Hlavní navigace

Trhům neschází regulace, ale etika

26. 7. 2010

Sdílet

Asociace profesních účetních vyzvala k dalšímu posílení etického chování v byznysu. Světová ekonomická krize byla prý prohloubena nedostatky v morálním kreditu manažerů, a nikoliv scházející regulací finančních trhů.

Výše uvedené teze zveřejnila ACCA ve svém novém diskusním materiále „Riziko a odměna. Jak zmírnit honbu za zisky“, který představila na britské London School of Economics. Ve svém materiále konstatovala, že finanční regulace mají dvě typické formy, a to pravidla a principy. Pravidla jsou striktní nařízení a zákazy. Principy mají naproti tomu volnější formu a skýtají širší pole rozhodování pro manažery. Nicméně obě formy umožňují porušování ze strany odpovědných osob.

 

Umyl si ruce, ale to nestačí 

Paul Moxey, ředitel ACCA pro corporate governance a spoluautor materiálu, připomenul: „Vezměte si například Lehman Brothers. Dle oficiálního vyšetřování americké vlády o kolapsu této banky Lehman různě ukrýval vlastní dluhy pomocí šikovné volby mezi účetními metodikami a jurisdikcemi různých států. Ale de facto nikdy neporušil žádná z pravidel. Problém je tedy někde jinde.“

„V konečném důsledku jsou to konkrétní individua, která naplňují obsah jakýchkoliv systémových opatření, jako jsou například finanční regulace. Efektivita jakýchkoliv regulací proto začíná a také končí morální integritou jednotlivých manažerů. Proto nemá smysl bavit se pouze o rozsahu a obsahu finančních regulací,“ uvedla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

 

Budování morálního kreditu manažera 

ACCA proto formulovala několik doporučení pro posílení morálního kreditu manažerů v organizacích. Organizace by zejména měly začít testovat morální integritu svých klíčových představitelů. Firmy dále potřebují posílit etickou kulturu uvnitř svých organizací a veřejně obchodované společnosti by měly ve svých výročních zprávách uvádět, jak to konkrétně dělají. „Odborná způsobilost, soft skills, relevantní zkušenosti, reference, jazykové znalosti. To vše firmy běžně prověřují při nabírání lidí. Kdybychom se ale zeptali, kolik firem důkladně zkoumá morální kredit uchazečů o práci, byli bychom asi zklamáni,“ dodala Benešová.

 

Zdroj: ACCA

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?