Hlavní navigace

Homeworking devastuje soustředění a výkonnost

13. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Irina Zolina - Fotolia.com
Práce v profesionálním pracovním prostředí v blízkosti domova je výhodnější než vlastní práce z domova, protože se tak lze vyhnout stresovým situacím v rodině a atakům domácích zvířat. Vytvoříte si tak lepší profesionální image a zlepšíte svou celkovou produktivitu.

Práce z domova se může zdát jako vysněné a přitom praktické řešení pro české pracovníky, kteří chtějí omezit dojíždění do práce a věnovat více času svému osobnímu životu. Realita je ovšem často úplně jiná, protože téměř tři čtvrtiny z těchto pracovníků uvádějí, že je pravidelně rozptylují děti nebo ostatní členové rodiny.

 

Pro štěkot neuslyšíte vlastního slova

A to není zdaleka jediná překážka: jednoho pracovníka z deseti postihují kvůli provizornímu vybavení domácí kanceláře potíže s držením těla, které mohou později vést k závažným zdravotním komplikacím. Špatné připojení k internetu, žádný přístup ke kancelářskému vybavení či dokonce domácí mazlíčci vyžadující pozornost – to vše může mít vliv na produktivitu těch, kdo pracují z domova. 

Toto jsou některé z poznatků získaných na základě globálního průzkumu společnosti Regus, která je největším poskytovatelem flexibilních pracovišť na světě. Během průzkumu bylo dotázáno více než 24 tisíc podnikatelů z více než devadesáti zemí.

 

Nepřítomní nemají pravdu

„Práce z domova má rozhodně vliv na soustředění a produktivitu,“ tvrdí Serge Dupaux, generální ředitel společnosti Regus pro Českou republiku. „Zaměstnance přirozeně lákají výhody flexibilních pracovních přístupů. Díky nim nemusejí ztrácet čas dojížděním a mohou si upravit pracovní dobu podle svých potřeb, aby dosáhli lepší rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Ale získané poznatky ukazují, že práce v profesionálním pracovním prostředí v blízkosti domova je výhodnější než vlastní práce z domova, protože se tak můžete vyhnout stresovým situacím v rodině, vytvoříte si lepší profesionální image a zlepšíte svou celkovou produktivitu.“

 

Nejvíc v tuzemsku vadí tři překážky:

1. Děti nebo ostatní členové rodiny vyžadující pozornost (73 %)

2. Děti, ostatní členové rodiny nebo domácí zvířata vyrušující během telefonních hovorů (44 %)

3. Nedostatečný přístup ke kancelářskému vybavení (34 %).

 

Další překážkou jsou také zdravotní komplikace. Deset procent respondentů si stěžuje na zdravotní potíže s držením těla v důsledku nevhodného vybavení domácí kanceláře – správné držení těla je pro pracovníky velmi důležité, pokud se chtějí vyvarovat poškození z opakovaného namáhání nebo dokonce trvalých následků. Téměř pětina respondentů (18 %) je nespokojena s nedostatkem vhodné pracovní plochy. Celkem bylo identifikováno 15 různých problémů, které představují překážku pro produktivní práci z domova.

Serge Dupaux dodává: „Práce z domova je stále populárnější, ale čím více lidí se jí začíná věnovat, tím více nevýhod vyplouvá na povrch. Osobní život se musí přizpůsobit profesionálním aktivitám, kterým se lidé věnují, a to není vždy zrovna jednoduché.

 

Budete osamělí jak za polárním kruhem...

Kromě poznatků získaných z našeho průzkumu se také objevují zprávy, že lidé, kteří pracují z domova, se často cítí osamělí, odcizení a odříznutí od svých kolegů. Zdá se, že mezilidský kontakt v kanceláři také hraje důležitou roli, pokud se pracovníci snaží zajistit si povýšení. Lidé, kteří pracují z domova, jsou totiž často přehlíženi dokonce i ve firmách, které se snaží aktivně povzbuzovat zaměstnance, aby alespoň občas pracovali z domova. Průzkum navíc ukazuje, že práce z domova nemusí probíhat ve vhodném pracovním prostředí, což může mít negativní vliv na zdraví pracovníků.“

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?