Hlavní navigace

Export je opět úspěšný, ale hlavně do Evropy

6. 1. 2011

Sdílet

Informace Českého statistického úřadu o listopadových výsledcích českého zahraničního obchodu přináší několik dobrých zpráv a několik méně příznivých.

Tou dobrou zprávou je, že zahraniční obchod skončil přebytkem 11,8 miliardy korun. Vývoz meziročně naskočil v běžných cenách o 21 procent a dovoz se zvýšil o 24,1 procenta. Zahraniční obchod se státy EU skončil za posledních dvanáct měsíců přebytkem vyšším o 101,3 miliardy Kč a dosáhl 578 miliard korun. Přebytek se zvýšil zejména s Německem (o 5,9 miliardy Kč) a Slovenskem (o 3,5 miliardy Kč).

„Tuzemské firmy prokazují svou konkurenceschopnost, a to zejména na náročném evropském trhu. Také nárůst dovozů je signálem oživování české ekonomiky a zvýšených jejich investičních aktivit,“ uvedl Boris Dlouhý, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).

 

Růst dovozu v devátém měsíci...

Meziročně vzrostl zejména vývoz strojů a dopravních prostředků, a to o 22,2 % (23,8 mld. Kč). Zvýšil se především vývoz silničních vozidel o 5,7 mld. Kč, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 5,3 mld. Kč, výpočetní techniky o 3,7 mld. Kč a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu o 2,9 mld. Kč.

„Ukazuje se, že export táhnou tradiční odvětví, která se dokázala poměrně úspěšně vypořádat s dopady globální recese,“ uvedl Boris Dlouhý. Méně příznivou zprávou je trend snižování přebytku. V listopadu dosáhnul 11,8 miliardy korun, což je meziročně o 2,7 miliardy korun horší výsledek.

Toto snižování přebytku zahraničního obchodu je do značné míry dáno sílícími dovozy minerálních paliv a chemických výrobků. Jak také uvádí ČSÚ, „rychlejší růst dovozu pokračoval již devátý měsíc“. Schodek obchodu se prohloubil se státy mimo Evropskou unii, meziročně o 14,5 miliardy na 45,1 miliardy korun. Zvětšil se zejména v obchodě s Čínou (o 9,4 miliardy Kč), Ruskem (o 2,8 miliardy Kč) a s některými asijskými zeměmi jako jsou například Malajsie či Korea.

 

Ty macešský státe!

Přitom právě v mimoevropských zemích by tuzemští exportéři potřebovali do budoucna výraznější pomoc ze strany státu a požadují proto vytvoření nového modelu ekonomické diplomacie a přijetí Exportní strategie. Po 1,5 roku přípravách nebyly státní instituce schopny předložit koncept moderní ekonomické diplomacie a Exportní strategie na léta 2011 až 2015. „Hovoří se o nutnosti diverzifikace našeho vývozu na mimoevropské trhy. Co potřebujeme, je nový způsob řízení ekonomické diplomacie a v této souvislosti vyřešení vyhrocených mezirezortních vztahů mezi MPO a MZV. Tyto kompetenční spory se bagatelizují, ale důsledkem toho je i nepromyšlené uzavírání některých zastupitelských úřadů, například generálního konzulátu v Bombaji, který Československo otevřelo již v roce 1920,“ uvedla Dagmar Kuchtová, ředitelka zahraniční sekce SP ČR.

 

Další informace, včetně přehledných grafů, lze najít na adrese Svazu průmyslu a dopravy ČR 

CS24

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Byl pro vás článek přínosný?