Hlavní navigace

Nač se musí připravit firmy, když zaměstnají cizince

9. 3. 2016

Sdílet

 Autor: © drubig-photo - Fotolia.com
Pracovní trh potřebuje stále více zahraničních pracovníků, zejména na méně kvalifikovaných pozicích. Co čeká firmy, které se zaměstnáváním cizinců nemají zkušenosti?

„V dnešní době je stále snazší najít skupinu zahraničních pracovníků. Firmy však musí počítat s určitými specifiky,“ říká Vladislava Hráčková z personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Nikoho asi nepřekvapí, že zaměstnávání cizinců přináší jazykovou a kulturní bariéru. Dále je nutné počítat s tím, že pokud si firma najme pracovníky ze zahraničí, bude jim nezřídka zajišťovat také ubytování. Navíc je musí připravit na místní zvyklosti a být jim v počátku nápomocná i v dalších záležitostech.

 

Zaměstnavatel musí před příjezdem pracovníků připravit dvojjazyčné dokumenty, ubytování, lékaře, který zajistí vstupní lékařskou prohlídku a například také tlumočníka. „Je vhodné připravit brožurku, která obsahuje ceny potravin v obchodech, seznamy lékařů v okolí nebo jízdní řády hromadné dopravy,“ radí Vladislava Hráčková z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

 

Zaměstnavatel po podepsání pracovní smlouvy přihlašuje cizince na úřadu práce a také u zdravotní pojišťovny. Poté je podle zkušeností nutné počítat s každodenním vyřizováním dalších záležitostí spojených s pobytem cizinců v Česku. „V nedávné době jsme zaměstnali několik desítek bulharských pracovníků, u kterých jsme po vyřízení veškeré administrativy a ubytování čelili mnoha dotazům, prosbám a kladení podmínek z jejich strany. Někteří se ve svém volnu nudili a chodili nás navštěvovat, aby si s námi mohli jen tak popovídat. Jiní zase měli hned po příjezdu zdravotní potíže, některým došly po dvou dnech finance a bylo nutné nakoupit alespoň základní potraviny do doby, než dostanou první zálohu,“ popisuje své zkušenosti Vladislava Hráčková z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

CS24

 

Na druhou stranu platí, že pokud má zaměstnavatel již se zaměstnáváním cizinců zkušenosti a ovládá příslušnou legislativu, může nové pracovníky začlenit do chodu firmy velmi rychle. Tito pracovníci navíc podle zkušeností českých firem nemívají problém s přístupem k práci ani s prací přesčas.

Byl pro vás článek přínosný?