Hlavní navigace

Na počátku byl Okamura…

27. 7. 2010

Sdílet

Česká republika má druhé nejlepší dodavatele na světě. Alespoň z pohledu japonských investorů.

Výše uvedené teze prezentoval globální výzkum organizace JETRO, která sdružuje nejvýznamnější japonské podniky působící v zahraničí. Podle výsledků výzkumu by si Českou republiku vybral pro nákup subdodávek druhý největší počet japonských firem. Lepší výsledky měla jen Čína. Přilákání dalších investic z Japonska je také hlavním důvodem, proč agentura CzechInvest v Tokiu uspořádala už pátý ročník Česko – japonských technologických dnů.

„Kvalita výzkumu a vývoje v České republice je opravdu velmi vysoká. To samé ale platí i o kvalitě práce a schopnostech zaměstnanců ve výrobních firmách. Česko má navíc vynikající logistickou polohu uprostřed Evropy, což je pro japonské firmy velice výhodné,“ shrnuje výhody České republiky Hiroaki Ishii, vicepresident JETRO.

 

Prostě se líbíme 

Silné výsledky pro Českou republiku přinesl i další průzkum JETRO, tentokrát jen mezi jejími evropskými členy. Hledal odpovědi na otázku, ve které evropské zemi by japonští investoři nejradši umístili svůj případný další výrobní závod. V tomto průzkumu skončila Česká republika v evropské konkurenci třetí.

„Zatímco na začátku devadesátých let podnikala v České republice jen hrstka japonských firem, dnes jich u nás působí přes dvě stovky. Plných 89 z nich přitom podniká ve zpracovatelském průmyslu. A to je čtvrtý nejvyšší počet v Evropě – nejvíc v regionu střední a východní Evropy a víc než třeba v Itálii nebo Španělsku,“ upozorňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

 

soutez_casestudy

Zdroj: CzechInvest

 

Byl pro vás článek přínosný?