Hlavní navigace

Eurozóna dále oživuje. Také díky kapitálovým investicím

15. 12. 2015

Sdílet

Fixní investice by v příštím roce měly vzrůst nejvíce od roku 2007. Odhadované tempo růstu spotřebitelských výdajů je 1,7 % v roce 2015 a 1,6 % v roce 2016. Růst vývozu se kvůli zpomalení některých rozvíjejících se ekonomik sníží z letošních 4,5 % na 3,7 % v roce 2016.

Zatímco v letošním a loňském roce táhly hospodářský růst eurozóny především spotřebitelské výdaje, v nejbližších několika letech se na jejím pokračujícím oživení budou podílet rovněž kapitálové investice. Vyplývá to z prosincové ekonomické prognózy EY Eurozone Forecast, která předpokládá, že hrubý domácí produkt eurozóny letos poroste 1,5% a v následujících dvou letech dokonce 1,8% tempem.

 

V souvislosti a nárůstem exportu a oživením domácí poptávky se řada odvětví už nyní potýká s omezenými kapacitami, což je mimo jiné případ finančních služeb, odborného poradenství, cestovního ruchu a jiných volnočasových aktivit. Tento faktor dál zvyšuje poptávku po úvěrech, už tak vysokou díky jejich lepší dostupnosti a dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám.

 

Prognóza EY předpokládá, že fixní investice, tj. investice do dlouhodobého majetku, porostou v nadcházejícím roce 2,4% tempem, tedy nejrychleji od roku 2007. V roce 2017 by se toto tempo mělo dále zvýšit na 3,1 %, v dalších dvou letech, tj. 2018 a 2019, se očekává zpomalení na 2,5 %. Předpokládaný růst investic sice zaostává za úrovní dosahovanou v dekádě do roku 2007, je ale třeba si uvědomit, že v té době se hodně investovalo do bytové výstavby.

 

„Na prahu roku 2016 se zdá, že hospodářské oživení eurozóny bude konečně stabilnější,“ říká Jan Fanta, vedoucí partner podnikového poradenství a řízení rizik společnosti EY. „Podniky ekonomice více věří, zisky jim rostou a to se pozitivně projevuje i na kapitálových investicích. Neměli bychom ale zapomínat, že ve střednědobém – a patrně ani v dlouhodobém výhledu růst nebude nijak ohromující.“

 

Vyhlídky exportu ovlivňuje zpomalení rozvíjejících se ekonomik

Větší kapitálové investice budou vítaným doplněním reforem, díky nimž se některým evropským zemím v posledních letech podařilo posílit konkurenceschopnost a navýšit vývoz. Jeho vyhlídky však negativně ovlivňuje zpomalení rozvíjejících se ekonomik. A tak navzdory příznivému směnnému kurzu eura (jemuž napomáhají i další nákupy dluhopisů, realizované ECB, a očekávané zpřísnění měnové politiky ve Spojených státech) a navzdory oživení rozvinutých ekonomik prognóza EY předpokládá, že tempo růstu vývozu bude zpomalovat z letošních 4,5 % na 3,7 % v roce 2016 a na 3,4 % v letech 2017 až 2019.

 

Výdaje domácností porostou především díky vyšším důchodům z práce

Hlavním motorem oživení eurozóny byly až doposud spotřebitelské výdaje (na jejichž růst mají silný vliv nízké ceny ropy). Prognóza EY předpokládá, že do budoucna bude přínos investičních a spotřebitelských výdajů vyváženější , nicméně výdaje domácností zůstanou i nadále rozhodující. Hlavním faktorem přispívajícím k jejich zvyšování budou vyšší především mzdové příjmy. Podle prognózy EY vzrostou spotřebitelské výdaje v letošním roce o 1,7 %, v roce 2016 o 1,6 % a ve střednědobém výhledu o 1,4 % ročně.

CS24


Výhled

Vzhledem k tomu, že úsporná opatření jsou většinou již minulostí, očekává se, že vlády teď uvolní i svůj investiční rozpočet. Po šestiletém poklesu tudíž prognóza EY předpokládá, že veřejné investice v nadcházejícím roce 2016 vzrostou o 0,4 %. V následujících třech letech by se tempo jejich růstu mělo zvyšovat až na 3,2 % v roce 2018, poté bude následovat postupný pokles.

Byl pro vás článek přínosný?