Hlavní navigace

Exploze dat umožní vznik nových služeb i obchodních modelů

23. 5. 2016

Sdílet

 Autor: Alexander Lichý
Ve světě byznysu bude možná již brzo patřit schopnost analyticky zpracovat data k základním předpokladům. Letošní konference SAS Forum v Miláně ukázala, že datová analytika se stává nutností, a to pro více firem a rychleji, než bychom čekali.

Akce se konala v severoitalské metropoli 28. dubna 2016 pod heslem „Analytics Everywhere“. Onu „všudypřítomnost“ zakládají především stále se rozšiřující mobilita a nastupující internet věcí. Ani jeden z nich samozřejmě není novinkou letošního roku, ale dynamika jejich společného růstu zahájila novou úroveň naléhavosti pro nutnost využití analytiky. Té analytiky, která je potřebná pro porozumění stále většímu množství dat, jež se generují exponenciálním tempem. Právě exploze dat může otevřít dveře pro vznik nových služeb i obchodních modelů, jak ostatně připomněl ve svém úvodním proslovu Marco Icardi, viceprezident společnosti SAS pro region CEE.

 

Na SAS Foru jsem byl poprvé, a tak jsem byl zpočátku zmaten, že na plenárních přednáškách firemní konference jsem slyšel něco jiného, než jsem čekal. Žádné velké předvádění softwarových funkcionalit, žádná barnumská prezentace obchodních úspěchů. Místo toho přednášky, jejichž jednoticím prvkem bylo upozornění na složitost světa, který nás obklopuje. Navíc část prezentujících nebyla z byznysu, ale z čistě akademické sféry.

 

A tak kromě obchodně-technických oblastí – jako jsou zajištění zákaznické spokojenosti nebo bezpečnostní aspekty internetu věcí – jsme mohli nahlédnout pod pokličku neurofyziologické komunikace rostlin (Stefano Mancuso, Università di Firenze) nebo se něco dozvědět o psychologických aspektech rozhodovacích procesů (Mauro Maldonato, Università della Basilicata). Pokud mělo být cílem úvodního bloku to, aby se nám otevřely oči, povedlo se to.

 

Odpolední část byla pak věnována prezentacím konkrétních aplikací analytiky a zkušenostem firem s ní. Ta probíhala paralelně v osmi sekcích, takže opravdu bylo možné stihnout jen malou část. Za nejzajímavější oblasti bych označil ty, ve kterých má SAS tradičně silnou pozici, jako jsou bankovnictví a pojišťovnictví a s nimi spojené řízení úvěrových rizik nebo odhalování podvodů. Volnou plochu v předsálí pak po celou dobu akce vyplňovaly stánky aplikačních partnerů.

CS24

 

Stručně řečeno: svět okolo nás je schopen generovat (a také již generuje) stále narůstající množství dat; kdo je bude schopen sebrat a zpracovat, uvidí víc i dál. SAS navíc potvrdil přechod na cloudovou platformu SAS Viya, jíž byla věnována i jedna z odpoledních sekcí. Pokud si uvědomíme, co se stalo s jinými systémy, když přešly na cloudové technologie, lze čekat podstatný skok v rozšíření analytiky. Ta snadno může přestat být výsadou velkých firem s velkými daty a začne pronikat do středních a menších firem, které už mezitím možná také budou disponovat velkými daty. To, co je dnes konkurenční výhodou, se zítra může stát nutností pro to, aby společnost na trhu vůbec obstála. Ve starém Řecku se vystačilo se čtením a plaváním proto, aby člověk mohl být označen za gramotného. Ve světě byznysu bude možná již zítra patřit schopnost analyticky zpracovat data k předpokladům gramotnosti obchodní. A to nejen ve velkých firmách. Prostě - kdo si to spočítá, uvidí víc.

Byl pro vás článek přínosný?