Hlavní navigace

Česká bankovní asociace k vývoji spotřebitelských cen v červenci 2014

11. 8. 2014

Sdílet

Výhled cen potravin a energií je pro domácnosti pozitivní. Červencová inflace (0,2 % meziměsíčně, 0,5 % meziročně) nepřinesla zásadní překvapení, i když překonala odhad trhu i ČNB. Inflaci táhly nahoru především ceny služeb, zejména bydlení a rekreace. Ceny dovolených proti červnu stouply o 12,6 %, což je sice sezónní jev, ovšem ukazuje i na vzestup koupěschopné poptávky domácností. U služeb za bydlení oproti červnu zdražil nejen zemní plyn (z důvodu ukončení slev), ale i čisté nájemné.

Ceny potravin jsou vlivem efektu bramborové deflace velmi volatilní, nicméně růst cen základních potravin je i přes slabý kurz koruny relativně mírný. To je dáno nejen dobrou loňskou úrodou, ale zejména vývojem světových cen zemědělských komodit, který efekt slabé koruny kompenzuje. Zákaz vývozu evropských potravin do Ruska konkurenci na trhu potravin dále zvýší a bude tlačit jejich ceny směrem dolů. Příznivý vývoj cen potravin bude uvolňovat peněženky spotřebitelů k vyšším útratám za spotřební zboží a služby.

Makroekonomický obrázek se nemění – ekonomické oživení potvrzené minulý týden daty z průmyslu, maloobchodu i trhu práce pokračuje, zatímco inflace zůstává nízká. Poptávkové inflační tlaky se ale objeví až s výraznějším vzestupem mezd, což je otázkou delšího časového horizontu. Výhled cen potravin a energií je pro spotřebu domácností pro zbytek roku pozitivní, celkový růst spotřebitelských cen se v závěru roku bude pohybovat pod 1 %.

 

soutez_casestudy

 

Autorka je NOVÁ hlavní ekonomka České bankovní asociace

Byl pro vás článek přínosný?