Hlavní navigace

Důvěra v ekonomiku: pesimismus může do jisté míry živit sám sebe

25. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © caironbohemio - Fotolia.com
Oteplení se ani v březnu nekoná. Mráz se sice zmírnil, ale to je vše. Nejde přitom jen o počasí, ale o celkovou důvěru v domácí ekonomiku, která se v březnu jen nepatrně zvýšila o 0,2 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně takřka nezměnil.

„Saldo indikátoru důvěry v průmyslu za březen zůstává na stejné negativní úrovni jako v únoru, tedy mínus 8,0. Jsou to mírně lepší hodnoty oproti přelomu roku, které představují zmírnění pesimismu a určitou stabilizaci v očekávání. Přesto se jedná stále o zápornou hodnotu,“ zhodnotil dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Podstatné pro budoucí vývoj je, že podnikatelé v průmyslu neočekávají v následujících třech měsících žádnou podstatnou změnu k lepšímu. „Nejistá očekávání trvají již dlouho a současné prostředí stále nedává podněty k výraznějším rozhodnutím na úrovni firem. Navíc, opatrnost se může odrážet i skrze psychologický faktor v odpovědích, ovšem ani reálná čísla nezakládají příliš důvody pro příznivější odpovědi respondentů,“ uvedl Bohuslav Čížek s tím, že pesimismus může do jisté míry živit sám sebe.

 

U nás bude dobře, až se zlepší nálada v Německu...

Co se týká indikátoru spotřebitelské důvěry, ten se v březnu meziměsíčně zvýšil a vyšší je i v meziročním srovnání. Ze šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců mírně snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. „V určitém smyslu lepší zprávou je meziroční i meziměsíční zlepšení indikátoru důvěry spotřebitelů. Nicméně saldo dosahovalo nadále značně negativních hodnot. Pozitivní změnu lze očekávat, pokud se potvrdí zlepšení důvěry a výsledků v Německu. Pro letošek se totiž očekává určitá stabilizace spotřeby domácností a poklesy soukromé poptávky by neměly být v úrovních roku 2012,“ poznamenal Bohuslav Čížek.

 

Další informace lze najít na webové stránce Českého statistického úřadu

 

 

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?