akvizic v České republice naopak roste, tuzemský trh tak jde i spolu s tím čínským proti proudu. Důvodem rostoucího trendu je především generační výměna ve vedení firem, a tedy nové impulzy pro další expanzi stávajících podniků,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO.

 

Přes 8.000 společností je na prodej

soutez_casestudy

 

Podle zjištění BDO bylo v prvním čtvrtletí letošního roku oficiálně i neoficiálně celosvětově na prodej 8.289 firem, což je zhruba stejný počet jako v posledním kvartále roku 2017. Začátkem loňského roku bylo k dispozici 7 962 společností. Počet příležitostí k fúzi či akvizici tak meziročně vzrostl o 4 %. Největší mezičtvrtletní růst příležitostí na přelomu minulého a letošního roku hlásil Izrael (11,8 %), Afrika (8,8 %) a Japonsko (5,7 %). Naopak největší propad vykázal Střední východ (-17,4 %) a Benelux (- 6,3 %). Nárůst počtu spo

Byl pro vás článek přínosný?