Hlavní navigace

Indonésie: Zvažujete export?

22. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © Smileus - Fotolia.com
Indonéská ekonomika je stejně jako většina rozvíjejících se asijských ekonomik zasažena slabší globální hybností. Očekává se, že zpomalení přinese pokles dynamiky HDP na cca 5,3 % z průměrných 6,3 % za poslední tři roky. Pokles lze vysvětlit třemi faktory: nižšími cenami komodit, slabší čínskou poptávkou a investicemi.

Prohloubení schodku běžného účtu Indonésie nad 3 % HDP přispělo ke kolapsu (téměř 20 %) rupie vůči americkému dolaru v období od května do září. Nejnovější ekonomický vývoj ukázal, že vnější finanční potřeby činí Indonésii citlivou na vnější šoky, ať už je to zúžení prostoru v americké měnové politice nebo trvale nižší čínská poptávka. Indonésie si nicméně udržuje solidní ekonomické základy a její hospodářství zůstává taženo silnou domácí poptávkou, která může vytvářet polštář proti hospodářskému poklesu a zachovat pozitivní výhled, i když možná s růstem pod možným potenciálem.

 

Celonárodní konsensus. Štastná to země...

Tváří v tvář rostoucím finančním omezením ve své platební bilanci bude Indonésie muset přilákat více přímých zahraničních investic, zejména na financování části svého ambiciózního infrastrukturního programu. Rok 2014 přinese po deseti letech novou vládu, ta by však neměla přinést žádné změny v ekonomické orientaci, vzhledem k tomu, že existuje celonárodní konsensus ohledně cesty k dosažení makroekonomické stability. Nejpravděpodobnějším scénářem je tak kontinuita v oblasti hospodářské politiky a budoucí stabilita v příznivém hodnocení rizika ze strany skupiny ONDD.

 

Autor je ředitel marketingu společnosti KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s.

Bližší informace najdete zde a doplňující souvislosti zde

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?