Hlavní navigace

Mladí jsou vlastně staří

4. 3. 2010

Sdílet

Už v 27 letech začíná podle amerických vědců stáří. I když se to mnohým může zdát neuvěřitelné, tak právě v tomto věku podle studie Virginské univerzity začínají slábnout některé mentální schopnosti lidí, jak píše britský deník The Daily Telegraph.

Škoda, že jsem výsledky tohoto výzkumu neměl ve svých 32 letech. Tehdy jsem aspiroval na určité vysoké pozice ve finančním sektoru, a jedním z důvodů (určitě jich bylo ale více), proč jsem nakonec neuspěl, bylo tvrzení, že jsem byl na ně příliš mladý. A nyní se to „přehouplo“ do roviny, že jsem na ně příliš starý. Jistě se mnohým z vás stalo nebo stává totéž….Vrcholu dosahují mentální schopnosti člověka ve 22 letech, o pět let později se některé z nich začínají zhoršovat. Podle profesora T. Salthouse výsledky studie prokázaly, že s prevencí proti následkům stárnutí by se mělo začít mnohem dříve, než lidé dosáhnou důchodového věku. Studie trvala sedm let, vědci zkoumali na dva tisíce mužů a žen. Respondenti, kterým bylo mezi 18 a 60 lety, řešili různé obrazové skládačky, absolvovali paměťové testy – ať už šlo o slova či různé situace. Podstupovali podobná vyšetření, jaká se používají pro určení duševních chorob či zhoršování mentálních schopností, včetně demence. 

Jan VinterNikdy se nevrátí pohádka mládí 

Podle studie devět z 12 testovaných dosahovalo nejlepších výsledků ve 22 letech. Poprvé se zhoršení začalo objevovat u sedmadvacetiletých. Šlo především o schopnost dedukce, rychlost myšlení a prostorovou představivost. Paměť se začala zvolna vytrácet průměrně kolem 37. roku. U ostatních testů se zhoršování objevilo od 42 let. Studie, která byla publikována ve vědeckém časopise „Neurobiology Of Ageing“, nicméně prokázala, že až do 60 let se některé schopnosti zvyšují. Jde především o celkové znalosti, což prokázaly testy slovní zásoby či všeobecného přehledu. Zkušenosti se také nedají ničím nahradit, proto je vždy dobré, aby v pracovním kolektivu byly zastoupeny všechny věkové kategorie – mladá, střední i starší. Každá z nich má svoje nesporné kvality, na tom se také studie shodla. 

Příliš brzo na nirvanu… 

The Daily Telegraph ovšem neopomene připomenout, že věk 27 let nemá zrovna nejlepší pověst. Přesně takhle staří/mladí zemřeli mnozí populární zpěváci, například Jimi Hendrix, Jim Morrison ze skupiny The Doors, Brian Jones ze skupiny Rolling Stones, Janis Joplinová či Kurt Cobain ze skupiny Nirvana. Nutno ovšem dodat, že svůj díl viny na jejich smrti nesla velká konzumace drog, případně alkoholu. Ještě štěstí, že v byznysu se tato hranice většinou výrazně posouvá….Bohužel jsem měl kolegu-bankéře, velice příjemný a pracovitý kluk, který nás „opustil“ ve svých 30 letech následkem infarktu. „Rolfe, často si na tebe vzpomenu a zdravím tě tam „nahoře!“ 

Autor je finanční konzultant

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?