Hlavní navigace

Zahraniční vlastníci našich firem pocházejí nejčastěji z Ruska

28. 1. 2020

Sdílet

 Autor: © jordano - Fotolia.com
Dlouhodobě mezi nejčastější zahraniční vlastníky českých firem patří ruské fyzické i právnické osoby. Do popředí se v posledních letech dostává i Polsko. Polské podnikatele k vlastnictví českých firem vede především nižší byrokracie a jednodušší daňový systém.

„Za růstem polských investic do českého příhraničí stojí vyjma teritoriální blízkosti, historických ekonomických vazeb či minimální jazykové bariéry zejména menší byrokracie spojená s rozjezdem podnikání, v neposlední řadě pak transparentnější daňový systém s jasnějšími pravidly, což často potvrzuje i narůstající polská klientela v řadě účetních, daňových či právních kanceláří. Polský klient hledá stabilitu na trhu a český trh je pro něj stabilnější a férovější,“ uvedl Miroslav Šperka, partner V4 Legal.

 

Ze statistických dat poradenské společnosti Bisnode, která mapuje nejen české podnikatelské prostředí vyplývá, že nejčastějšími zahraničními majiteli českých společností jsou subjekty z Ruska, Slovenska, Ukrajiny, Německa a Polska. I když ruští podnikatelé jsou na prvním místě, jejich zájem o české firmy v posledních letech klesá.

 

Ubývá německých majitelů

 

Zatímco v roce 2015 činil počet ruských vlastníků českých firem 16.370, v roce 2019 jich bylo jen 14.470. Zájem tedy poklesl o 11,6 procenta. Přičemž k tomuto poklesu dochází i u našeho významného hospodářského partnera, tj. Německa. V tomto případě lze hovořit o snížení počtu podniků ve vlastnictví z hodnoty 10.020 v roce 2015 na 9.570 v minulém roce, což představuje v rámci uvedeného pětiletého období relativní pokles zhruba o 4,5 procenta.

soutez_casestudy

 

Naopak české firmy jsou v hledáčku subjektů z Polska. Polští podnikatelé se zasadili o to, že se Polsko stalo naprostou jedničkou vzestupu zájmu o vlastnictví českých společností. Zatímco v roce 2015 počet majitelů českých firem z Polska činil 2.358, v roce 2019 jich bylo 3.812, což odpovídá téměř 62% nárůstu.

Byl pro vás článek přínosný?