Hlavní navigace

Globální ekonomický výhled pro rok 2013

21. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © mostafa fawzy - Fotolia.com
Po roce 2012, který byl pro globální trhy komerčních nemovitostí náročný, přichází Colliers International (celosvětový poskytovatel realitních služeb) se svými předpověďmi pro rok 2013.

Mark Charlton, vedoucí průzkumu trhu v Colliers International, k výše nastíněné situaci říká: „Vstoupili jsme do roku 2013, ve kterém jsou investoři méně ochotni podstoupit riziko než kdykoliv předtím. Před rokem viděli investoři vývoj evropské ekonomiky optimističtěji a nesoustředili se tolik na fiskální útes v USA. Navzdory této změně nálady věříme, že je mnoho důvodů, proč být v nadcházejícím roce pozitivní. Níže uvádím pět našich klíčových předpovědí pro rok 2013.“

 

1. Růst HDP v USA poklesne, následně dojde k oživení 

Rok 2013 bude třetím rokem v řadě, kdy HDP poroste o 2 až 2,5 %. K největšímu růstu dojde v druhé polovině roku, kdy hrozba fiskálního útesu a stávka ILA v přístavech na východním pobřeží USA budou již za námi.

 

2. Pracovní spory naruší obchod 

Neshody mezi vedením společností a zaměstnanci z různých příčin budou mít vliv na hospodářský růst v tomto roce. Po celém světě existuje řada problémů v přístavech, z nichž ty nejsledovanější můžeme najít ve Spojených státech, Číně a Panamském průplavu. Také v Evropě lze očekávat vzpoury zaměstnanců ve Španělsku a Řecku, které se potýkají s problémy. Nová úsporná opatření ve Francii by také mohla vyvolat stávky ve veřejném sektoru.

 

3. HDP Indie předčí očekávání prognostiků 

Růst HDP Indie dosáhne 6,5 % v roce 2013. Předchozí prognózy hospodářského růstu utrpěly revizí směrem dolů, která byla provedena z důvodu nedostatečně realizovaných reformních opatření očekávaných od současné vlády. Nicméně indická vláda nedávno projevila velké odhodlání zavést řadu fiskálních a hospodářských opatření. Očekává se, že indická centrální banka sníží bankovní sazby v prvním čtvrtletí 2013, což bude dále podporovat růst.

 

4. Čína zaznamená růst poptávky po skladových prostorách 

Relativně malá část území Číny byla určena k výstavbě skladových nemovitostí. Tato omezená nabídka v kombinaci s několika faktory na straně poptávky, zejména s růstem čínského logistického trhu, udělá v roce 2013 z čínských skladových prostor vysoce výkonné odvětví.

 

5. Mexický ekonomický růst předběhne Spojené státy a Kanadu 

Mexiko zaznamenalo tři roky nepřetržitého růstu a tak očekáváme, že tento rozvíjející se trh porazí své severní sousedy z hlediska procentního růstu HDP v roce 2013. Očekává se, že HDP Mexika poroste o více než tři procenta díky ekonomické stabilitě vyvolané nástupem prezidenta Enriqua Peña Nieta k moci.

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?