Hlavní navigace

Ke zvýšení stavebních investic v eurozóně dojde až v roce 2014

28. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © Robert Kneschke - Fotolia.com
Pozici jedničky mezi stavebními společnostmi udržela v loňském roce francouzská skupina VINCI s celkovými tržbami ve výši 38,63 miliardy eur. Na druhém místě se umístila španělská společnost ACS s tržbami 38,4 miliardy eur a třetí místo obsadila francouzská stavební společnost Bouygues, která v roce 2012 vykázala tržby v hodnotě 33,55 miliardy eur. Čtvrté místo obájila německá společnost Hochtief (25,53 miliardy eur) a páté místo patří švédské firmě Skanska (14,861 miliardy eur), která si meziročně v žebříčku polepšila o dvě místa.

I přes pokračující ekonomickou recesi v Evropské unii, která významně ovlivňuje vývoj ve stavebním sektoru již pátým rokem po sobě, se podařilo hlavním evropským stavebním firmám zvýšit v roce 2012 celkové tržby o 7 % na 335,5 miliardy eur. Na předních místech v žebříčku dominují především stavební skupiny z Francie, Španělska, Velké Británie a Německa. V letošním roce se očekává, že stavební investice v EU poklesnou o 2,2 %, avšak prognózy na rok 2014 již předpovídají růst dosahující 1,4 %. Vyplývá to z 10. vydání studie s názvem „Síly evropského stavebnictví“ společnosti Deloitte, která analyzovala vývoj předních evropských stavebních skupin v průběhu roku 2012 z hlediska výnosů, tržní kapitalizace, internacionalizace, diverzifikace a zadluženosti.

 

Diverzifikuj, nebo zemři

„Výkonnost stavebního sektoru byla v roce 2012 opět ovlivněna politikami zaměřenými na snížení deficitu, které byly přijaty vládami většiny zemí. Aby byly kompenzovány negativní dopady ekonomické a finanční situace, většina předních evropských stavebních společností realizovala diverzifikační strategie, jejichž cílem bylo jednak dosažení udržitelného rozvoje a rovněž zvýšení tradičně nízkých marží, jichž stavební podniky dosahují,“ uvedla Diana Rádl Rogerová, partnerka společnosti Deloitte, která je odpovědná za odvětví nemovitostí v rámci střední Evropy. 

„Stejně jako v předchozích letech se diverzifikace evropských stavebních společností zaměřuje na aktivity, které se buď týkají sdílených klientů ve stavebním sektoru, nebo jsou nedílnou součástí životního cyklu infrastrukturních aktiv,“ dodal Miroslav Linhart, který je v Deloitte vedoucím skupiny zaměřené na služby podnikům v oblasti stavebnictví.

 

 

Kde zbohatlo sedmi statečných

Pozici jedničky mezi stavebními společnostmi udržela v loňském roce francouzská skupina VINCI s celkovými tržbami ve výši 38,63 miliardy eur. Na druhém místě se umístila španělská společnost ACS s tržbami 38,4 miliardy eur a třetí místo obsadila francouzská stavební společnost Bouygues, která v roce 2012 vykázala tržby v hodnotě 33,55 miliardy eur. Čtvrté místo obájila německá společnost Hochtief (25,53 miliardy eur) a páté místo patří švédské firmě Skanska (14,861 miliardy eur), která si meziročně v žebříčku polepšila o dvě místa. 

„Celkem sedm společností, které se se umístily mezi dvacítkou nejúspěšnějších evropských stavebních společností žebříčku, vykázalo, že nejméně 40 % jejich výnosů pochází z činností mimo stavební průmysl a 11 společností uvedlo, že více než 50 % jejich výnosů je výsledkem zahraničních aktivit,“ dodala Diana Rádl Rogerová.

 

Výhled stavebnictví v Evropské unii 

Stavební investice v Evropské unii zaznamenaly v letech 2009 až 2012 značný pokles, který v jednotlivých letech v tomto období dosáhl 9,9 %, 0,2 % a 2,8 %, přičemž prognózy Evropské komise očekávají růst (1,4%) až v roce 2014. Navzdory této situaci však stavební investice (zejména v oblasti výstavby domů) v určitých zemích, jako je Estonsko, Rumunsko a Velká Británie, vykazují relativně příznivé výsledky. Oproti tomu Španělsko, Řecko, Kypr, Portugalsko a Slovinsko své investice do stavebního průmyslu snížily v roce 2012 o více než 10 %. 

Velmi výrazný pokles stavebních investic v zemích, mezi něž patří Portugalsko, Řecko, Španělsko, Kypr, Slovinsko a Irsko, tedy zemích, které byly výrazně zasaženy finanční krizí, byl způsoben politikami zaměřenými na snížení rozpočtového deficitu, které tyto vlády prosazují. Objem investic v těchto zemích se v letech 2009 až 2012 každoročně snižoval. Jiné země, jako je například Estonsko, Dánsko či Litva, byly výrazně ovlivněny na začátku krize, avšak v posledních letech zde stavební investice opět vykazují známky oživení.

 

Štěstí najdeš v Litvě a Rumunsku

V roce 2013 je pozitivní růst v rámci eurozóny očekáván pouze v Německu, Rakousku, ve Slovinsku a na Slovensku. Vývoj v roce 2014 však bude s velkou pravděpodobností odlišný, poněvadž propad stavebních investic se očekává pouze ve čtyřech zemích, mezi něž patří Španělsko (-1,8 %), Itálie (-0,5 %), Kypr (-10,8 %) a Slovinsko (-0,3 %).  

 Pokud jde o země mimo eurozónu, nárůst stavebních investic přibližně o 4 % v roce 2013 je očekáván v Litvě a Rumunsku, avšak prognózy pro ostatní země, jako je Polsko, Česká republika a Velká Británie, jsou mnohem méně optimistické. 

Celkový čistý zisk, jehož top dvacítka společností z žebříčku „Síly evropského stavebnictví“ dosáhla, se v roce 2012 snížil na 5,002 miliardy eur, což představuje v meziročním srovnání pokles o 46 %. Průměrný čistý zisk v roce 2012 dosáhl 250 milionů eur. Tento pokles je způsoben především mimořádnými položkami v některých společnostech. 

 

CS24

Celá studie je ke stažení zde

 

Byl pro vás článek přínosný?